Apple, yayınlamadığı son yeni yazılımını da yayınladı. Uzun bir beta sürecinin hemen sonrasında yayınlanan macOS Catalina sürümü için final serisinin yayınlandığını belirtmiştik. Geniş model desteğiyle gelen yeni işletim sistemi sürümünün yayınının hemen arkasından ise sorunlar gündeme gelmeye başladı.
Kullanıcılardan gelen mesajlar, yaşanan hataları gözler önüne sermiş oldu. Yeni güncellemenin ne gibi artılar getirdiği bir yana, yaşanan bu hataların neler olduğundan söz edelim. Bakalım Apple’ın da kabul ettiği en büyük sorunlar neler?
macOS Catalina Hataları

İlk sorun 32 bit uygulamalar kısmında karşımıza çıkıyor. macOS Catalina sürümü sonrasında 32 bit uygulamaların dönemi tamamen kapatıldı. Artık cihazlar sadece 64 bit uygulamaları çalıştıracak. Daha önce uygulamaları 64 bit sürümleriyle değiştirmemiş olan kullanıcılar sorun yaşamaya başladı.

32 bit bir uygulamayı macOS Catalina işletim sisteminde açtığınız zaman, sistem size uyarı mesajı veriyor. Karşınıza çıkan bu uyarı mesajıyla beraber, uygulamanın açılmadığını görüyorsunuz. Eğer kullandığınız uygulamanın 64 bir alternatifi yoksa, bu durumda artık o uygulamayı Mac cihazınızda kullanamayacaksınız.
İkinci büyük sorun ise iTunes uygulamasının kaldırılmış olması. Bazı uygulamalar iTunes XML veritabanını kullanıyordu. Özellikle müzik uygulamalarının bu şekilde bir sisteme yer verdiğini biliyoruz. macOS Catalina sonrasında iTunes tamamen kaldırıldı. Bu nedenle XML veritabanlarını kullanan özellikle müzik uygulamaları kullanılmaz hale geldi. Bu uygulamalar içerisinde Rekordbox gibi başarılı seriler var.

Yaşanan tüm bu sorunların dışında macOS Catalina işletim sisteminde genel olarak baz uygulamalarda da sorunlar yaşanıyor. Adobe CS6, Office programları gibi önemli uygulamaların kararlı olarak çalışmadığını görüyoruz. Tüm bu sorunların çözümü noktasında yeni güncellemelerin gelmesi gerekiyor. Apple, yeni sürümler dışında geliştiricilerin de uygulamalarını güncellemelerini istiyor.

Peki Anımsatıcılar Uygulaması?

Yazımızı bitirmeden önce macOS Catalina sürümünde karşımıza çıkan bir sorundan daha söz edeceğiz. Apple’ın kendi uygulaması olan Anımsatıcılar uygulaması, yeni sürüm sonrasında sadece son işletim sistemi sürümleriyle eşitlenebiliyor. Eski işletim sisteminde kullandığınız sürüm ile yeni işletim sisteminde sunduğunu sürüm arasında eşitlik sorunu yaşanıyor.
Tüm bu sorunların çözüleceğini umut ettiğimiz ilk büyük güncellemenin ne zaman yayınlanacağı konusunda ise herhangi bir bilgi paylaşımı olmadığını ekleyelim.