Geçtiğimiz yıl en çok konuşulan işletim sistemleri arasında iOS’un yeni sürümünün bir hayli öne çıktığını söylemek gerekiyor. iOS 13 gerek hataları gerekse de getirdiği yeniliklerle bir hayli konuşuldu. Söz konusu işletim sistemi sürümünün çok sık güncellemeler aldığını gördük. Genel olarak hatalar da ciddi derecede fazlaydı. Bir yandan hatalar can sıkmış bir yandan ise sürekli olarak gelen güncellemeler can sıkmıştı. Hatalar bir yana bu sürümün güvenlik konusunda da önemli yenilikleri oldu.
Mesela artık uygulamaların gün içerisinde kaç kez sizin konumunuzu izleme talebinde bulunduğunu takip edebiliyorsunuz.iOS 13, gün içerisinde sizi takip etmek isteyen uygulamalar ile ilgili verileri gösteriyor.
iOS 13 Konum İzleme Bildirimlerine Tepki

Diyelim ki Google Haritalar uygulamasını kullanıyorsunuz ve uygulama sizin konumunuzu gün içerisinde birkaç kez tespit ediyor. Bu şekilde konumunuzun izlenmesi sağlanıyor. Uygulamaların konum bilgilerini izlemesi ve konumunuzu tespit etmesinin sonrasında iOS 13 ise size bu konuda bildirimler gösteriyor.
iOS 13 bildirimlerinde hangi uygulama sizin konumunuzu kaç defa izlemeye çalıştıysa bunun bilgileri veriliyor. Konum izleme konusunda verilerin gösterildiği uyarılarda bir seçim yapma şansınız da bulunuyor. İsterseniz uygulamaların konumunuzu izlemesini engelleyebiliyorsunuz.
Bunun için bildirimde yer alan seçeneği işaretlemek yeterli oluyor. Bildirimde size uygulamaların konumunuzu izlemesini durdurmak isteyip istemediğiniz soruluyor. Eğer konum izlemeyi kapatacak olursanız, arka planda konum izlemesi de durdurulmuş oluyor.

Uzun süredir kullanılan bu özelliğin şu sıralar gündeme gelmesinin ana nedeni ise geliştiriciler. Özellikle ünlü uygulamaların geliştiricileri bu konudan oldukça şikayetçi. Gönderilen uyarılar sonrasında kullanıcıların uygulamaların arka planda çalışmasını engellediği ve bunun da uygulama deneyimini olumsuz olarak etkilediği belirtiliyor. Hatta bununun için birçok ünlü geliştirici tarafından Tim Cook’a mailler gönderildiği de ortaya çıktı.
Geliştiriciler Apple’ı bu konuda eleştiriyor ve geri adım atmasını istiyorsa da kullanıcıların durumdan memnun olduğunu eklemek gerekiyor. Apple’ın geri adım atmaya ise pek bir niyetinin olmadığını belirtelim. Firma daha önce de kullanıcı gizliliğini öne çıkaracak olan adımları etmeye devam edeceğini duyurmuştu. Bu konuda farklı bir karar alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor.