iOS 13.5, önce son beta sonra GM sürüm derken sonunda yayınlandı. Geçtiğimiz hafta itibariyle iPhone modeli güncelleme alan tüm kullanıcılar, yeni sürüme geçti. Tabii herkes yeni sürümü hemen kullanmaya başlamadı ama büyük bir çoğunluk güncellemeleri yüklemeye başladı. Güncellemeyi yükledik, ama kötü bir sürpriz ile karşılaştık.
iOS 13.5 uygulama hatası olarak tanımlayabileceğimiz bir hata, sinir bozucu bir şekilde uygulamalarda sorun yaşanmasına neden olmaya başladı. Sadece kendi gözlemlerimize yer vermedim. Sosyal medyada konuyu araştırdım ve Apple bloglarını gezdim. Yabancı bloglarda da iOS 13.5 uygulama hatası gündemde.
iOS 13.5 Uygulama Hatası Nasıl Bir Sorun Çıkarıyor?

Hatanın nedenini ve nasılı bilen yok. Güncellemeyi yükledikten sonra bazı uygulamalara girmek istediğinizde “Bu uygulama artık sizinle paylaşılmıyor.” şeklinde biir uyarı çıkıyor. Uygulama açılacak gibi oluyor ama uyarı mesajından sonra, uygulamanın tekrar kapandığını görüyoruz.
Uyarı penceresi sizi direkt App Store’a yönlendiriyor. App Store’a yönlendirilmek istemiyorsanız, uyarı metnini kapatabiliyorsunuz. Uyarı metnini kapatmak işinizi görüyor mu? Hayır. Siz yine uygulamayı açamıyorsunuz.
Bu metni kapatıp, yeniden uygulamaya girmek istediğiniz zaman yine aynı hatayı alıyorsunuz. Bazı kullanıcılar şöyle bir yol var demiş. Birkaç kez uygulamayı yeniden başlatmayı deniyorsunuz.

Birkaç sefer uyarı metni geliyor. Bu metinden her seferinde çıkıyorsunuz. Her seferinde uyarı metnini kapatmanız sonrasında, bir kaç denemenin ardından uygulama çalışıyor.
Kesin bir yol değil ve sadece birkaç kullanıcı bu yolun işe yaradığını söylüyor. Görünen o ki uygulamalarda bir uyumsuzluk hatası yaşanıyor.
Seçenek olarak hangi uygulamalarda bu sorun var bilemiyorum. Kimi kullanıcılar Instagram gibi sosyal medya uygulamalarına girmek istediklerinde bile bu hatayı aldıklarını belirtmiş.

Bir uyumsuzluk sıkıntısı yaşandığı kesin. Güncellemeler sorunları çözecek adım olacak. İOS 13.5 uygulama hatası için Apple şimdilik sessiz.
Sadece kullanıcı değerlendirmelerine bile bakılacak olursa, sorunu yaşayan çok sayıda kullanıcı var. Bu da demek oluyor ki kısa sürede yeni bir iyileştirme güncellemesi yayına açılabilir. Güncelleme haberi için bizi takipte kalın.