iOS işletim sistemi için beklenen büyük güncelleme kısa süre önce yayınlandı. Çok kısa bir süre önce iOS 13.3 sürümünün kullanıma girdiğini açıklamıştık. Bu zaten beklenen bir güncelleme olarak sunulmuştu. Uzun bir beta sürecinden sonra yayınlanan güncellemenin yeniliklerinden söz etmiştik. Bu güncellemenin hemen sonrasında ise Apple sürpriz bir adım attı. Firma iOS 12.4.4 güncellemesini de yayınladı.

Eski işletim sisteminin yeni güncellemesinin yayınlanmış olması, aslında oldukça şaşırtıcı bir durum. iOS 12.4.4 güncellemesi de haliyle dikkatleri üzerine çekmiş oldu. Güncellemenin neden yayınlandığı ve hangi cihazlar için yayınlandığı konusunda da bilgiler paylaşılmış durumda.
iOS 12.4.4 Neler Sunuyor?

Yeni güncellemenin en çok dikkat çeken kısmı güvenlik. Zaten bu güncellemenin güvenlik odaklı bir güncelleme olduğunu görüyoruz. Eski akıllı telefonlar ve tabletler için gelen seri, sadece güvenlik odaklı düzenlemeler yapılmasını sağlıyor. Bunun dışında bir yenilik ya da iOS 13 içerisinde kullanılan herhangi bir özelliğin eski sürüme sunulmadığını belirtelim.

Sürüm notları çok net değil ancak sürüm notlarında da genel olarak büyük bir güvenlik sorunu olduğu ve bu güncellemenin sorunu kapattığı söyleniyor. Toplamda 60 MB gibi bir boyuta sahip olan güncellemenin destekli olan tüm cihazlar için kullanıma sunulduğunu da belirtelim. Güncellemeyi alan cihazlar ise şöyle:

• iPhone 6 Plus
  • iPhone 6
  • iPhone 5s
  • iPad Air
  • iPad Mini 3
  • iPad Mini 2
  • iPod Touch

Bu cihazlar için yayınlanan güncellemenin açıklanmayan bir güvenlik sorununu çözdüğünü bir kez daha hatırlatalım. iOS 12.4.4 sürümünün sonrasında iOS 12 işletim sistemi için yeni bir güncelleme gelip gelmeyeceği ise net değil. Muhtemelen bir süre daha güncellemeler devam edebilir. En azından tüm güvenlik sorunları kapatılana kadar eski sürüm için güncellemeler gelmesi sürpriz olmaz.