iOS 13 işletim sisteminin ikinci büyük güncellemesi için beta süreci hızlandı. Kısa süre önce söz konusu işletim sistemi sürümü için ikinci betanın yayınlandığını duyurmuştuk. Geliştiriciler için sunulan yeni beta sürümünün birçok değişikliği de beraberinde getirdiğini gördük. Testlerle beraber değişiklikler ortaya çıktıkça, bu değişiklikleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bu kez iOS 13.2 Beta 2 sürümüyle ortaya çıkan kamera arayüz değişikliği gündemde.
Kamera arayüzünün kullanışlılığını arttırmak adına yapılan düzenleme, çok uzun bir süredir beklenen yenilikler arasında yer alıyor. Hemen bu yenilikten ve neleri değiştirdiğinden söz edelim.
iOS 13.2 Beta 2 ile Kamera Çözünürlüğü Direk Ayarlanabilecek

Güncellemenin içerisinde keşfedilen bir diğer nokta, kamera için çözünürlük değeri ayarlaması oldu. Ben Geskin tarafından paylaşılan detaya göre, doğrudan kamera arayüzü içerisindeyken çözünürlük değerini değiştirebileceğiz.

Eski sistemde çekeceğiniz video ya da fotoğrafın çözünürlük değerini değiştirmek için önce ayarlara girmeniz ve kamera ayarlarından çekim çözünürlük değerini belirlemeniz gerekiyordu. Şimdi ise Android akıllı telefonlarda olduğu gibi doğrudan kamera çekim arayüzü içerisinden çözünürlüğü değiştirmek mümkün.
Üstelik sadece fotoğraf çekimleri için geçerli bir durumdan söz etmiyoruz. Aynı şekilde video çekimlerinde de benzeri bir yöntemle çözünürlük değerini değiştirmeniz mümkün. Bunun için ekstra bir işleme yapmaya gerek kalmadı. Tek tek ayar menülerine gitmek gerekmeyecek.
🤯 It happened! Now in iOS 13.2 Beta 2 you can change the video resolution and frame rate right in the camera app just by tapping on the setting! 🤩Why this incredible “Pro” feature is available on other not so “Pro” iPhones? 😮 [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]— Ben Geskin (@BenGeskin) [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
iOS 13.2 Beta 2 sürümü içerisinde ortaya çıkan bu yenilik çok büyük bir yenilik gibi gözükmeyebilir ancak işlevsellik ön plana çıkarıldığı zaman söz konusu yeniliğin de bir hayli önemli olduğunu görüyoruz. Yeni sürümün final serisinin yayınlanmasına daha uzun bir süre var. Yaklaşık 1 ay kadar beta sürecinin devam etmesi bekleniyor.
Beta sürecinin tamamlanmasının ardından ya da beta süreci içerisinde daha çok yeni özellik göreceğiz gibi gözüküyor. Öyle ki Apple bu kez ince ayrıntılara kadar değerlendirmeye başlamış durumda. Markanın bundan sonraki yeniliklerinin neler olduğunu merakla bekliyoruz. iOS 13.2 Beta 2 sürümünde başka bir değişiklik ortaya çıkacak olursa, sitemizden paylaşacağız.