macOS iþletim sisteminin de bir tarihi var. iOS kadar köklü, hatta belki daha da çok üzerinde durulan bir iþletim sistemi. Þu sýralar Big Sur versiyonun beta süreci devam ediyor ama bizi eskilere götürecek bir geliþme yaþandý. Ýlk defa 1997 yýlýnda yayýnlanan macOS 8 geri döndü.
Macintosh bilgisayarlara can veren Apple’ýn iþletim sistemi, 1997 yýlýna göre gayet baþarýlý bir iþletim sistemiydi. Sürümün yeniden yayýnlanmasýný saðlayan ise Apple deðil, baðýmsýz bir yazýlýmcý oldu.
Slack geliþtiricilerinden bir isim tarafýndan emülatöre gömülerek yeniden yayýnlanan iþletim sistemi, bizi eski günlere götürmeye yetiyor.
macOS 8 Tarayýcý Üzerinden Çalýþýyor

Eski iþletim sistemini getiren emülatör tamamen JavaScript tabanlý olarak yazýlmýþ. Zaten baðýmsýz bir uygulama yerine emülatörün tarayýcý üzerinden çalýþtýðýný görmekteyiz.
Emülatöre gömülmüþ olsa da burada bir sorun var. Apple, eski iþletim sistemini kullandýðý yýllara Intel iþlemcileri kullanmýyordu. Bu emülatörün uyum sorunu yaþamasý anlamýna geliyor. Geliþtirici buna da bir çözüm bulmuþ gibi gözüküyor.

Sanal makine üzerinde kurulum yapýlmasýyla yayýnlanan emülatör, bu sayede iþlemcilerle de tam uyumlu olarak çalýþýyor ve cihaz desteði konusunda bir sýkýntý yaþanmýyor. Tarayýcý üzerinden çalýþan macOS 8 iþletim sisteminin beraberinde getirdiði oyunlar ve uygulamalar da var. Tabii ki oyunlar ve uygulamalar da sizi geçmiþe götürecek.
Emülatör içerisinde Apple web sayfasý kiti, Premiere 4, Stufflt Expander, Photoshop 3 programlarý bulunuyor. Ayrýca efsane olan oyunlar da var. Bu oyunlar; Duke Nukem 3D, Civilization II, Alley 19 Bowling, Oregon Trail, Dungeons & Dragons yapýmlarý.
Sizi geçmiþe götürecek olan ve tamamen Javascript ile yazýlmýþ olan macOS 8 gömülü emülatöre ulaþmak isterseniz
GitHub sayfasýný da paylaþalým. 250 MB dosya boyutlarý olan

GitHub sayfasýna [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] gidebilirsiniz.