iOS 13 güncellemesi içi geri sayım tamamlandı. Eylül ayıyla beraber güncelleme final sürümüyle kullanılmaya başlandı. Yeni güncellemenin kullanıma başlamasıyla beraber bir dizi hata karşımıza çıktı. Açıkçası beklenmedik hatalar kullanıcıların karşısına çıktı. Apple bu hataların önüne geçmek adına belli güncellemeler yayınladı. Firma tarafından yapılan güncellemeler iOS 13.2 sürümüne kadar uzandı.
Görünen o ki yeni güncellemeler daha uzun süre devam edecek. Apple’ın iOS 13 işletim sistemi için çalışmaları en az 1 sene devam edecek. Eğer hataların önüne geçilmesi mümkün olmazsa, güncellemelerin sayılarının da artmaya devam ettiğini göreceğiz. Bir yandan güncellemelerin sayısının artmasını bekliyoruz ancak bir yandan da yeni sürüm için geliştirmelerin başladığı ortaya çıktı. Hatta iOS 14 işletim sistemi için ilk detaylar da ortaya çıktı.
iOS 14 Çift Ekran Özelliği ile Gelecek

Ortaya çıkan ilk özellik iOS 14 çift ekran özelliği oldu. Konsept çalışmalarında da yer verilen özellik aynı ekran üzerinde iki farklı uygulamanın kullanılmasına izin verecek. Android işletim sisteminde kullanılan çift ekran desteğine benzer bir sistem olarak karşımıza çıkmasını beklediğimiz yeni uygulama düzeninin, oldukça işlevsel olduğunu görmek mümkün olacak.
iOS 14 işletim sisteminin bu özelliği sayesinde ekranın bir kısmında mail yazarken bir kısmında ise video izleyebileceksiniz. Bunun dışında uygulamalar arasında geçişte mümkün olacak. Sadece sürükle bırak yöntemini kullanarak uygulamalar arasında belge paylaşımı, dosya paylaşımı gerçekleştirmek mümkün olacak.

Yeni işletim sistemi sürümünün buna benzer birçok işlevinin olması bekleniyor. Özellikle genel kullanımda işlevselliği arttıracak olan çok önemli bir yenilikler sunulması bekleniyor.
Şimdiden günceme gelmeye başlayan iOS 14 özelliklerinin bazılarının iOS 13 güncellemeleriyle sunulması da söz konusu olabilir. Bunun için Apple’ın yayınlayacağı beta sürümlerini takip etmek gerekiyor. Özellikle büyük güncellemelerde benzeri özelliklerin mevcut işletim sistemine de gelmesi söz konusu olabilir.
iOS 14 işletim sisteminin yayınlanması için en az 1 yıl gibi bir süre olduğunu da belirtelim. Yani henüz bu özelliklere kesin demek için erken.