iOS 13 işletim sistemi hatalarıyla beraber gelen bir işletim sistemi oldu. İşletim sistemi sürümünde yaşanan sorunlar bir bir ortaya çıktı. Başta güvenlik açıklarını çok sık bir şekilde gündeme getirdik. Yeni işletim sistemi sürümünde güvenlik açıklarını kapatmak adına güncellemeler yayınlandı. Bu noktada çok kısa bir süre önce ilk büyük güncelleme iOS 13.1 sürümünün yayınlandığını görmüştük.
Yeni işletim sistemi sürümünün de hataları bir hayli dikkat çekici olmuştu. Öyle ki bu güncellemenin sonrasında da pil sorunu ortaya çıktı. Ortaya çıkan sorunlar yeni güncellemeleri getirdi. Bir çark oluştu ve sürekli yeni güncellemelerin yayınlanmaya başladığını gördük.
iOS 13.1 sürümünde ortaya çıkan hatalar nedeniyle bir hafta içerisinde iOS 13.1.1 güncellemesi yayınlandı. Fakat sorunlar çözülmedi. Bunun neticesinde ise beklendiği gibi süre devam etti ve bir ara güncelleme daha yayınlandı.
Bu kez iOS 13.1.2 sürümünün yayınlandığı açıklandı. Ardı ardına gelen güncellemeler sonrasında biraz daha kararlı bir işletim sistemi sunulmuş oldu. Fakat %100 hatasız bir işletim sistemi sürümü sunulmadı. Bunun neticesinde iOS 13.2 beta sürümü yayınlandı ve yeni sürüm için çalışmalar hızlandırıldı.

iOS 13 Geri Dönüşleri Kapatıldı

Bunun yanında Apple farklı adımlarda atıyor. Marka bir yandan sorunsuz güncelleme için çalışırken bir yandan sorunlarla dolu olan eski sürümlere geri dönüşleri kapattı. iOS 13 ve iOS 13.1.1 sürümlerinin geri dönüşleri kapatıldı.
İmzaların neden bu kadar kısa süre içerisinde kapatıldığını düşünebilirsiniz. Bunun nedeni oldukça basit. Apple’ın eski sürümlerde tespit ettiği hatalar oldukça can sıkıcı. Sadece sistemsel hatalar yok. Bunun dışında güvenlik açıkları da var.
Haliyle Apple, kullanıcıların iOS 13.1.2 sürümünde kalmasını istiyor. Şu an için en kararlı ve en sorunsuz sürüm iOS 13.1.2sürümü. Bu nedenle geri dönüşlerin kapatıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.
Bu arada iOS 13 imzalarının kapatılmasıyla beraber iOS 12 sürümü için de yolun sonu gelmiş oldu. Güncelleme alan akıllı telefonlarda iOS 12 işletim sistemlerine dönmek de mümkün değil. Doğal olarak eski işletim sistemine dönüşler de kapatılmış oldu.