MacBook’unuzun pili neden çabuk bitiyor?

MacBook
yýllarca kullanmak için alýnýr. Batarya / pil ömrününuzunluðu özellikle yolculuk edenler için çok önemlidir.

Laptop bataryalarý Lityum-ion malzemelerden yapýlýr. Bu malzemelerin özelliði de belirli sayýda þarj-deþarj döngüsüne sahip olmalarýdýr. MacBook’unuzu sürekli þarjda tuttuðunuzda bunun pile bir faydasý olmaz. Zararý olur. Þarj olduktan sonra fiþini çekip, deþarj olmasýný saðlamanýzýn da bir faydasý yoktur. Zararý vardýr. Bu ikisinin ortasýnda bir kullaným alýþkanlýðýna sahip olmanýz en iyisidir. Arada deþarj olmasýna izin vermeniz en idealidir.
MacBook’un batarya saðlýðý nasýl kontrol edilir?

MacBook’unuzun þu an ki batarya salýðýný görmek için Option (Windows klavyede sol alt) tuþuna basarken, ekranýn sað üst köþesindeki batarya göstergesine týklayýn. Aþaðý açýlýr bir pencerede Condition yani Durum kýsmý görünecektir. Burada; Normal, Yakýnda deðiþtirin, Hemen deðiþtirin veya Pili kontrol ettirin gibi ifadeler görürsünüz. Bunlar ne anlama geliyor?
Normal: Sorun yok kullanmaya devam.

Yakýnda deðiþtirin: Pil daha kýsa süre dayanýyor. Belirli aralýklarla pili kontrol edin.
Hemen deðiþtirin: Pil çok daha kýsa süre dayanýyor. Pilin dayaným süresi sizin için önemliyse pili deðiþtirin.
Pili Kontrol Ettirin: Pil normal þekilde çalýþýyor. Servise götürmelisiniz.
Burada benim önerim þu: Pilin dayaným süresi þu sýralar önemli deðilse deðiþtirmeyin. Ben evde veya iþ yerinde kullanýyorum laptopu. Seyahat etmiyorum þimdilik diyorsanýz býrakýn pil öyle kalsýn. Þahsi kullanýmýma göre pilin 1 dakika dayanmasý bile bana yetiyor. Odadan, salona evden iþ yerine dayanmasý yetiyor. Þimdi pil deðiþtirsem 1-2 yýl içinde o da bana sorun yaþatacak. Otobüs, uçak vb.. yerlerde kullanma zamaným gelirse pili o zaman deðiþtireceðim. Daha önce 2 sefer pil deðiþtiren birisi olarak artýk bu yolu izliyorum.
MacBook Pil döngü sayýsý ne anlama gelir?

Pil tamamen þarj-deþarj olduðunda bir döngü tamamlanmýþ olur. Yarým döngüyü 2 kez yaptýðýnda da 1 döngü olmuþ olur. Ben sürekli laptopu fiþe takýlý kullanýyorum. Bu yüzden benim 1 döngüm haftalar alabiliyor. Pilin belirli bir döngü sayýsý kadar ömrü vardýr.
MacBook’lar için maksimum döngü sayýsý þu þekildedir:

• MacBook 12 inç 2017/2016 ortasý /2015 baþý – 1000 döngü
  • MacBook 13 inç 2009 sonu/2010 ortasý- 1000 döngü
  • MacBook 13 inç 2008 sonu – 500 döngü
  • MacBook 13 inç 2006 sonu /2007 ortasý ve sonu/2008 baþý ve sonu/2009 baþý ve ortasý – 300 döngü
  • MacBook Pro 2009 – 2020 arasý – 1000 döngü
  • MacBook Pro 2008 sonu – 500 döngü
  • MacBook Pro 2008 baþý -300 döngü
  • MacBook Air 2010-2020 arasý – 1000 döngü
  • MacBook Air 2009 – 500 döngü
  • MacBook Air 2008 – 300 döngü

Bu deðerler MacBook’lar için maksimum pil döngü sayýlarýdýr. Bu sayýya ulaþan pil bitmiþ kabul edilir. Ama bu pilin kullanýlamayacaðý anlamýna gelmez. Garantisinin bittiði anlamýna gelir. Örneðin; Geçen yýl bir MacBook Pro aldýnýz. 1000 döngü sayýsýna kadar garantisi var. Pilin döngü sayýsý da 1100 çýktý. Pili garanti kapsamýnda deðiþtiremezsiniz. Ama döngü sayýsý 500 ve pil çabuk bitiyor. Garanti kapsamýnda ücretsiz deðiþtirebilirsiniz.
MacBook Pil döngü sayýsý nasýl bulunur?

MacBook þarj döngü sayýsýný ve pille ilgili diðer birçok bilgiyi bulmak için;

1. Option tuþunu basýlý tutarak Apple simgesine týklayýn.
  2. Sistem bilgileri‘ni seçin.
  3. Donaným bölümünün altýnda Güç’ü seçin.
  4. Pil bilgileri bölümünde pil döngü sayýsý “pil devir sayýsý” olarak yer almaktadýr.

MacBook pil – batarya dayanma süresi nasýl uzatýlýr?

Aþaðýdaki adýmlar MacBook’unuzun pil ömrünü olumlu etkileyecektir.

1. MacOS ve uygulamalarý güncel tutun.

Özellikle MacOS güncellemeleri pil ömrüne genelde olumlu katký sunmaktadýr.
2. Bluetooth’y kapatýn.
Kablosuz kulaklýk, kablosuz klavye gibi çevre aygýtlarý bluetooth kullandýrtýr. Bu da MacBook’un pilinin dayanma süresini kýsaltýr.
3. Senkronizasyonu kontrol edin.
Google Drive, One drive vb.. bulut sistemleriyle sürekli senkron olmak pil süresini olumsuz etkileyecektir. Bunlarýn otomatik çalýþmasýný engelleyin.
4. Ekran parlaklýðýný azaltýn.
En fazla güç ekran tarafýndan kullanýlýr. Daha düþük bir ekran parlaklýðý da pilin dayaným süresini olumlu etklileyecektir.
5. Hangi programlarýn daha fazla güç tükettiðini tespit edin.
Aktivite Monitoründen hangi programlarýn daha çok güç tükettiðini bulup, bu programlarý kapatabilirsiniz.
MacBook Pil deðiþim ücreti ne kadardýr?

Nisan 2020 itibarýyla MacBook pil deðiþim fiyatlarý aþaðýdaki gibidir:
MacBook Pro Garanti kapsamý dýþýnda
16 inç MacBook Pro 1339 TL
15 inç Retina ekranlý MacBook Pro 1339 TL
13 inç Retina ekranlý MacBook Pro 1339 TL
15 inç MacBook Pro 869 TL
13 inç MacBook Pro 869 TL
17 inç MacBook Pro (klasik) 1199 TL

MacBook Air Garanti kapsamý dýþýnda
13 inç MacBook Air 869 TL
11 inç MacBook Air 869 TL

MacBook Garanti kapsamý dýþýnda
12 inç MacBook 1339 TL

• Garanti kapsamý dýþýnda ne demek?

1. MacBook aldýnýz ve 2 yýllýk garantisi dolmadý. Pil kontrol edildi ve maksimum döngü sayýsýna ulaþmadýðý tespit edildi —> Garanti kapsamýnda MacBook piliniz ücretsiz deðiþir.
  2. MacBook aldýnýz ve 2 yýllýk garantisi dolmadý. Pil kontrol edildi ama maksimum döngü sayýsýný aþtýðý tespit edildi —> Yukarýdaki fiyatlarla deðiþtirilir.
  3. MacBook aldýnýz ve 2 yýllýk garantisi doldu. Maksimum döngü sayýsýný aþsa da aþmasa da —> Yukarýdaki fiyatlarla deðiþtirilir.

Editör yorumu: 2. seçenek size uyuyorsa, garanti sürenizin bitimine çok zaman kalmadýysa özel servislerden MacBook pilini daha uygun fiyata deðiþtirebilirsiniz. 3. seçenekte zaten yetkili servisle uðraþmanýza gerek yok. Özel MacBook servisleri daha uygun fiyat verecektir.
Sonuç olarak;

Bu yazýmýzda þu sorulara cevap vermeye çalýþtýk:

• MacBook pil ömrü nasýl uzatýlýr?
  • MacBook pil þarj deþarj döngü sayýsý nasýl bulunur?
  • MacBook’ta maksimumum pil döngü sayýsý nedir?
  • MacBook pili deðiþim ücretleri nelerdir?