turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    1 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Standart [*Windows 7] Windows 7’yi Güvenli Hale Getirme Yöntemleri

Windows 7’yi Güvenli Hale Getirme Yöntemleri

Windows 7’ye desteğin son bulmasının ardından bu işletim sistemini kullanmak zorunda olanlar için güvenlik önlemlerini anlatıyoruz.

Microsoft, 14 Ocak 2020 itibariyle Windows 7 desteğini sonlandırdı. Artık Windows 7 içingüvenlik dahil hiçbir güncelleme yayınlanmayacak. Yani bu işletim sistemi artık zararlı yazılımlara karşı savunmasız. En mantıklı seçenek Windows 7 sistemleri Windows 10’a yükseltmek. Ama çeşitli sebeplerden dolayı Windows yükseltmesi yapamıyorsanız Windows 7’yi güvende tutma yollarını tercih edebilirsiniz.

Güvenlik Güncelleştirmeleri İçin Ödeme Yapabilirsiniz

Küçük, orta ya da büyük ölçekli şirketler, özel yazılımlar sebebiyle Windows 7 kullanmak zorunda kalabiliyor. Desteğin sonlanması şirketleri zor durumda bıraksa da Microsoft bilgisayar başına yıllık sabit ücret karşılığında güvenlik güncelleştirmeleri sunmaya devam ediyor. Bu seçenek yalnızca şirketlere özel. Yani bireysel kullanıcılar yararlanamıyor. Kritik güncelleştirmelerin fiyatları ise Windows 7 Enterprise ya da Windows 7 Professional’a bağlı olarak değişiyor.
    Ek Güvenlik Yazılımlarını Aktif Edin

Windows 7’yi destekleyen iyi bir antivirüs uygulaması kullanmanızda yarar var. Bu durum, her şeye rağmen sisteminizin ek bir uygulamayla güvende tutulacağı anlamına geliyor. ESETİN GÜVENLİK çözümlerinde Windows 7 desteği devam ediyor, göz gezdirmekte yarar var.
    Güvenli Bir Web Tarayıcı Kullanın

Windows 7 ile birlikte Internet Explorer desteği de sonlanıyor. Yani bu web tarayıcıyı kullanmak riskli bir hâl alıyor. Alternatif olarak Google Chrome, Windows 7’de hâlâ çalışmaya devam ediyor ve bu destek güvenlik güncelleştirmeleri de dahil olmak üzere en az 15 Temmuz 2021’ekadar devam ediyor.

Microsoft’un Chromium tabanlı yeni web tarayıcısı Edge kısa bir süre önce aktif edildi. Chromeyerine yine Microsoft ürünü tercih etmek isteyenler Edge’e de yönelebilirler. Yine aynı şekilde Windows 7’ye olan destek 2021’in ortasına kadar devam ediyor.

Firefox da Windows 7’de gayet sağlıklı çalışıyor. Şu anda son destek tarihi belli değil. AncakMozilla’nın da desteğe bir süre daha devam edeceği ortada.

İşletim sisteminin kendisi artık herhangi bir güncelleme almadığından, güvenlik yazılımı ve web tarayıcısı sizi çevrimiçi tehditlere karşı koruyor.
    İşletim Sistemi Ayarlarınıza Göz Gezdirin

Windows 7 kullanıyorsanız, kesinlikle [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ziyaret etmeli ve Microsoft’un yayınladığı tüm güncelleştirmelerden haberdar olmalısınız. Ayrıca Windows Update’in güncellemeleri otomatik kontrol etmesini de sağlamalısınız. Microsoft, Windows XP’de olduğu gibi desteğin sona ermesinden sonra bile Windows 7 için kritik durumlarda güncelleme yayınlamak zorunda kalabilir. Bu gibi durumlar için tetikte olmakta yarar var.
    Buna ek olarak, Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi ve Windows Güvenlik Duvarı gibi önemli güvenlik özelliklerini aktif halde bırakın. SPAM e-postalara veya size gönderilen diğer garip bağlantılara kesinlikle tıklamayın. Ayrıca yeni dosya indirmek ve çalıştırmak da sakıncalı olabilir.
    Yüklü Uygulamaları Kaldırın

Windows 7 bundan tam 11 yıl önce piyasaya çıktı. Yani aslında bugün ihtiyaç olmayan çok fazla gereksiz uygulama barındırıyor. Örneğin Java, Adobe Flash, Adobe Reader ve QuickTime gibi tarayıcı eklentilerinin eski sürümlerinin tümü saldırılara karşı savunmasız. Windows 7 Denetim Masası’ndaki yüklü uygulamalar listesini gözden geçirip kullanmadığınız uygulamaları kaldırın.
    Mevcut sisteminizdeki tüm uygulamaların Windows 7’nin desteklediği en son sürüme güncelleyin. Örneğin, hâlâ eski bir WinRAR sürümü yüklüyse, kendiniz güncellemeniz gerekebilir. Ya da alternatif uygulamalara göz gezdirebilirsiniz.

Windows 7 desteğinin sonlanmış olması bu işletim sistemini kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu ufak ipuçlarını göz önünde bulundurarak sistemi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Ama her şeye rağmen Windows 7’nin güvenlik riski içerebileceğini unutmayın. Yani ilk fırsattaWindows 10 yükseltmesini düşünmenin yararı var.
    İnternet Bağlantısını Kesin

Bir şekilde Windows 7’nin çalışmasına ihtiyacınız varsa, bu durum internete her an bağlı kalacağınız anlamı taşımıyor. Az önceki örnek üzerinden gidecek olursak, bir masaüstü yazılımına erişmeniz gerekiyorsa internet bağlantısını kapatabilirsiniz. Böylece kötü amaçlı web siteleri ve diğer ağ tabanlı saldırıları problem etmenize gerek kalmıyor. Zararlı yazılımlarındoğrudan internetten geldiği düşünüldüğünde bu yöntem epey işinize yarayabilir.
    Ama buna rağmen birçok kişinin Windows 7’yi çalıştırmaya ve internete bağlı tutmaya devam edeceği ortada. Eğer durum böyleyse işleri biraz daha sıkı tutmakta yarar var.

AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

icanim (8.06.2023)

Junior Member MeKa5 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2 Toplam

Standart Cevap: [*Windows 7] Windows 7’yi Güvenli Hale Getirme Yöntemleri

Yıllardır hiç update yapmadım..Hiçbir sorun da yaşamadım..Norton ghost ile win7 yedeği alıyorum..Format nedir yıllardır unuttum 5 dakikada windows u geri döndürüyorum..
    AlıntıAlıntı