turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

1. sayfa - 5 sayfa var 12345 SonuncuSonuncu
43 sonuçtan 1 ile 10 arası
    TDW Team-S-Mod. Dervis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    2 Bu Konu icin
    1.293 Toplam

Arrow Çamlıca Tv Kulesi DVB-T2

Ben bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilim ama yıllardır devreye girmesini hasretle bekliyorum...

Her sene Kurban Bayramında bir fotoğrafını alıyordum...Bu senede aldım son halini....Çok iyide bir enstantene yakalamışım.Kartalmıdır şahinmidir bir kuş manzaralı oldu...

Esasen konu hakkında bilgi vermesini rica ettiğim @serkangüzel arkadaşımızın hem beni hemde forum üyelerimizi kule hakkında ve güncel haberleri burdan paylaşmasını rica

ediyorum.Saygılar.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

serkanguzel (5.08.2020) , kadehte33 (3.08.2020)

Senior Member serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    8 Bu Konu icin
    4.479 Toplam

Standart Cevap: Çamlıca Tv Kulesi DVB-T2

Açılmasına çok az bir zaman kaldı, derviş ustam.

Dünyadaki en modern sistemler bu kulede teçhiz edildi. Şu an teçhiz edilmeye devam edilen cihazlar da var. Kablolamaya çok zaman, çok emek sarfedildi.

Yakında derli toplu bir paylaşım yapmaya çalışırım inşallah...

Bana iletilen henüz net bir tarih olmadığı için, açılış tarihi konusunda kendi tahmini mi de yazmak istemiyorum. Zira insanları beklenti içine sokmayı doğru bulmuyorum.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum.
    Katılımcıların yararlanabilmesi için, sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz.
    Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
    AlıntıAlıntı

4. Teşekkür edenler:

senkron24 (21.09.2020) , atikveli (5.08.2020) , fuzulix (4.08.2020) , emre_30 (4.08.2020) , zyadas (3.08.2020) , Elvis (3.08.2020) , kadehte33 (3.08.2020) , Dervis (3.08.2020)

7 Bu Konu icin
    4.479 Toplam

Arkadaşlar Çamlıca kulesi hakkında biraz daha detaylı bilgiler vermeye çalışayım.

Bu kulenin yapımındaki asıl amaç; İstanbul üzerindeki radyo enterferans değerlerinin düşürülmesi ve Çamlıca tepesinin görüntü kirliliğinden kurtarılması hedeflenmiştir. Kulenin kullanıma girmesi ile birlikte sayısal karasal tv yayıncılığına da adım atılmış olacaktır.

Kuleden düşük güçte ve yayın sahasını enterfere etmeden radyo ve tv yayınları en modern şartlarla gerçekleştirilebilecektir. Kulenin kendine özel takat sistemi mevcut olup, kendi enerjisini kendisi üretebilecek cihazlarla teçhiz edilmiştir.

Kulede restoran ve seyir terası da bulunmaktadır.

Radyo kanallarının kuleden yayına başlaması ile birlikte, iç içe geçen ve birbirinin frekansını etkileyen, fm bandı radyo yayınları son bulacak. Yerini kaliteli ve düşük güçte yayın yapan radyo yayınları alacaktır. Yeni radyo yayıncığı kulede teçhiz edilmiş mevcut cihazlar üzerinden yapılacağından, radyo yayıncısının, kuleye ekipman kurmasına gerek kalmayacaktır.

Radyo yayıncıları yayınlarını, kuleye; radyo link kanalıyla, internet üzerinden yada uydu üzerinden gönderebilecektir. 80 adede kadar radyo yayını yapılması planlanmış olup, sayı biraz aşağıda ya da biraz yukarıda olabilir. Kulede 100 adet radyo yayını yapılmasına yetecek kapasite vardır.

TV kanalları, yayınlarını kuleye; internet üzerinden ya da uydu üzerinden gönderebilecektir.

Kulenin teknik altyapısını hazırlama çalışmaları halen devam etmektedir.
    Doğru bilginin adresi...

Katılımcıların yararlanabilmesi için, sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz.
    AlıntıAlıntı

6. Teşekkür edenler:

endebar (9.08.2020) , atikveli (5.08.2020) , kadehte33 (4.08.2020) , Dervis (4.08.2020) , emre_30 (4.08.2020) , Elvis (4.08.2020) , fuzulix (4.08.2020)

2 Bu Konu icin
    1.293 Toplam

Serkan usta şimdi bir sorum var...Büyük itimalle tüm Ulusal kanallar HD formatında yayın çıkacaklardır diye düşünüyorum.TRT paketi içinde bir tane 4K kanal var.Acaba var olan DVB-T2 kapsamında bu bant genişliğindeki kanalda UHD yayın çıkılabilir mi?
    AlıntıAlıntı

8. Teşekkür edenler:

atikveli (5.08.2020) , serkanguzel (4.08.2020)

2 Bu Konu icin
    4.479 Toplam

Alıntı Dervis Nickli Üyeden Alıntı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Serkan usta şimdi bir sorum var...Büyük itimalle tüm Ulusal kanallar HD formatında yayın çıkacaklardır diye düşünüyorum.TRT paketi içinde bir tane 4K kanal var.Acaba var olan DVB-T2 kapsamında bu bant genişliğindeki kanalda UHD yayın çıkılabilir mi?
    Ustam 4k kanalını, dvb-t2 içinden test mahiyetinde yayınladılar. Yani dvb-t2'nin performansını ölçmek için... Test yapıldığı zamanlarda dvb-t2 yayın ekipmanlarının dünyada 2 üreticisi vardı. Test ekipmanı satın alan ülkeler, dvb-t2 altındaki modülasyondan taşınabilecek en yoğun veri olan 4k kanalı yayınlayıp, atlama, kesilme, donma olup-olmadığını gözlemlediler.

Trt kurumu yayınlama kararı alırsa, trt 4k kanalı da dvb-t2 altından yayınlanır, diye değerlendirmekteyim. Şimdilerde çoğu ailenin evine giren yerli marka panel tv'ler 4k özellikli.

Tabi önce RTÜK ihale açması gerekecek. İhale süresi 10 yıllık olacak. Trt'nin bütçesi güçlü. Eba kanalları, diyanet tv, meclis tv vs çok sayıda trt kanalı karasalda yer alacaktır. Bu kanal çeşitliliğinde trt kurumu, trt 4k kanalını da karasalda yayınlamak niyetin de olur mu, şu aşamada bir tahminde bulunamıyorum. Ama bence 4k kanala da yer vereceklerdir. Çünkü maçların nerdeyse tamamı 4k çekilmeye başladı.

Hasılı; Trt bir kamu yayıncısı olarak, yeterli sayıda transponder kiralama talebinde bulunacaktır, diye değerlendirmekteyim. rtük'ten...
    Konu serkanguzel tarafından (4.08.2020 Saat 20:28 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

AlıntıAlıntı

10. Teşekkür edenler:

atikveli (5.08.2020) , Dervis (4.08.2020)

2 Bu Konu icin
    1.293 Toplam

Ustam bu soruları son kullanıcı bilgilensin diye soruyorum.Bir şehir efsanesi ile soruma başlıyorum.İhale sonucunda yayına başlayn DVB-T2 kanalları televizyonun anten girişine çay kaşığı değdirince bile yayınları alabileceğiz...Çıkılan yayınların gücü itibariyle bu efsane gerçekleşecekmi yoksa eskiden kalma RF çubuk antenlerimiz kıymetemi binecek yada günümüzdeki daha modern masa üstü antenler yeterli gelecekmi ?Sabırla sorularıma verdiğin cevaplar için teşekkürler...Saygılar.
    AlıntıAlıntı

12. Teşekkür edenler:

serkanguzel (5.08.2020) , atikveli (5.08.2020)

2 Bu Konu icin
    4.479 Toplam

Ustam çay kaşığı ile çeken lokasyonlar da olacaktır. Ancak genel olarak çoğumuz bu yayınlara oda içi antenlerle ulaşabileceğiz.

Büyük bir binanın yayın yönüne doğru ters tarafta kalanlar için balkon tipi küçük antene gereksinim duyulabilir. Yine ters tarafta kalıp ta, kendi penceresinin önünde başka bir bina olanlar, bu yayınları, karşıdaki binanın yansıtma etkisinden yararlanarak yine alabilecektir.

Çukurda kalan semtlerde yada tepe arkasında kalan semtlere ya da yayının üzerinden yalayıp geçtiği semtlere, yansıtıcı konularak, yayınlar ulaştırılacaktır.

Ben yurt dışındayım. Oturduğum yer çukurda ve sık ağaçlık bir bölge... Ağaçların 100 metre ilerisinde binalar var. Ancak ağaçlardan karşı binaları göremiyoruz. Karşı binalar da bizi göremiyor. Buna rağmen karşıdaki binaların yansıtma etkisinden yararlanarak, yayınları alabiliyorum.

Yarın pc'den birkaç resim de paylaşmaya çalışırım.
    Konu serkanguzel tarafından (4.08.2020 Saat 22:31 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

AlıntıAlıntı

14. Teşekkür edenler:

atikveli (5.08.2020) , Dervis (4.08.2020)

2 Bu Konu icin
    4.479 Toplam

Arşivimden bunu bulabildim.

Resimde görüleceği üzere, oda içinde basit bir anten ile dvb-t2 yayını alabiliyorum.

Kullandığım cihaz, USB porttan bağlanan DVB-T2 stick tarzı bir aygıttır;

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Konu serkanguzel tarafından (5.08.2020 Saat 11:13 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

AlıntıAlıntı

16. Teşekkür edenler:

senkron24 (21.09.2020) , Dervis (5.08.2020)

0 Bu Konu icin
    4.479 Toplam

Yine bir de; arşivimde, yukarıdaki aygıtın kullanımı ile ilgili kendi hazırladığım word belgesi buldum.

Link'e gidiniz, google drive belgeyi direkt açıyor zaten. İndirmenize gerek yok. İsteyen indirebilir;
    Konu serkanguzel tarafından (5.08.2020 Saat 12:34 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

AlıntıAlıntı

1 Bu Konu icin
    1.293 Toplam

Alıntı serkanguzel Nickli Üyeden Alıntı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Yine bir de; arşivimde, yukarıdaki aygıtın kullanımı ile ilgili kendi hazırladığım word belgesi buldum.

Link'e gidiniz, google drive belgeyi direkt açıyor zaten. İndirmenize gerek yok. İsteyen indirebilir;
    İstanbuldaki ilk testler zamanından kalma çinden getirttiğim rt2832P chipsetli usb bendede vardı ustam.Benim oğlana oyuncak olmuştu uzun yıllar kule devreye girmeyince )))

Yıllarrrr önce 2-3 dolara almıştım...Dün gece baktım Aliexpress e 10-15 dolar civarlarına yükselmiş...Yayınlar devreye girince bizim fırsatçılarda devreye girip 200 TL ye satar kan emiciler...Gerçi söylediğin gibi günümüz tvlerin çoğunda DVB-T-T2 tuner gömülü olarak gelmektedir....Yayınlar başlayınca aliexpress linklerini paylaşırız buradan...İndoor DVB-T2 antenler falanda 2-3 dolar civarında...

Bu arada seninki kumandası falan kaliteymiş.Ayrıca kullanıcı programında sinyal seviyesi haritaları falan harika...İncelemeye vaktimiz çok.Saygılar.
    AlıntıAlıntı

19. Teşekkür edenler:

serkanguzel (5.08.2020)

1. sayfa - 5 sayfa var 12345 SonuncuSonuncu