Hafta başında Apple’ın yeni güncellemeleri sunulmaya başlandı. İlk olarak iOS 13 için yeni güncelleme duyuruldu ve iOS 13.2 sürümü kullanılmaya başlandı. Bu ana sürümün yayınlanmasının ardından ise watchOS 6.1 yayınlandı ve Apple Watch akıllı saatleri için yeni yazılım sunulmuş oldu. Birkaç küçük yeniliğin bulunduğuwatchOS 6.1 güncellemesinin, sürüm notları da açıklandı ve tüm detayları öğrenmiş olduk.
watchOS 6.1 Neler Getirdi?

Güncellemenin her zaman olduğu gibi odaklandığı ilk nokta hatalar. Güncellemelerde hataların giderilmesi üzerine bazı önemli düzenlemeler yapılmış. Saat kadranında donmalara neden olan sorunlar giderilmiş durumda. Yine bu sürüm sonrasında Apple Watch 1 ve 2 modellerine yaşanan bazı performans sorunlarının da önüne geçildiği açıklandı.

Yeni sürümün en büyük artısı da bu olmuş oldu. Apple Watch 1 ve Apple Watch 2 akıllı saat modellerinde watchOS 6 güncellemesi yayınlanmamıştı. Apple’ın yeni sürümü eski akıllı saatlere de sunacağını açıklamasına karşın, güncellemenin gelmemesi eleştirilere neden olmuştu. Fakat marka sözünü tutmuş oldu. watchOS 6.1 güncellemesiyle beraber birinci ve ikinci nesil akıllı saat modelleri de yeni sürümü kullanmaya başladı.
Bunun dışında akıllı saatlere AirPods Pro desteğinin sunulduğu açıklandı. Tanıtım sırasında AirPods Pro kulaklık modellerinin her işletim sisteminde desteği olmayacağı açıklanmıştı. İlk watchOS 6 sürümünde de destek sunulmayacaktır. Son sürüm, yeni kulaklık modellerinin desteğini de sunmuş oldu.

Genel hata iyileştirmeleri ve Apple Watch 5 modelinde pil düzenlemesi sunan watchOS 6.1 sürümünün, sistem kararlığını da arttırdığını söylemek yanlış olmayacaktır.
Yenilikleri, AirPods Pro desteği ve Apple Watch 1.nesil ile 2.nesil uyumu ile beraber söz konusu güncellemenin tüm kullanıcılar için yayında olduğunu da hatırlatalım. Burada bir de detay vermemiz lazım.
Akıllı telefonlarında iOS 13 işletim sistemini kullanamayan eski iPhone kullanıcıları için de bir güncelleme yayınlandı. iOS 13 güncellemesine sahip olmayan kullanıcılar watchOS 5.3.3güncellemesini aldılar. Bu güncellemede saatlerde yaşanan sistem sorunlarını ve performans sorunlarını gideriyor.