iOS 13 işletim sisteminin final sürümünden sonra şimdi isemacOS Catalina 10.15 sürümünü konuşuyoruz. Mac modelleri için yayına açılan yeni güncellemenin, bu kadar çok konuşulmasının ana nedeni ise güncellemenin sorunları beraberinde getiriyor olması. İlk etapta işletim sisteminin genel bazı sorunları konusunda bilgiler vermiştik. Şimdi ise macOS Catalina 10.15 işletim sisteminde yer alan mail hatasından söz edeceğiz.
Apple Mail uygulamasını kullanan kullanıcıların karşılaştığı mail hatasında, veri kaybının yaşandığı görülüyor. Buna göre bazı maillerin tamamen ya da belli kısımlarının kaybolduğu görülüyor.
Kullanıcıların güncellemelerden sonra mail hatası aldığını belirten EagleFiler ve SpamSieve geliştiricisi Michael Tsai, veri kayıplarının ciddi bir seviyede olduğunu da belirtmiş durumda. Özellikle MacBook modellerinde güncellemeden sonra bu şekilde bir sorunun ortaya çıktığı belirtiliyor.
macOS Catalina 10.15 Mail Hatası Nasıl Çözülür?

Güncellemeden sonra karşımıza çıkan mail hatasının giderilmesi noktasında, yetkililerin önerisi ise mail yedeklemesi yapılması. Maillerin içeri aktarılması durumunda herhangi bir veri kaybının yaşanmayacağı belirtiliyor. Fakat Michael Tsai tarafından paylaşılan bilgilere bakacak olursak, bu çözüm değil.
Tsai tarafından paylaşılan bilgilere göre maillerin sayısı sürekli olarak değişebiliyor ve içe aktar özelliğini kullanarak yedekleme yapmak sorunu çözmüyor. Bu noktada sorunun tam olarak nasıl çözüleceği kısmında da herhangi bir bilgi yok. Kesin bir çözüm yolu bulunmadığı için en iyi işlemin bir süre güncelleme yapmamak olacağını söyleyenler de çoğunlukta.

Kısacası güncellemenin bir süre ertelenmesi gerektiği belirtiliyor. Tabii ki Apple tarafından yapılmış resmi bir açıklama yok. Çok kısa bir süre önce macOS Catalina 10.15.1 beta 1 sürümünün yayınlandığından söz etmiştik. Yeni beta sürümünde bu sorunun çözülüp çözülmediğine ilişkin kesin bilgiler de paylaşılmış değil.
Apple’ın bu sorunu çözmek adına kapsamlı bir güncelleme yapması gerek gibi. macOS Catalina 10.15.1 güncellemesiyle sorun çözülecek mi merak konusu. Beta 1 işletim sisteminde bu konuda herhangi bir düzenlemeye ulaşmak ya da detayları elde etmek mümkün olmadı.