Raspberry Pi 4 Ýle Hýz Aþýrtma Yaptýk!

Raspberry Pi 4’ün performansýný hýz aþýrtma ile nasýl ciddi ölçüde artýrabileceðinizi anlatýyoruz.

Raspberry Pi, sadece kredi kartý boyutlarýnda bir bilgisayar. Ufak olmasýna karþýn günlük pek çok iþinizi halledebiliyorsunuz. Oturma odanýzda TV’nize baðlayýp kullanabileceðiniz bir medya sistemi, ya da çocukluk anýlarýnýzý yaþayabileceðiniz bir emülasyon üssüne dönüþebiliyor. Super Nintendo, Gameboy, Playstation gibi eski konsollarýn oyunlarýný oynayabiliyorsunuz. Programlamayý çocuklara öðretmek için dünyanýn dört bir yanýnda kullanýlan Raspberry Pi, hobi elektroniðini, mekatroniði ve programlamayý seven insanlarýn ürettiði pek çok projeye de ev sahipliði yapýyor.

Kullanýcýlarýn bu platformdaki esneklikten yararlanmasýný saðlayan sayýsýz aksesuar var. Ayrýca yazýlýmýyla da uðraþarak yapabilecekleriniz de sizin hayal gücünüze kalmýþ. Bizim hayalimiz her zaman daha fazla performans, iþte bu yüzden bu rehberi hazýrladýk. 2020’de 4. modeli çýkan tek kartlý bilgisayarýn elimizde 4 GB versiyonu var. Biz bunun iþlemci voltajýný artýracak ve üzerine çok güçlü bir soðutucu takarak hýz aþýrtma yaptýðýmýzda ne olacaðýna, limitleri nereye kadar zorlayabileceðimize bakacaðýz.
Doðal olarak bunun sonucunda uygulamalarda bir hýzlanma görebilecek miyiz, merak ediyoruz. Bunun için de Raspberry Pi 4’te çalýþtýrabileceðimiz OpenGL tabanlý harika bir 3D benchmark aracý olan GeeXLAB’i kurup, birlikte gelen çeþitli demolarý çalýþtýracaðýz.
Donaným Özellikleri

Raspberry Pi 4 modelinde Broadcom BCM2711 yongasý kullanýlýyor. ARM Cortex -A72 mimarisini kullanan, 1.5Ghz frekansýnda çalýþan 4 çekirdekli bir iþlemci. Bir de bu yongaya gömülü olarak yine Broadcom’un patentli GPU’su VideoCore VI mevcut. Bu GPU da 500Mhz frekansýnda.
[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
Raspberry Pi barýndýrdýðý çift micro HDMI portuyla, iki monitöre birden ayný anda 4K görüntü çýkýþý verebiliyor. 4K/60 FPS, 10 bit H.264 ve H.265 ile kodlanmýþ videolarý oynatabiliyor.
Bellek olarak LPDDR4 teknolojisini kullanan bilgisayar, USB 3.0, 5Ghz AC Wi-fi, Gigabit Ethernet gibi geliþmiþ baðlantý özelliklerine de sahip. Kutudan çýktýðý haliyle onunla yapmak isteyebileceðiniz hemen her þeye yetecek kadar güçlü yani.
Hýz Aþýrtma için Soðutma Gerekli

Raspberry Pi 4’e hýz aþýrtmaya baþlamadan önce ilk ihtiyacýmýz olan þey bir soðutma çözümü ve iyi bir güç adaptörü. Güç adaptörü olarak 5v 3.5A saðlayabilen Raspberry Pi resmi adaptörünü kullandýk. Normal kullanýmda bir soðutucuya ihtiyaç duymayan Pi 4, yoðun hesaplama gereken iþ yüklerinde 85 dereceyi aþarsa hýzýný 600 Mhz’e frenliyor.
[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
Biz sýnýrlarý zorlamayý istediðimiz için soðutucusuz bu iþe giriþirsek yangýn çýkmasý bile olasý. Bu yüzden siz de dikkatli olun ve önlemlerinizi alýn. Biz gidip Raspberry Pi 4 için çýkmýþ en abartý soðutucu olan Ice Tower’ý edindik. Ice Tower, Raspberry Pi form faktörüne uygun tasarlanmýþ çekirdek temaslý, ýsý borulu, kule tipi bir hava soðutucusu. Üstelik otomatik rengi deðiþen RGB faný bile var.
Tabii ki ben bu soðutucunun montaj metoduna ve fanýna bir takým modifikasyonlar yapýp zaten iyi olan soðutmasýný uç seviyelere çýkardým.
Hýz Aþýrtma Ýþlemi

Raspberry Pi’a hýz aþýrtmak için /boot/config.txt dosyasýna istediðimiz iþlemci ve gpu çalýþma frekansýný ve ön tanýmlý voltaj seviyesini giriyoruz.
Terimler ve karþýlýklarý:
“over_voltage” : Normalin üzerinde voltaj seviyesi. 2,4,6 ve 8 girebilirsiniz.
“arm_freq”: Hýz aþýrtmak istediðiniz iþlemci frekansý.
“gpu_freq”: Hýz aþýrtmak istediðiniz GPU frekansý.
Gördüðünüz gibi ben buraya stabil çalýþtýðýndan emin olduðum hýz aþýrtma deðerleri olan 2Ghz CPU, 750Mhz GPU’yu girdim. Sonra yavaþ yavaþ bu deðerleri artýrarak elimdeki Pi4’ün çýkabileceði maksimum deðerleri aramaya baþladým.
Bu amaçla daha önceden girmiþ olduðum voltaj deðerini de 6’dan 8’e çýkarýyorum. Voltaja direk müdahale edemiyoruz. Raspberry Pi’ýn mühendisleri 2,4,6,8 gibi ön tanýmlý sayýlarla daha güvenli þekilde voltajý ayarlamamýzý saðlamýþlar.
Sistem baþlangýçta kernel hatasý vermeden ulaþabildiðim en yüksek CPU frekansý 2130 Mhz oldu. Yani 630 Mhz’lik devasa bir iþlemci hýz aþýrtmasý yaptým ki bu da %42’lik inanýlmaz bir frekans artýþýna tekabül ediyor.
GPU’yu da 25’er Mhz artýrýp 3D stabilite testleri yaptýrdým. 950 Mhz’e kadar böyle gelip 1Ghz’e sýçramaya yapayým dedim, ancak sistem açýlmadý. Frekansý 975 Mhz’e çekince de ekranda birþeylerin yolunda gitmediðini gösteren bozulmalar gördüm.
Sonuçta 950 Mhz’de kalmaya karar verdim. Yani GPU’ya da 450 Mhz, stok frekansýn neredeyse 2 katý hýz aþýrtma yapmýþ oldum. Bu da Raspberry Pi 4’ün aslýnda ne kadar büyük bir hýz aþýrtma potansiyeli olduðunu ve fabrika çýkýþlý saat frekanslarýnýn ne kadar tutucu olduðunu gözler önüne seriyor.
Fabrika Hýzlarý Neden Düþük?

Bunun ardýnda çeþitli sebepler var. Raspberry Pi derneði bilgisayarýn maliyetini gereksiz yükseltmemek ve maddi durumu iyi olmayanlara da eriþilebilir kýlmak önceliðiyle hareket ediyor. 4 GB modeller çýkmadan önce bilgisayarýn fiyatý 35 dolarý hiç aþmamýþtý.
Bugünse 2 GB modeli 35 dolara, 4 GB modeli de 55 dolara alabiliyorsunuz. Bu sebeple üretici perspektifinden baktýðýnýzda çalýþma frekanslarýný ve voltajý kabul edilebilir seviyelerde tutup, bilgisayarý bir soðutucu maliyetinden kurtarmak daha akýllýca bir çözüm.
Sonuçta kimse Raspberry Pi’ý yüksek performans ve yüksek hesaplama gerektiren uygulamalarda kullanmýyor. Zaten bunun için Intel ve AMD iþlemciler var.
Bir baþka sebep de aksesuar uyumluluðu. Yýllardýr Raspberry Pi ayný fiziksel ölçülerde çýkýyor ve gerek resmi aksesuarlar gerekse de üçüncü parti üreticilerin aksesuarlarý buna göre tasarlanmýþ. Eðer Raspberry Pi bir soðutucu ile gelirse, bu aksesuarlarýn önemli bir kýsmýnýn yeni model ile kullanýlamaz olma riski var.
Test Sonuçlarý

Testlere gelirsek, en yüksek stabil frekanslardan emin olduktan sonra az önce de bahsettiðim GeeXLAB’in 3D demolarýný teker teker çalýþtýrýp GPU’yu bunlarla test ettim.
Test Varsayýlan hýzlar Hýz aþýrtma Artýþ miktarý
Su dalgalarý 140 FPS 180 FPS %28
Elektromanyetik dalga 139 FPS 202 FPS %45
Alyuvar hücreleri 88 FPS 112 FPS %27
Renkli tünel 101 FPS 150 FPS %48
Voltajý bu kadar dayayýp, frekanslarý tavan yaptýrdýk ama sýcaklýklar ne alemde? Ekran görüntülerinde zaten görebildiðiniz gibi sýcaklýk maksimum 41 dereceye kadar çýktý. Salt masaüstü bilgisayar perspektifinden bakan birisi için muhtemelen sihir gibi bir þey bu sýcaklýklar. Genellikle tek kartlý bilgisayarlarý soðutmak için ucuz küçük alüminyum ýsý daðýtýcýlar kullanýlýyor. Eðer bunlardan kullansaydýk muhtemelen 90 derece üzerini görmüþtük.
Gerçek Oyun Testleri

Sentetik testlerde sonuçlar böyleyken, bu performansla ne tür oyunlar oynayabiliriz Raspberry Pi üzerinde? Akla ilk gelen Minecraft oluyor. Minecraft’ýn tam sürümünü bugün yaklaþýk 10 dakikalýk bir uðraþla Rasperry Pi 4’e kurabiliyorsunuz.
Quake 3 Arena akla gelen bir baþka oyun. Ancak bu ikisi buzdaðýnýn sadece görünen kýsmý. Çünkü Raspberry Pi oyunculuk konusunda daha çok emülasyon üssü olarak kullanýlýyor. Bu iþ için özel tasarlanmýþ Lakka ve RetroPie isimli iki iþletim sistemi en çok tercih edilenlerden.
Kablolu ya da kablosuz oyun kolunuzu baðlayýp, oyunlarýn .ROM dosyalarýný Raspberry Pi’a kopyalar kopyalamaz bunlarý oynamaya hazýrsýnýz. Bunu Raspberry Pi 3 üzerinde nasýl yapacaðýnýzý anlattýðýmýz bir rehberimizi YouTube kanalýmýzda bulabilirsiniz.
Emülasyonlar söz konusu olduðunda iþlemci ve GPU hýzý çok büyük fark yaratýyor. NES ve Süper NES oyunlarý genellikle 60 FPS’de çalýþsa da, Playstation 1 ve 2 gibi daha güncel konsol oyunlarýný emüle ederken Raspberry Pi 3’te takýlmalar görüyorduk. Stok haliyle bile Raspberry Pi 3’ten oldukça hýzlý olan Pi4, üstüne bir de hýz aþýrtýlýnca birçok oyunun akýcý þekilde oynanmasýný saðlayacaktýr.
Sonuç Deðerlendirmesi

Evet Raspberry Pi 4’ün sýnýrlarýný zorlayýp iþlemcisini 2130 Mhz’e, GPU’sunu da 950 Mhz’e kadar hýz aþýrdýk. Bunu yük altýnda sadece 41 derece görmemizi saðlayan bu minik ama güçlü soðutucu sayesinde baþardýk. Bu minyatür bilgisayarýmýz, 10 yýl önce çýkan giriþ seviyesi iþlemcilere sahip ofis kasalarýndan bile hýzlý oldu.
Ýyice güçlenen Raspberry Pi 4 ile yapmamýzý istediðiniz ilginç fikirleriniz varsa yorumlarda mutlaka yazýn. Siz sormadan ben söyleyeyim, Crysis’i henüz çalýþtýracaðýný sanmýyorum. Sanýrým onun için Raspberry Pi 8’i beklemek gerekecektir.