Apple’ın yeni işletim sistemi sürümü olan macOS Catalina için yayın yapıldı. Tüm hataları ve sorunlarına rağmen, macOS Catalina sürümünü çoğu kullanıcı tarafından da yüklenmeye başladı. Bu sorunları ve sistemde yer alan hataları gidermek adına Apple’ın çalışmaları devam ediyor ve şimdiden yeni güncellemenin ilk beta sürümü kullanıma girmiş durumda.
Yeni beta sürümünü ve yaşanan bu hataları bir kenara bırakacak olursak, kullanıcıların merak ettikleri önemli bir nokta daha var. Bu da söz konusu işletim sisteminin güvenlik durumu. Tanıtım sırasında Apple’ın da en çok üzerinde durduğu konuların başında güvenlik gelmişti. Şirketin yeni işletim sisteminde nasıl güvenlik önlemlerine yer verdiğine bakalım.
macOS Catalina Güvenlik Önlemleri

macOS Catalina sürümünde karşımıza çıkan ilk güvenlik önlemi ayrılmış olacak oldu. Artık Apple kullanıcıların hassas bilgilerini korumak adına ayrı bir alan kullanıyor. Uygulamaların bu bilgilere erişimini engellemek ve kişisel bilgilerin daha güvenli tutulması adına, ayrı bir disk bölümü tasarlanmış durumda.

Bu disk bölümünün içerisinde, uygulamalardan tamamen izole edilmiş olan sistem dosyaları da yer alıyor. Yani ilk olarak ayrılmış, özel bir alan koruma sağlayacak. Zaten bu alana uygulamaların erişemiyor olması, güvenlik konusunda büyük bir ayrıcalık sunmuş olacak.
Bunun dışında e-postalar için de bir düzenleme yapıldı. Artık zararlı adreslerden gelen e-postaları sakıncalı olarak işaretlediğiniz zaman, bu adreslerden gelen e-postalar, doğrudan çöp kutusuna taşınacak ve kullanıcıların yanlışlıkla bile postaları açmasının önüne geçilecek.

Yine basit güvenlik önlemlerinden birisi de zayıf parola uyarıları olacak. Zayıf parola seçimini engelleyecek olan uyarı da artı bir güvenlik önlemi olarak gösterilebilir.
Yenilenmiş T2 Yongası ve Gatekeeper

Güvenlik konusunda fark yaratacak olan iki ayrı sistemden daha söz edelim. Bunlardan ilki T2 yongası. Özel bir aktivasyon kilidi sunacak olan T2 yongası, cihazınızın çalınması durumunda parçalanmasının önüne geçiyor. Bu özelliği kullanmak için ise son 2 sene de sunulan Mac cihazlarından birine sahip olmanız gerekiyor.
Son olarak Gatekeeper sisteminden söz edelim. Aslında eski işletim sistemlerinde de olan Gatekeeper, kullanıcıların işletim sisteminde çalıştırılan uygulamaları açılırken tarıyor ve güvenlik sorunu oluşturup oluşturmadığına bakıyordu.

Şimdi bu uygulamada bazı değişiklikler yapıldı. Artık uygulama ilk yüklendiği zaman değil de her açıldığı zaman kontrol yapılacak. Bu sayede güvenlik üst düzeyde tutulacak.
macOS Catalina işletim sisteminin tüm bu özelliklerle beraber ekstra bir güvenlik sağladığı kesin. Apple’ın bu artılarından kullanıcıların ne kadar sağlıklı yararlanabileceği ise tartışma konusu. Öyle ki bu sürümde de bazı hatalar yok değil.