Çocuğunuzun izlemesi için ona iPhone veya iPad ile bir çizgi film açıyorsunuz. Ancak çocuğunuz cihazı eline alır almaz onunla oynamaya başlıyor. Sonuçta açtığınız çizgi film kapanıyor. Bunun sonucunda çocuk ağlıyor. Cihazı çocuğun elinden alıp düzelteyim derseniz daha çok ağlıyor. Bunu iyi biliyorum. Çünkü 4 yıldır ben de bu sorunlarla boğuşuyorum. Sadece açtığınız videoyu kapatsa yine iyi. Uygulamaları veya önemli dosyaları siliyor. Bunun önüne geçmek çok kolay.
iPhone veya iPad’in dokunmatik ekranını devre dışı bırakarak, çocuğun açtığınız videoyu kapatmasını engelleyebilirsiniz.
iPhone / iPad ekranın dokunmatik özelliği nasıl kapatılır?

1. Ayarlar uygulamasını açın ve Erişilebilirlik’e dokunun.
  2. Denetimli Erişim’e dokunun.
  3. En üstte yer alan Denetimli Erişimi etkinleştirin.
  4. Çocuğunuzun erişebilmesini istediğiniz uygulamayı açın ve ardından iOS aygıtınızdaki ana ekran düğmesine üç kez basın.

Bu üçlü basma, Denetimli Erişim’in penceresini açar. Buradan tekrar Denetimli Erişimi seçerseniz çocuğunuzun dokunmasını istemediğiniz tüm yerleri yuvarlak olarak seçmeniz isteniyor. Seçiminizi uygulamaya göre yapın. Örneğin; Youtube uygulamasında Oynat seçeneğinin üstünü ve reklam geçme kısmını yuvarlak altına almamanız gerekiyor.
5. Seçimi yaptıktan sonra Başlat butonuna dokunun. Sizden parola oluşturmanız istenecek. Unutmayacağınız bir parola girin.

İşlem bu kadar.
Bundan sonra çocuğunuza iPhone veya iPad’inizi vermeden önce Home butonuna 3 defa basarak denetimli erişimi etknleştirebilirsiniz. Denetimli erişimden çıkmak için de aynı şekilde Home butonuna 3 kez basmanız yeterli.
Not: Home butonu olmayan iPhone modeli kullanıyorsanız bunun yerine Uyut/uyandır düğmesi veya ses açma kısma düğmelerini de kullanabilirsiniz. Bunun ayarını uygulama üzerinde dokunulmayacak alanları seçerken gelen ekranda, sol altta yer alan Seçenekler kısmından yapabilirsiniz.