Apple, üst segment ürünlerinde değişik stratejiler izlemeye başladı. Cupertinolu dev, ilk olarak ekranlar için bazı değişikliklere adım atmıştı. Yeni ekran teknolojilerini kullanan ve iPhone serisinde de OLED ekran teknolojisine geçiş yapan markanın, şimdi ise işlemciler için önemli değişikliklere adım atma peşinde olduğu ortaya çıktı.
Mac modellerinde Intel ve AMD işlemcilerini kullanan Apple, bu kez bir ilki gerçekleştirecek ve bilgisayarlarının içerisinde de A serisi işlemcilere yer verecek. Ünlü analist Ming Chi Kuo’nun gündeme getirdiği iddiaya göre bir sonraki Mac serisinin içerisinde A14 işlemcileri bulunacak. İşlemci kısmında yeni seri ile gelecek olan markanın, üst düzey bir performans sunması beklentisi var.
ARM Tabanlı İşlemcilerle Mac Serisi

İddialara geçmeden önce A14 işlemcilerin yapısından biraz bahsetmek gerekecek. ARM tabanlı işlemciler 5 nm üretim teknolojisinden çıkmış işlemciler olacak. Toplamda 12 çekirdek gibi çok iddialı bir çekirdek sayısı ile gelecek olan işlemcilerin 8 yüksek performans işlemcisi bulunacak.
Sadece bu bile ne kadar iddialı bir işlemci ile karşılaşacağımızın özeti. Bunun dışında işlemcilerin 4 tanesinin güç tasarrufu işlemciler olduğunu göreceğiz. İki çekirdek kümesinin de toplamda çalışma hızlarının nasıl olacağını şu an için bilemiyoruz.
Bunların yanında yeni işlemciler geliştirilmiş özel bir yapay zeka bölümüyle beraber gelecek ki bu da serinin çok öne çıkmasını sağlayacak. Yeni işlemcileri bir virüs olarak görecek olursak, bu virüs ilk defa iPhone 12 akıllı telefonunun içerisinde canlanacak.

Fakat görünen o ki iPhone 12 akıllı telefonları ile sınırlı kalma gibi bir durum söz konusu olmayacak. Mac modellerinde de Intel ve AMD işlemcilerinin yerine ARM tabanlı A14 serisi kullanılacak. Böylece bilgisayarların çok daha yüksek çalışam hızlarına ulaşması ve verimlilik konusunda da çok daha iyi sonuçları ortaya koyması bekleniyor.
Genelde tabletlerin içerisinde kullanılan A serisi işlemciler için Apple oldukça iddialı. Zaten her yeni iPad Pro tanıtımından sonra, bilgisayarlardan bile daha güçlü seriler ortaya konulduğunu gösteren açıklamalarla karşı karşıya kalıyoruz. Görünen o ki bu kez Mac modellerin içerisinde de güçlü işlemciler kullanılacak ve daha farklı bir döneme geçiş yapılmış olacak.