AMD Sürücü Yükleme ve Güncelleþtirme Rehberi

Bu rehberimizde AMD ekran kartý sürücülerini nasýl yükleyebileceðimizi ve güncelleme yapacaðýmýzý ayrýntýlý bir þekilde anlatýyoruz.

Öncelikle [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] üzerinden AMD resmi destek sayfasýna giriþ yapalým. Gelen sayfada önce ürün türü olacak “Graphics” seçeneðini seçtikten sonra ekran kartýmýzýn serisini seçiyoruz. Ardýndan ürün modelini seçtikten sonra “Submit” butonuna týklayalým. Örneðin ekran kartý olarak RX 480 kullandýðým için Raden 400 Serisini seçtim. Ekran kartýmýz R7 240 olsaydý Radeon R7 serisi, HD7870 olsaydý Radeon HD 7000 serisini seçecektik. Dizüstü bilgisayarda kullandýðýmýz bir ekran kartýna sahipsek M serisini veya Mobility serisini seçiyoruz.

Sonrasýnda karþýmýza gelen sayfadan halihazýrda bilgisayarýmýzda kurulu olan iþletim sistemini seçiyoruz. Ýþletim sistemimizi öðrenmek için masaüstünden Bilgisayarým‘a sað týklayýpÖzellikler‘e týklayabiliriz.

Ýþletim sistemini seçtikten sonra karþýmýza iki adet sürücü çýkabilir. Bunlardan ilki Optional, AMD’nin en son piyasaya sürdüðü, yükleme tercihini size býraktýðý sürücüler. Bu sürücü yüklediðinde kimi kullanýcýlar çeþitli sorunlarla karþýlaþabilirken, kimisi de gayet stabil þekilde kullanabiliyor. Ýkinci seçenek ise Recommended, AMD tarafýndan önerilen ve testi tamamlanan sürücülerdir. Burada seçim size kalmýþ. Seçimimizi yaptýktan sonra “Download” butonuna týklýyoruz ve sürücü kurulum dosyasýnýn bilgisayarýmýza indirilmesini bekliyoruz.

Eski Nesil Ekran Kartlarý için Sürücü Güncelleme

Bu durumda ise iþletim sistemimizi seçtikten sonra mevcut olan son sürüm Crimson Editionsürücüsü üzerindeki “Download” seçeneðine týklayýp indiriyoruz.

Kurulum dosyasý indirildikten sonra üzerine sað týklayýp “Yönetici olarak çalýþtýr” seçeneði ile kurulumu baþlatalým. Karþýmýza gelen ekrandan “Install” seçeneðine týklýyoruz.

Karþýmýza “Hýzlý Yükle” ve “Özel Yükle” olarak iki seçenek geliyor. Dileyen kullanýcýlar “Özel” seçeneði ile kurulumu özelleþtirebilir fakat standart bir kullanýcýysanýz buna pek gerek yok diyebiliriz. “Kabul Et ve Hýzlý Yükle” seçeneði ile sürücüyü yükleme aþamasýna geçelim.

Yazýlýmýn ekran kartý donanýmý algýlamasý ve yükleme aþamalarýný bir süre bekledikten sonra sürücümüz baþarýyla yükleniyor. Bu iþlem esnasýnda bilgisayarýnýz bir süre görüntü vermeyi kesebilir. Son olarak bilgisayarýmýzý yeniden baþlattýktan sonra iþlem sona eriyor.

Alternatif Sürücü Güncelleme Yöntemi

Mevcut ekran kartý sürücüsü bilgisayarýmýzda yüklüyse Radeon Software üzerinden sürücülerimizi güncelleyebiliyoruz. Masaüstüne sað týklayýp “Radeon Ayarlarý” seçeneðine týklayalým. Sonrasýnda karþýmýza gelen ekranýn sol alt bölümünden Güncelleme sekmesine týklýyoruz.

Burada “Güncelleþtirmeleri Kontol Et” seçeneðine týklýyoruz ve yazýlým bizim için en güncel sürücüyü buluyor. Yazýlým, bazý zamanlarda opsiyonel, bazý zamanlarda önerilen sürücüyü bulabilir. Buradan herhangi bir deðiþiklik yapamýyoruz. Yeni sürücü, ardýndan “Hýzlý Yükseltme” seçeneðine týklayalým.

Gelen soruyu Ýlerle diyerek geçiyoruz.

Son olarak “Kabul Et ve Yükle” seçeneðine týklýyoruz.

Bir süre bekledikten sonra sürücü yüklemesi tamamlanýyor. Bilgisayarýmýzý yeniden baþlattýktan sonra iþlemimizi tamamlamýþ bulunuyoruz.
Yeni Radeon 2020 Yazýlýmý

yeni radeon yazýlýmý ise panele giriþ yaptýktan sonra “Ev” sekmesine giriþ yapýyoruz. Burada sað bölümde Sürücü ve Yazýlým kýsmýndan “Güncelleþtirmeleri Kontrol Et” butonuna týklayarak yeni sürümü kontrol edelim. Yeni bir güncelleme var ise ayný þekilde güncelleþtirebiliriz.