Apple iOS 12 işletim sistemi için güncellemelerine devam ediyor. Son olarak iOS 12.4.5 sürümü yayınlandı. iOS 12.4.5 sürümünün yayınlanmış olması alında beklendik bir durum değil. Fakat Apple iOS 12 serisinde farklı bir yol izledi.
Normalde desteği kesilen işletim sistemi için Apple’ın güncelleme yayınlamadığını görüyoruz. Fakat iOS 12 işletim sistemi için işler biraz daha farklı işledi. Bu sürüm için güncellemeler devam ediyor. Bu kez 12.4.5 yayınlandı. Sürüm notlarına baktığımız zaman yeni serinin çok bir yenilik getirmediğini görüyoruz.
Yine güvenlik odaklı bir güncelleme sunulduğu söyleniyor. Fakat yine de biz bu yazımızda iki sürüm arasındaki farkları ele alacağız.iOS 12.4.3 ile iOS 12.4.5 sürümünü batarya ve performans açısından değerlendireceğiz. Tabii ki konuklarımız iPhone 5s ve iPhone 6 modelleri olacak.
iPhone 6 iOS 12.4.5 Batarya Süresi

Testimizde yer alacak olan iPhone 6 akıllı telefonlarından birinde iOS 12.4.3 işletim sistemi yüklü. Bir diğer akıllı telefonda ise 12.4.5 sürümü yüklü.
Teste baktığımız zaman, her iki sürümün yüklü olduğu akıllı telefonda da batarya konusunda belli standartların yakalandığını görüyoruz. İlk çeyrek içerisinde beklendiği kadar bir fark söz konusu değil: Her iki akıllı telefonda hemen hemen aynı zamanlar içerisinde %80 kullanım oranına düşüyor. İlk çeyrek için arada bir fark söz konusu değil.

%80’lik dilimin aşağısında %60’lık dilime doğru inerken ise fark ortaya çıkmaya başlıyor. Yeni sürümün %1-2 gibi bir payla çok kısa bir sürelik önde olduğu görülüyor. Aradaki farkın uçurum olmadığını söyleyebiliriz. Hatta çok bir fark yok ve iki sürüm için pil süreleri eşit olarak gösterilebilir.
Yine de pil uyarısı için eski sürümün daha erken pil bitme uyarısı verdiğini görmekteyiz. %10’luk pil durumuna da eski sürüm daha çabuk bir şekilde düşüyor. Bu yönüyle yeni sürüm bir tık daha önde demek yanlış olmayacaktır. Karşılaştırmanın sonucunda da bu durumu net bir şekilde görüyoruz. İlk kapanan akıllı telefon iOS 12.4.3 kullanan iPhone 6 modeli oluyor.
iOS 12.4.5 Pil Dayanma Süresi: 2 saat 34 dakika
iOS 12.4.3 Pil Dayanma Süresi: 2 saat 30 dakika
Yeni Sürüm Batarya Puanı: 1451 puan
Eski Sürüm Batarya Puanı: 1437 puan

Batarya değerlendirmelerine baktığımız zaman çok küçük bir farkla yeni sürümün önde olduğunu görüyoruz. Fakat şunu da belirtelim ki arada bir uçurum söz konusu değil. Aradaki fark göz önüne alındığı zaman dikkat çekici bir durum yok. Yeni sürüm sadece 4 dakikalık bir fark oluşturuyor. 4 dakikalık farkın iPhone 5s modellerinde de hemen hemen aynı değerlerde olması beklenmekte. Unutmadan eski işletim sistemi için sürüm güncellemesini alan cihazları da paylaşalım.
Desteklenen Cihazlar

• iPhone 5s,
  • iPhone 6,
  • iPhone 6 Plus,
  • iPad Air,
  • iPad mini 2,
  • iPad mini 3
  • iPod touch 6. nesil