iOS 13 işletim sistemi sorunlarıyla gündemde. Ne yazık ki güncellemeler henüz sorunları çözmeye yeterli olmadı. İlk olarak iOS 13 ana sürümünde ortaya çıkan hataların iOS 13.1 sürümüyle giderilmesi bekleniyordu. Bunun hemen sonrasında ise iOS 13.1.1 güncellemesi geldi.
iOS 13.1.3 sürümüne kadar ilerleyen birinci büyük güncelleme yeterli olmadı. Bunun üzerine ikinci büyük güncelleme geldi. iOS 13.2 yayınlandı. Fakat bu sürüm de hatalarıyla gündeme geldi. Bir yandan iOS 13 için hataları tamamen giderecek sürümü beklerken bir yandan ise iOS 14 seslerini de duymaya başladık. Son olarak iOS 14 için yeni bir konsept çalışması yapıldı ve beklenen özellikler konusunda bazı paylaşımlar ortaya çıktı.

iOS 14 Neler Getirecek?

Henüz uzunca bir geliştirme süreci olsa da iOS 14 için ilk tahminler ortaya çıktı. Konsept çalışması bu konuda önemli fikirler veriyor. Konsept çalışmasına baktığımız zaman ilk olarak ikonlarda değişiklik yapılacağı görülüyor.
İkonlarda da değişiklik yapılacağı görülüyor olsa da ana değişiklik klavye kısmında yapılacak gibi. iOS 13 ile klavyelere kaydırarak yazma özelliği gelmişti. iOS 14 işletim sistemi sonrasında ise klavyelere GIF sekmesinin ekleneceği görülüyor. Bu şekilde klavyelerin çok daha işlevsel olması sağlanacak. Ayrıca yerleşim biraz daha kullanışlı olacak gibi duruyor.

Klavyede GIF özelliğinin dışında bir diğer yeniliğin ise arama menüsü olacağı görülüyor. Hem arama menüsünün değiştiğini hem de gelen aramalarda gösterilen bildirimlerin değişeceği görülüyor. Tasarım kısmında önemli değişiklikler söz konusu.
iOS 14 işletim sisteminde bulunması beklenen son değişikliğin ise sürükle bırak olacağı söyleniyor. Konsept çalışmasında da vurgulanan sürükle bırak özelliği ile ekranı ikiye bölme ve uygulamaları sürükle bırak özelliği ile açmak mümkün olacak. Aslında bu özelliğin daha önde iPad için sunulduğunu görmüştük.
Konsept çalışmasına göre sürükle bırak özelliği de çok konuşulacak gibi duruyor. Tüm bu artılarıyla beraber yeni sürümün tanıtımı ise WWDC 2020 etkinliğinde yapılacak. Tabii ki bu özelliklerin kesin olarak yeni sürümde yer alacağını söylemek mümkün değil. Şu an sadece konsept çalışmasıyla karşımıza çıkan yeni özelliklerden söz ediyoruz.