turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

3. sayfa - 5 sayfa var BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
43 sonuçtan 21 ile 30 arası
    TDW Team-S-Mod. Dervis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    1 Bu Konu icin
    1.292 Toplam

Standart Cevap: Çamlıca Tv Kulesi DVB-T2

Serkan ustam videoda ses çok boğuk ama daha önce konuştuğumuz konularla ilgili:

1-Önümüzdeki hafta videodanda çok net anlaşılır radyo kanallarının olduğu panelde bakanın sorduğu soru üzerine yayına başlanacağını anlamış olduk...

2-TRT Kulesiyle ilgili yanlış algılamadıysam oda kalkacak hepsi kalkacak diye bir duyum alıyorum.Yanlışım varsa düzeltin.

3- DVB-T2 TV kanallarıyla ilgili yakın zamanda başlanmasıyla ilgili birşey çıkaramadım.Saygılar.
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

serkanguzel (24.08.2020)

Senior Member serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Selam ustam, daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi dvb-t2 yayın yapılabilmesi için, önce RTÜK'ün sıralama ihalesi açması gerekecek. Dvb-t2 için kulede kurulu kablolama alt yapısı var. Video'da radyo yayın odasında görüldüğü gibi, tv yayınları için de entegre ve bir arada çalışan sayısal tv yayın ekipmanları henüz hazır değil sanırım. Yani temin edilmedi. Kule a.ş. nin yurtdışından temin için, ihale açması gerekiyor. Test amaçlı satın alınan birkaç tane sayısal yayın ekipmanı set olarak devletin elinde var. Ancak bu cihazlar radyo örneğinde görüldüğü üzere entegre ekipmanlar değil. Yani kuleye uygun entegre dvb-t2 yayın cihazlarının satın alınması gerekecek. Bu ekipmanlar Tv yayını maksatlı olduğu için, ayrı bir odada bütün kanalların monitörize edildiği bir oda hazırlanıyor.

Hasılı; entegre çalışabilen verici cihazları hariç dvb-t2 yayın altyapısı hazır diyebiliriz. O cihazlar satın alınmış olsaydı bile, RTÜK sıralama ihalesi açmadan dvb-2 yayınların başlaması yine de mümkün olmazdı... Analog karasal lisansı olanların, sayısal karasal olarak "test yayını" yapabilecekleri kaynağım tarafında söylendi. Ancak o da en fazlaca 1 ay süre ile yapılabilirmiş. Oysa RTÜK bugün sıralama ihalesi açıyorum dese, en az 3 ay belki daha fazla zamana ihtiyaç var.

Şimdiki durumda kuleden analog yayın yapan tv kanalları, analog yayın lisansı olan kanallardır. Radyo lisansı olan yayıncılar ise, ptt kule a.ş. ile sözleşme yapan radyocular eylül ayı içinde yayına başlayabilecekler. Henüz 40 kadar radyocu sözleşme imzalamış.

Yine önceki mesajlarımın birinde belirttiğim üzere trt kulesi dahil kalkacak. Yalnızca Trt kulesi, belli bir plana göre tedricen kaldırılabilir. Yani kule a.ş. cihazların bir arada çalışma yeterlilikleri görmeden onay vermiyor. Ptt satın alınacak cihazların bir arada çalışabilirliklerine onay verdikten sonra, trt kulesi de kaldırılacak.
    Konu serkanguzel tarafından (24.08.2020 Saat 09:55 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum.
    Katılımcıların yararlanabilmesi için, sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz.
    Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
    AlıntıAlıntı

4. Teşekkür edenler:

atikveli (31.08.2020) , Dervis (24.08.2020) , kocahaydar (24.08.2020)

2 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Arkadaşlar, PTT Kule A.Ş. ile sözleşme imzalayan Radyolar, 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren, Çamlıca Yeni Kule'den radyo yayınlarına başlıyor.

Frekansı değişen radyo kanalları var. Frekans listesi daha sonra paylaşacağım.

Otomobilinde RDS özellikli radyo bulunanlar, genel tarama yaparak, frekansların hafızaya kaydedilmesi yeterlidir.
    Doğru bilginin adresi...

Katılımcıların yararlanabilmesi için, sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz.
    AlıntıAlıntı

6. Teşekkür edenler:

atikveli (31.08.2020) , Dervis (31.08.2020)

2 Bu Konu icin
    1.292 Toplam

Kuleden bugün başlayacak test yayınları, İstanbul il merkezine yönelik radyo yayını yapma hakkı bulunan kuruluşların tamamının yayınlarının iletileceği şekilde yapılacak. Test yayınları, salı günü 06.00'ya kadar sürecek.

KULEDEN YAYINLAR 10 EYLÜL'DE BAŞLIYOR Kulenin faaliyetleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu teknik uzmanlarınca da yerinde takip edilecek.
    AlıntıAlıntı

8. Teşekkür edenler:

atikveli (31.08.2020) , serkanguzel (31.08.2020)

0 Bu Konu icin
    1.292 Toplam

Kule ilgili yeni haberler var...İlgili linkten okuyabilirsiniz.Saygılar.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    AlıntıAlıntı

5 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

21 Eylül 'den itibaren, İstanbul ili için muhtemel radyo frekans listesidir.

87.6 - Damla FM
    87.8 - Berat FM
    88.0 - Radyo 34
    88.2 - TRT Radyo 3
    88.4 - Lalegül FM
    88.6 - İstanbul FM
    88.8 - A Haber Radyo
    89.0 - Joy Turk
    89.2 - Alem FM
    89.4 - Siaray (CRI Turk) FM
    89.6 - Kafa Radyo
    89.8 - Show Radyo
    90.0 - Radyo Viva
    90.2 - A Haber Radyo
    90.4 - Haberturk Radyo
    90.6 - Radyo 2000
    90.8 - Süper FM
    91.0 - Radyo Alaturka
    91.2 - Radyo 45'lik
    91.4 - TRT FM
    91.6 - Kiss FM
    91.8 - İstanbul'un Sesi
    92.0 - Kral FM
    92.2 - Klasik Radyo
    92.4 - Lig Radyo
    92.6 - CNN Turk Radyo
    92.8 - BloombergHT Radyo
    93.0 - A Spor Radyo
    93.2 - TGRT FM
    93.4 - Karadenizin Sesi
    93.6 - Radyo Turkuvaz
    93.8 - FG (Future Generation) Radio
    94.0 - Medya FM
    94.2 - Polis Radyosu
    94.4 - Radyo Ekin
    94.6 - Misk Radyo
    94.8 - Kral Pop FM
    95.0 - Açık Radyo
    95.2 - Risalet Radyo
    95.4 - Slowturk
    95.6 - TRT Radyo 1
    95.8 - Radyo Gol
    96.0 - Lounge FM
    96.2 - Radyo Eksen
    96.4 - Cem Radyo
    96.6 - Yön Radyo
    96.8 - Yakut FM
    97.0 - Radyo Fenerbahçe
    97.2 - Metro FM
    97.4 - Radyo Feza
    97.6 - Radyo Trafik Marmara
    97.8 - RS (Rusya'nın Sesi) FM
    98.0 - Diyanet Radyo
    98.2 - Radyo Karadeniz
    98.4 - Best FM
    98.6 - Numberone Turk
    98.8 - StarArtı
    99.0 - Boş
    99.2 - Pal Nostalji
    99.4 - Sout Al-Khaleej
    99.6 - TRT Haber Radyo
    99.8 - Powerturk FM
    100.0 - Power FM
    100.2 - Power Plus FM
    100.4 - Radyo Fenomen
    100.6 - Joy FM
    100.8 - Ulusal Radyo
    101.0 - Power Pop
    101.2 - Semerkand Radyo
    101.4 - TRT Arap
    101.6 - TRT Nağme
    101.8 - Radyo Mega
    102.0 - Luxury Lounge FM
    102.2 - Seyr FM
    102.4 - Number1 FM
    102.6 - Radyo Fıtrat
    102.8 - NTV Radyo
    103.0 - Meteorolojinin Sesi Radyosu
    103.2 - Özel FM
    103.4 - TRT Türkü
    103.6 - Radyo Light
    103.8 - Radyo Tatlıses
    104.0 - Radyo D
    104.2 - Radyo Trafik İstanbul
    104.4 - Radio Ava
    104.6 - Radyo 7
    104.8 - TRT World Radyo
    105.0 - Erkam Radyo
    105.2 - Vav Radyo
    105.4 - Haberturk Radyo
    105.6 - Baba Radyo
    105.8 - ST Endüstri Radyo
    106.0 - Pal Station Radio
    106.2 - Virgin Radio
    106.4 - Diyanet Kuran Radyo
    106.6 - Pal FM
    106.8 - TRT World Radyo
    107.0 - Radyo Seymen
    107.2 - Radyo Spor
    107.4 - Radyo Voyage
    107.6 - Akra FM
    107.8 - Radyo Hevi
    108.0 - Dolunay FM

Bu frekans listesi kesin liste değildir. Çünkü, birden çok radyo kanalına sahip olan medya kuruluşlarının, kendi radyolarına ardışık frekans temin etmek istediğine dair haberler var. Yeni frekans listesi yılbaşına kadar netleşir.
    Doğru bilginin adresi...

AlıntıAlıntı

11. Teşekkür edenler:

kadehte33 (22.09.2020) , senkron24 (22.09.2020) , Dervis (20.09.2020) , Elvis (20.09.2020) , nasre (20.09.2020)

3 Bu Konu icin
    1.292 Toplam

Serkan ustam...Bugün bir test sürüşü yaptım.Arabayla değil ama bisikletle...Anteni direkt gören sirkeci-yenikapı-zeytinburnu-bakırköy-ataköy-florya Atatürk ormanında mola verdim...Pikniğimi yaptım geri döndüm...

Geçtiğimiz hafta bahsettiğim sahil hattında deneme yayınlarının olduğu zaman herşey harikaydı...Tüm radyolar sıfır cızırtıyla çalışıyordu.Hatta sahil hattında iken mesala bakırköyün iç sokaklarına giriyordum yinede sıfır sorun vardı.

Açıkçası bugün moralim bozuldu.Test yayınından normale geçilmiş duyduğuma göre kuleden.Sahil hattında bile bazı bölümlerde parazit ve yayın gücü azalması yaşadım...

Tahmin ettiğim üzere yayınların çıkış gücü bariz şekilde kısılmış.Anten bence gerçekten yeterli yükseklikte ve işe yaradı.Çevre illerdeki (Bursa-Kocaeli vb.) radyolar büyük ihtimal enterfere oldu.Diğer bir sebebte istanbul yayınları diğer illere ulaşması istenmiyor.Gerçi hiçbiri beni ilgilendirmez.Ama duyduğuma göre 4KW gücü 1KW gücüne kısılmış...

Ben bisikletle gezerken ortalama hızım 20-30km arasında değişiyorki arabayla ortalama hız daha fazla.Varolan yer değiştirme sebebiyle araba içinde parazit daha çok olacaktır diye düşünüyorum.Umarım hala deneme yapılıyordur.Yoksa eskisinden çokta fazla bir etkisi olmayacaktır.Çevre illerde tek rakamlı frekanslara geçsinler enterfere yaşıyorlarsa...100 tane radyoları yokya.Hemde büyük ihtimalle istanbul radyolarınıda dinleyeceklerdir tam güç açılırsa...

Beni ilgilendiren DVB-T2 yayın.Merakla bekliyorum.Antenim hazır.Gigablue Quadplus tunerda hazır...Saygılar.
    AlıntıAlıntı

13. Teşekkür edenler:

serkanguzel (22.09.2020) , kadehte33 (22.09.2020) , senkron24 (22.09.2020)

2 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Derviş ustam, deneme yayınları tamamlandı.

İstanbul'da olmadığım için yayın gücü hakkında yorumda bulunamıyorum. Ancak yayın gücünün kısılması, dinlediğimiz radyo frekansında parazit oluşumuna neden olmaz.

Yayın gücünün kısılması nedeniyle, dinlenilen frekansta parazit oluşması, ancak haricen yani başka kaynaklar tarafından olur. Yani dinlediğimiz mevcut frekansı, başka kaynaklar baskı altına almaya çalışır. Bu itibarla, bahsettiğinizi gibi 1 KW gibi düşük güçte yayın alınabiliyorsa, parazite neden olan harici kaynakların tespit edilip, disiplin altına alınması gerekir.

Kuleyi yaptık, radyo yayınlarını bir dizi kurala bağladık ama iş bitti mi ? Hayır. Harici kaynakların da tek tek tespit edilip disiplin altına alınması gerekmektedir. Yani harici kaynaklar, yayınlarını( radyo olur, tv olur, telsiz olur ) yaparken kurallara uygun yapmıyorsa( diğer bir deyişle müsaade edilen gücün üstünde ve filtre devreleri kullanmadan yapıyorlarsa ) bu kaynakların ölçüm cihazları ile tek tek tespit edilip disiplin altında alınması gerekmektedir.

Bazıları sağda solda, frekanslar ikişer aralıkla yayın yapıldığı için, frekansların bir birini baskı altına aldığı gibi absürd şeyler yazıyorlar. Tabi bu tür söylemler yayıncılığın ne olduğunu bilmeyenlerin söylemleridir. Bu tür söylemlere itibar etmemek lazım gelir. Yayın sahanız disiplin altında ise, koskoca İstanbul'a yarım KW güçle bile yayın yaparsınız.( Örnek; Almanya/Berlin ) Hadi İstanbul gibi engebeli arazi yapısına sahip bir şehir için yarım KW ile yayın çok iddialı bir güç seviyesi olur. Ancak telsiz haberleşmelerinizin tamamı( GSM dahil ) disiplin altında ise, 1 KW güç rahatlıkla yeter olur.

Yalnızca İstanbul'da modern kule ile yayınları kurala bağlamak yeterli olmaz. Çevre illeri de aynı kurallar çerçevesinde yayıncılığa geçirmek gerekmektedir. Bir fıkra anlatayım.

Adamın biri yolda giderken bir nal bulmuş. Demiş ki; "hah, şimdi geriye 3 nal, bir at kaldı" demiş. 81 ilin, 1'ini çözdük, geriye çözmemiz gereken 80 il daha var. PTT kule A.Ş. yıllar içinde bütün illerde tek noktadan yayıncılık altyapısını kurarak, telsiz yayın ve haberleşme sahasını bir düzene koyacaktır. Tabi bu işler daha uzun yıllar devam eder.

Sonuç olarak; İstanbul'da kulenin yapılmasıyla, radyo ve tv yayınlarını standartlara bağlarken, yayıncıların da bir birini enterfere etmesinin önüne geçilmiş oldu. İstanbul içinden yayın yapan radyo ve tv yayınlarının dışında, yayın sahasını enterfere eden diğer telsiz kaynaklarını da tek tek tespit edip disiplin altına alınması gerekecektir. İstanbul dışından ise, İstanbul'un radyo ve tv yayınları enterfere eden çevre illerin yayınları da disiplin altına alınması gerekecektir. Türkiye dışından İstanbul'un yayınları da enterfere olmaktadır. Bulgaristan ve Yunanistan'ın yayınları gibi... Bu ülkelerle görüşülerek, frekans kaydırmaları, düşük güçte yayıncılığı benimsemeleri, filtre devreleri kullanılması konusunda karşılıklı uyumlaştırmaya gidilmesi gerekmektedir. Hasılı; bu işler sabahtan akşama çözülebilecek konular değildir.

Yine hatırlatmakta yarar var. Dijital yayıncılığa geçişle birlikte, parazit sorunları tarih olacaktır. Ancak FM analog radyo yayınları en az 30 yıl daha devam eder. Hele hele TRT'nin FM ve diğer band'lardaki radyo yayınları en az 100 yıl daha devam eder/edecektir.( stratejik bir konu )

DVB-T2 TV yayınlarına gelince; rtük'ün yetki alanındaki bir konudur. RTÜK üst kurul olduğu için, kendi çalışma programını kendisi belirlemektedir. Rtük'ün bütün Türkiye'yi kapsayan detaylı dvb-t2 planı burada ;
    [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Konu serkanguzel tarafından (22.09.2020 Saat 12:06 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

AlıntıAlıntı

15. Teşekkür edenler:

Dervis (22.09.2020) , atikveli (22.09.2020)

2 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Tekrar merhaba arkadaşlar,

Radyo amatörü Petko ile Youtube kanalı üzerinden zaman zaman görüşüyorum. Rica etmem üzerine, Çamlıca Kulesinin analog FM radyo yayını hakkında 6 dakikalık kısa bir video hazırladı. Aşağıdaki video'dan yeni kuleden analog FM bandından yayın yapan, birkaç İstanbul radyosunu dinleyebilirsiniz.( Çiftli frekanslar, Türkiye - İstanbul, Çamlıca yeni kule yayınlarıdır. )

Bulgaristan'ın Varna şehrinden, Çamlıca Yeni Kule 'nin analog FM yayın performansı ;

Varna, Bulgaristan'ın bir liman şehridir. Yani Çamlıca kulesi ile Varna arası önü açık olup, arada deniz vardır. İstanbul - Varna arası, kuş uçumu 260 KM civarıdır.

Teoride, 1 KW yayın gücünün 1000 KM'ye karşılık geldiği bilinir.

Pratikte karadaki dağlık, tepelik arazi arızaları, 1 KW'a karşılık gelen 1000 KM'lik mesafeleri düşürür. Yine pratikte, 1 KW'lık yayında; yayın ekipmanlarının sağlıklı çalışması ve kalibrasyonu gibi faktörler de yayınların iletim mesafelerini düşürür.

Ukrayna'dan ve Kırım'dan da radyo amatörleri bulabilirsem, Çamlıca Kulesinin yayınları için video hazırlamasını talep edeceğim.

KONU İÇİ ;
    İstanbul içinde çukurda kalan, tepe arkasında kalan yerler ile dinleyicinin hemen yakınında; kule yayını enterfere eden/edebilen, telsiz, GSM baz istasyonu, evde çocukların kullandığı akülü uzaktan kumandalı oyuncak arabalar, asansörün çalışması, mikro dalga fırınların çalışması gibi etkenler nedeniyle, bazı analog FM radyo yayınlarını parazitli alıyorsanız, sorunu hemen yakınınızda aramalısınız. Diğer bir deyişle, sizin lokasyonunuzdan parazitli dinlediğiniz aynı radyo yayını, başka bir lokasyondaki kişi tarafından berrak sesle dinlenmektedir. ( Test çalışmaları tamamlandı ve yayınların çıkış kaynağında( yani yeni kulede ) parazit olmadığı kanıtlandı. )
    Doğru bilginin adresi...

AlıntıAlıntı

17. Teşekkür edenler:

kocahaydar (23.09.2020) , Dervis (23.09.2020)

1 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Şu web sayfasından radyo frekansları güncel olarak takip edilebilir ;
    _http://radiomap.eu/tr/istanbul

Google taramasına yakalanmasın diye, link'in başına alt çizgi( _ ) ekledim. Baştaki alt çizgiyi dışarıda bırakarak kopyalayıp brpwser'e yapıştırınız.
    Doğru bilginin adresi...

AlıntıAlıntı

19. Teşekkür edenler:

Dervis (27.09.2020)

3. sayfa - 5 sayfa var BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu