iOS 13.5 jailbreak başlığı sizi biraz şaşırttı mı? Henüz iOS 13.5 yayınlananı birkaç gün oluyor. Sağlık odaklı güncelleme ile güzel özellikler geliyor. Bu özellikleri ve desteklenen cihazları açıklamıştık.
Zaten güncelleme ha geldi ha gelecek diyorduk. Beklenen bir zamanda yayınlandı. Peki, ya iOS 13.5 jailbreak? Açık söyleyeyim beklemiyorduk. Ama şu da bir gerçek 0 gün açığı denen açık nedeniyle Jailbreak zinciri kırıldı.
İOS 13 için gelmez denen Jailbreak sürümleri herkesin kullanabileceği şekilde yayınlandı. Bu nedenle iOS 13.5 için böyle bir adım gelmesi sürpriz olmayacak bir gelişme.
iOS 13.5 jailbreak Ne Zaman Yayınlanacak?

Daha derine ilerleyelim ve açıklamalara bakalım. Jailbreak için açıklamayı yapanlar tanıdık. İOS 13 için, eski sürümlerde Jailbreak yayınlayan Unc0ver, bu versiyon için de ilk açıklama yapan adres oldu.

Açıklamaya göre yine 0 gün açığından yararlanıldı. Bu açıktan yararlanılarak yeni sürüm için de Jailbreak başarılı bir şekilde geliştirildi.
Testler son bulmuş değil. Bu yüzden Jailbreak için doğrudan yayın yapılmıyor. Sosyal medya paylaşımlarından şunu net söyleyebilirim çok beklemeyeceğiz. Jailbreak zaten hazır. Sadece son testlerin yapılması ve son kullanıcı için hazır hale getirilmesi gerekiyor.

Unc0ver kullanım şartlarını bile açıkladı. Kullanım şartlarında istenen tek şart ise imzalı bir sürümü kullanmak. Güncellemeyi imzalı bir sürüm olarak gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. İmzaları kapatılan eski sürümleri kullanmak işinize yaramayacak.
Yeni güncelleme için de Jailbreak bekleyen bir kitle olduğunu tahmin edebiliyorum. Sizlerden gelen yorumlarda da bunu görebiliyorum.
Net tarih vermek isterdim ama dediğim gibi Unc0ver, çıkış tarihi açıklamadı. Bilgileri toparlayacak olursam, şunu söyleyebilirim ki her an yeni Jailbreak’in yayınlanması sürpriz olmayacak.