iOS 13 işletim sistemi ve Android 10 işletim sistemiyle beraber, akıllı telefonlarda karanlık mod kullanılmaya başlandı. Tasarımsal olarak sunduğu ayrıcalıklar ve gece kullanımlarında gözü daha az yorması gibi avantajlar bir yana, bu modun OLED ekranlarda pil tasarrufu sağladığı da açıklanmıştı.
Haliyle OLED ekran kullanılan iPhone modellerinde de karanlık odun pil tasarrufu sağlayacağı söylenmişti. OLED panellerde siyah renkler gösterilirken piksellerin kapanması nedeniyle, ekranların pil tüketiminin azalacağı doğru. Haliyle OLED ekran kullanan iPhone akıllı telefonları için de bu durum geçerli olacak. Asıl merak edilen kısım, tasarrufun ne derece olduğu.
OLED Ekranlı iPhone Modellerinde Karanlık Mod ile Normal Tema Karşılaştırılması

Karanlık modun pil dayanma süresini ne kadar arttırdığını göstermek için yapılan test, normal tema ile karanlık temanın farklarını da ortaya çıkarmış oldu. Karanlık mod kullanıldığı zaman, iOS 13 işletim sistemi kullanan OLED ekranlı iPhone modellerinin genel olarak pil dayanma süresinin biraz daha yüksek olduğu görülüyor.
Yapılan testlerde karanlık mod açıldığı zaman pil tüketiminin %30 oranında azaldığı görülüyor. Ekranların pil tüketiminin azalmasıyla beraber telefon çok daha uzun bir süre kullanılabiliyor.

Aynı durumun OLED ekranlı Android akıllı telefonlar için de sağlandığını söyleyebiliriz. Sadece iPhone akıllı telefonlarında%30’luk bir pil kazancının elde edildiğini söylemek yanlış olur.
OLED ekran kullanılan hemen her telefonda karanlık mod, biraz daha yüksek pil dayanma sürelerinin sunulmasını sağlayacaktır. iPhone akıllı telefonlarında bu durum net bir şekilde ortaya çıkıyor. Ayrıca test sırasında YouTube, Twitter gibi uygulamaların denendiğini de belirtelim.