iOS 13 işletim sisteminde önemli sistem değişiklikleri geldi. Buna karşın Apple’ın belki de en hatalı sürümleri arasında iOS 13 işletim sistemi de yer aldı. Defalarca yeni güncelleme geldiğini biliyoruz. Bu noktada iOS 14 işletim sisteminin biraz daha farklı geliştirileceği söylenmişti.
Birkaç ay kadar önce paylaştığımız haberlerimizde bu konuya değinmiştik. Hatası bir sürüm sunulması için daha kapsamlı geçecek olan geliştirme süreci devam ederken, yeni sürüm hakkında iddialar da ortaya çıkmaya devam ediyor. 9to5Mac sitesi tarafından ortaya çıkarılan son detay iOS 14 ile uygulama sisteminin değişeceği yönünde oldu.
iOS 14 ile Uygulamalar Nasıl Denenecek?

Yeni işletim sistemiyle beraber iOS uygulamalarını satın almadan önce deneme şansımız olacak. Bunun nasıl olacağını merak etmiş olabilirsiniz. Hemen açıklamaya çalışalım. Yeni işletim sisteminde Clips.API adı verilen bir API sunulacak.
Bu API dosyasıyla beraber geliştiricilerin uygulamalarında deneme pencereler sunulması sağlanacak. Uygulama penceresine uygulama satın alınmadan erişebileceksiniz ve uygulamayı deneyeceksiniz. Tabii ki bu işin de bir sınırı olacak.

Sadece geliştiricilerin izin verdikleri kadar deneme imkanı sunulacak. Yani bir geliştirici sadece uygulamanının menülerini ya da menü seçeneklerini denetmek isterse, bu yönde bir sınırlama koyacak ve kullanıcıların bu sınırı aşması mümkün olmayacak.
Kesin olan nokta iOS 14 ile iOS uygulamalarının değiştiğini anlayacağız. Yeni sürümün WWDC 2020 etkinliğiyle beraber gelmesi beklenmekte. Etkinliğin şimdilik çevrimiçi olarak yayınlanması ve özel bir etkinliğin olmaması durumu var. Koronavirüs nedeniyle sadece uzaktan erişimle yeni işletim sistemi sürümleri sunulmuş olacak.