iOS 14 ile YouTube 4K Dönemi Başladı

iOS 14 beta testleri güzel özelliklere gebe. Biz de sizler gibi heyecanla bu yeni özellikleri deneyimlemeyi beklemekteyiz. iOS 14 yayınlandığı zaman yeni özellikleri, nasıl yapılırları tek tek paylaşacağız ama şimdi de boş durmayalım.
Zira gelen özellikleri tespit etmeye devam ediyoruz. Bu sefer YouTube kullanmayı alışkanlık haline getiren iPhone kullanıcılarını mutlu edecek bir haberimiz var.

iOS 14 ile YouTube 4K Desteği Kullanılacak

iPadOS 14 işletim sistemi de dahil olmak üzere, yeni işletim sistemlerinin kurulu olduğu cihazlarda YouTube 4K desteği olacak. 4K desteğini verebilmek için Google VP9 kodlama sistemini kullanan Apple, videoları şu an için en yüksek çözünürlükte izlemenize izin verecek.
Hemen geç kalan bir özellik demeyin arkadaşlar. Evet geç kalan bir özellik ama gelmesi gereken bir özellikti. Şunu da biliyoruz ki her iPhone akıllı telefonunda yüksek çözünürlüklü ekranlar yok. Ama bu özellik Xiaomi tarafından bile kullanılıyor.

Yani Apple bunu elinde sonunda yapmalıydı. Uzun vadede düşünmek gerek. İşi YouTube tarafından değerlendiriyorum. Süreyi tam çıkaramayacağım ama yaklaşık 1 ay kadar önce YouTube HD yayın kriterlerini değiştirdi.

720p HD yayın olarak geçmesine rağmen, bu değişiklikle SD yayına döndü. En düşük HD yayın 1080p olmuş oldu.
Anlayacağınız sadece telefonlar değişmiyor. YouTube kriterleri de değişiyor. Zaten Android telefonların bazılarında 4K desteği vardı diyebilirsiniz ama bu değişim ve dönüşüm sürecinde iPhone telefonlar için YouTube 4K desteği elinde sonunda gelecekti.
Apple tarafından bakacak olursak, yakında iPhone 12 geliyor. Belki iPhone 12 akıllı telefonları ekran çözünürlük değeri çok yüksek telefonlar olacak ve 4K YouTube desteği tam yerinde bir karar olacak.
Desteğin gecikmesi tabii ki eleştirileri beraberinde getirecektir ama sonunda özellik geldi diyebiliriz.