iPad Pro aksesuarları için çok daha fazla seçeneğiniz var. Akıllı kalem, kılıflar falan bir yerde dursun da benin en çok etkileyen aksesuar Trackpad alanlı Magic Keyboard klavye oldu. Klavye hem şık hem bir kılıf görevi görüyor hem de tabletinizi bir anda 2’si 1’arada ürünlerden biri haline getiriyor.
Trackpad alanlı klavyeler, tabletinizin kullanılabilirliğini ne kadar arttırabilir? Emin olun bana çok arttırıyor. Dokunmatik ekranda zaten bazı kontrolleri yapabiliyorsunuz ama artık bir klavye mouse ikilisi var.
Neyse çok uzattık. Konumuza dönelim. Yeni Magic Keyboard çok kullanışlı ama görünen o ki şarj sorunların neden oluyor.

Yeni Magic Keyboard, iPad Pro Şarj Süresini Etkiliyor

Sosyal medya, özellikle Twitter üzerinden yapılan paylaşımlar yeni Magic Keyboard kullanan iPad Pro sahiplerinin şikayetlerini öne atıyor.

İddialara göre klavyenin kullanımı iPad Pro şarj süresinin düşmesine neden oluyor. Konu hakkında son paylaşım yapan isimlerden birisi de Jon Rettinger.

İddiaları doğrular nitelikte açıklamalar var. Şüpheye düşmüş olabilirsiniz. Yeni klavye ile şarj sorununun kalıcı olup olmadığı merak ediliyor.
Kendi deneyimlerim üzerinden bunu aktaracağım. Yeni iPad Pro ve yeni Magic Keyboard ikilisini deneme fırsatı buldum. Tabii ki uzun kullanım testleri yapmadım ama klavyenin şarjı bir miktar fazla tükettiği düşüncesindeyim.

Nedenler sürpriz değil. Yeni klavye, arka planda ışıklandırma ile geliyor. Gece kullanımlarında işinizi çok kolaylaştıracak olan ışıklandırma sistemi, pil tüketiminin artmasına neden oluyor. Çok bir fark mı oluşuyor? Hayır çok fark oluşmuyor.
Sizin kullanımınıza göre değişim gösteriyor. Klavye ışığı, ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlanıyor. Bu ayarda kullanın ve değişiklik yapmayın.
Parlaklığın sürekli maksimum olması, şarj süresini düşürüyor. Şarj süresi yine çok ciddi oranda düşmüyor ama hissedilir bir şekilde düşüş oluyor.

Trackpad kullanımı da doğrudan etkili. Yine aktif bir şekilde Trackpad kullanımı da şarjın biraz daha düşmesine neden olmakta.
Sosyal medyada dolaşan iddialara karşın son yorumun şu; evet yeni klavye ile şarj süresi bir miktar düşüyor ama söylendiği gibi %30-40 oranlarında değil.