[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

iOS 13 yükleyen ama çeşitli sebeplerle eski sürüme dönmek isteyenler için iOS sürüm düşürme yöntemini paylaşıyoruz.

Geçen ay çıkan iOS 13 ile bir dizi önemli yenilik geliyor. Bunlar arasında sistem çapında karanlık mod, yeni kategori sistemi, yeni fotoğraf düzenleme seçenekleri ve kamera yenilikleri ilk sırada. Ama aslında çok daha fazlası var.
Tüm bu yeni özelliklere rağmen bazı kullanıcılar iOS 13 yükseltmesinden sonra pişman olabiliyor. Evet, iPhone 6S ve iPhone SE ile başlayan destek, bundan tam olarak 4 sene önce çıkan telefonlara destek veriyor. Yani aslında geriye dönük uyumluluk gayet başarılı. Ama güncellemeyi yükleyen bazı kişiler performans düşüklüğü ya da ek sebeplerle eski sürüme dönmek isteyebiliyor.
iOS cihazlarda geri dönüş mümkün olsa da biraz uğraştırıcı. Ama adım adım işlemleri takip ederek iOS 13 cihazları iOS 12’ye düşürebilirsiniz. Bu arada geri dönüş için kullanılabilir tek sürümün iOS 12.4.1 olduğunu ekleyelim.
iOS 12.4.1’i yüklemeden önce işlemin tüm verileri cihazdan sileceğini ve eski işletim sistemi için yeniden kuruluma başlayacağını bilmek gerekiyor. Dolayısıyla öncelikle yedekleme yapmakta yarar var. Eğer yedek almadıysanız verileri ayrı ayrı tekrardan eşleştirme yapmanız gerekir.
İlk adım eski iOS sürümünü indirmekle başlıyor. iOS’un daha eski sürümünü bilgisayarınıza yüklemek için iPhone’unuzun modeline göre [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] seçim yapmanız gerekiyor.

Ardından Aktivasyon Kilidi tarafından engellenmemek için Ayarlar / Apple Kimliğiüzerinden cihazı seçerek iPhone’umu Bul’u kapatın.

Telefonunuzu en güncel iTunes yüklü bilgisayara bağlayın.
Cihazınızı Kurtarma Modu’nda başlatın. Bunun için güç düğmesine basılı tutarak iPhone’u kapatın. Ardından ses kısma ya da açma düğmesiyle birlikte güç tuşuna basılı tutun. iTunes’a Bağlan ekranı görünene kadar parmağınızı kaldırmayın.
Ardından iOS’un eski sürümünü yüklemek için adımlara geçebilirsiniz. Bağlantıyı yaptığınızda iPhone simgesini seçin.

Mac’te bu işlemi yapıyorsanız Option, Windows’ta yapıyorsanız Shift tuşuna basılı tutun ve iPhone’u Geri Yükle seçeneğine dokunun.
Açılan pencere üzerinden indirdiğiniz iOS 12.4.1’i gösterin ve ardından Geri Yükleseçeneğine tıklayarak işleme devam edin. iPhone birkaç dakika sonra yeniden başlar veiOS düşürme işlemine başlar. Sonrasında yedeklerinizi geri çekerek iOS’un bir önceki sürümünü kullanmaya devam edebilirsiniz.