macOS Catalina 10.15.5 için devam eden beta sürecinin sonu geldi. Yaklaşık 2 aylık bir süredir beta yayınları devam ediyordu. iOS güncellemesi birkaç hafta önce sunulmasına karşın Mac işletim sistemi için sadece yeni bir beta daha gelmişti.
Bu son beta oldu ve gecikmeli de olsa 10.15.5 sürümü yayınlandı. Güncelleme, beta sürecinde deneyimlediğimiz pil sağlığı kontrol sistemini devreye aldı. Mac bilgisayarlarda pilin daha uzun bir kullanım ömrüne kavuşmasını sağlayacak olan özellik, kullanıcı kontrolünde de olsa yayınlanmış oldu.
macOS Catalina 10.15.5 ile Gelen Artılar

Pil sağlığı özelliği başta belirttiğimiz gibi liste başı yenilik. Şarj ile alakalı olan bir durum var. Yeni özellik tamamen sizin kontrolünüzde. Pil sağlığını açtığınızda, cihazınız sürekli olarak şarj edilmeyecek. Şarj seviyesi maksimuma geldiğinde şarj kesilecek ve böylece pil kullanım ömründen kazanç sağlanmış olacak.
Pil konusunda yapılan bu düzenlemenin performans açısından bir değişikliği olmayacak. Ben bu özelliği açtım, bilgisayarımın performansı düştü gibi bir durum yaşanmamış olacak.

Pil sağlığı güzel ve pil ömrü için etkili bir özellik. Güncellemenin tek iyi yanı bu değil. Beta sürecinde belirlenen hataların da giderilmesi durumu var.
FaceTime konuşmasında yaşanan kopmalar, internet bağlantısında yaşanan sıkıntılar, aşırı ısınmaya neden olan sorunlar giderilen sıkıntılardan bazıları. Güncelleme almaya devam eden tüm Mac modelleri için güncelleme şu an için yüklenebilir.