turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    TDW Team-S-Mod. Dervis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    1 Bu Konu icin
    1.292 Toplam

Cool Dreambox ve Enigma2 Eleştirisi Part 1

Değerli arkadaşlarım bu düşüncelere 3-4 yıldır sahibim.Eskiden benimde hararetli savunucusu olduğum sistem ömrünü yavaş yavaş tamamlayıp son kullanıcıların zevkine ve geniş kitlelere artık hitap etmemektedir.Ülkemizdeki ve global piyasadaki tam donanımlı linux tabanlı alıcı sayısı gözle görülür şekilde azalmakta...

Shenzen piyasası hs işlemcili değişik isimli kutularla kısıtlı linux yada android sistemiyle 10 da biri fiyatına (350 TL) stalker,turkvod,kanal listesi,bootlogo değiştirme,iptv,Oscam-CCcam havuzları vb. iştah açıcı oyunlarla son kullanıcıyı kapıyor...

Dreambox yada shenzen spor tam linux kutular DM500 den beridir tüm serileri nerdeyse kullanan biri olarak toplasan 5-10 tane işe yaramaz eklentiyle gelen boş bir kutudan öteye geçemediler.Geçemezler tabiki...Maalesef Dreamboxta çalışan yazılımcı ekibi klasik 720p den 1080p geçmeyen alman kanalları kafasındaki adamlar...

Eğer hala Dreambox ortağı Alparslan Bey ise dostane ister kardeşi isterse abisi olarak bu eleştiri yazılarımı lütfen okumasını sağlayın..

1.Bölümde ben eleştirilerimi yazmayacağım.Benimle benzer kafa yapısına sahip olduğunu düşündüğüm ve bekletilerini aynı ölçüde gördüğüm
    bir devoloperın (yazılım geliştirici) githubda yazısını gördüm.Açıkçası beni etkiledi hatta cesarette verdi.Bu yazıyı alttaki mesajda sizinle paylaşacağım.

2.Bölümde benim eleştirilerim çok kırıcı olacak.Çünkü 16 yıldır dreambox kullanıyorum.Bu kronolojik hikayede bir usta olarak öyle birikimlerim varki hepsini süzgeçten geçirince elde bir ufak ekmek yapacak kadar un kalmamış.Bunu ihtiyarladım diye sadece huysuz ihtiyar olarak ben görüyorum zannediyordum ama benimle aynı düşüncede olduğunu hissettiğim bir sürü kullanıcı vardır diyorum...

Neyse çok uzatmadan google çevirisi ile bir yazıyla sizleri baş başa bırakıyorum.Lütfen görüşlerinizi sizlerde yazınki 2.bölüm yazımızda sizinde payınız olsun.Saygılar.
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

SABIR39 (9.08.2020)

TDW Team-S-Mod. Dervis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    3 Bu Konu icin
    1.292 Toplam

Standart Cevap: Dreambox ve Enigma2 Eleştirisi Part 1

Merhabalar, Bu biraz uzun bir gönderi olacak, bunun için özür dilerim, ama umarım birisi bunu okur.

Bunun doğru depo olduğundan tam olarak emin değilim, ancak bir yerden başlamalıyım!

Her neyse, ilk olarak, tüm STB dünyasına ve özellikle Enigma2 kutularına derinlemesine daldıktan sonra, aynı anda hem hayret hem de hayal kırıklığına uğradım.

Özellikler açısından Enigma2 mükemmeldir ve gerçekten de zengin bir mükemmel özellikler kümesine sahiptir.

Ancak, çok ironik bir şekilde kafamdaki GUI sinir bozucu!

Bu kullanıcı arayüzü sorunlarından bazılarının çözülebileceğini umarak haftalarca uğraşıp çeşitli görünümler ve eklentiler kurarak geçirdim.

Bu amaçla, bazı hayal kırıklıkları "çözüldü" veya "bu tür bir gönülsüzlükle yaşayabilirim" düzeyinde kabul edildi.

Bununla birlikte, bazı öğeler, ne kadar kaplama uygulanırsa uygulansın, benim görüşüme göre çok yetersiz olan (son kullanıcı açısından) temelde yatan tasarım kusurunu düzeltemez.

Ve bu benim ana noktalarımdan biri, Enigma2'nin ana GUI tasarımı kullanıcı dostu DEĞİLDİR , geliştiricilerin FAR'ı arka uç özelliklerine çok fazla odakladığı her açık kaynak projesi gibi hissediyor ve GUI, düşünce VEYA GUI gibi bırakılıyor kullanıcıların% 98'lik kullanım alanını değil, yalnızca% 2'sini karşılamak için tasarlanmıştır.

Gelecekteki Enigma STB'nin nasıl olabileceğini hayal etmek istedim? 1. günden itibaren KULLANICI'nın odak noktası olduğu ve % 98'i karşıladığı yer .

Aşağıdakiler benim çok kaba taslağımdır (ben bir tasarımcı değilim, sadece yalnız bir geliştirici) , bu sadece fikri yaymak için

Kurulum Süreci
    Tamam bir son kullanıcı olarak, yepyeni bir kutuyu taktığımda, kafa karıştırıcı bir milyar şey seçmek istemiyorum, süreç o kadar basit olmalı ki sezgiseldir, hiçbir şeyi anlamaya gerek yok:

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Enigma2 NextGen Kurulumu 1

Yukarıdaki örnekte, kafa karıştırıcı seçenekler içermeyen tutarlı ve basit 4 adımlı rehberli bir sürece sahibiz, sadece anlaşılması için temiz basit (herkes için). Akıllı telefon kullanabiliyorlarsa, bunu da kurabilirler!

Her aşamadan hareket etmelerine izin veren basit bir "geri ve sonraki" var.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Enigma2 NextGen Kurulumu 2

Adımlar şu şekilde gider:

Çözünürlük: seçmek için yukarı / aşağı, ardından ileriye tıklayın
    Ağ: Wifi'yi ada göre seçmek için basit yukarı / aşağı ve şifre girmek için tek bir kutu, animasyonları kullanabilir, böylece başarıyı / başarısızlığı gösterir
    Bölge: 2 alt adımı vardır (a) bir ülke seçin, ardından o ülkenin bir bölgesini seçin
    Tarama: Bir kullanıcı sadece arkasına yaslanmalı ve tüm kanalları otomatik olarak taradığını görmeli ve her şeyi kullanıma hazır olmalıdır!
    Bilgi çubuğu
    Şimdi bazı arayüzler bunu zaten yapıyor, ancak ana anahtar şeyler:

KISS (Basit Aptal Olsun)
    YAGNI (buna ihtiyacın olmayacak)

InfoBar

Bilgi çubuğunun çoğu kendinden açıklamalıdır, ancak EPG'ye sorunsuz bir şekilde bağlanacaktır, bu nedenle sol / sağ yukarı / aşağı, EPG kılavuzunu diğer UI widget'ına yükleme OLMADAN hareket ettirir!

Ayrıca altyazı, tek tıklama ile "geçiş" olmalıdır (varsa)

En büyük hayal kırıklığımdan biri, kayıt söz konusu olduğunda korkunç karmaşıklıktır, bu bakımdan Sky, UI deneyimini mükemmelleştirdi, bu yüzden en iyiden kopyalayın. Kayıt basitçe bir "tek tıklama" meselesi olmalı ve aşağıdaki gibi dönmelidir:

Bir kez tıklayın, kaydı başlatın (veya EPG'de işaretleyin)
    Tekrar tıklayın, kaydı seri bağlantısı olarak işaretleyin
    Tekrar tıklayın, kaydı durdurun (veya EPG'deki işareti kaldırın)
    Tekrar tıklayın: ilk madde işaretinden başlayın.

InfoBar_record

(yukarıda tek bir tıklama ile bir kayıt ekle simgesi gösterilir; bu, mevcut EPG öğesinin kaydedildiği VEYA kaydedilmek üzere işaretlendiği anlamına gelir)

InfoBar_record_series

(kayıt simgesi zaten gösteriliyorsa, kayıt düğmesine tekrar tıklamak bir dizi bağlantı simgesi ekler)

Kullanıcı kaydı tekrar tıklarsa, kayıt simgesi + seri bağlantısı kaldırılır.

Zaman Değişimi
    Bu, mevcut Enigma2'de çok acı verici, her şey hantal ve hoş bir deneyim değil. Bence eksik olan en büyük şey, videonun neresinde olduğunuzu görsel olarak gösteren bir zaman çizelgesi, sonuçta bir videoyu oynattığınız zaman kayması:

InfoBar_timeshift

(yukarıdaki bildirimde, size video zaman çizgisini gösteren mor çubuk ve geçerli saati gösteren kayan bir kutu)

Ana menü
    Mevcut Enigma'da ana menü karmaşık olmaktan çok uzaktır. YAGNI + KISS ilkelerini kullanarak son kullanıcının birincil ihtiyaçları nelerdir?

TV Rehberi (EPG)
    Kayıtlar
    Ayarlar (nadiren, belki de sadece ileri düzey kullanıcılar için)
    Ana Menü - Kılavuz (EPG)
    Tutarlı bir düzen ve gezinme kullanarak bu, basit bir 2 bölmeli kurulum kullanılarak gerçekleştirilebilir:

Sol bölme "üst düzey" gezinmedir ve aynı zamanda o anda oynatılan kanalın "resim içinde resim" özelliğini de içerir.

Sol gezinme düzlemi akordeon stilindedir, seçildiğinde "Kılavuz" EPG'de gösterildiği gibi altındaki alt öğeleri açın:

MainMenu_EPG

Yukarıda, "Powerpuff Girls" ün kaydedilmek üzere işaretlendiğini anında görebiliriz, "tek tıklama" kayıt döngüsü burada da geçerli olmalıdır (bir kez kaydet, seri bağlantısını kaydet, kayıt işaretini kaldır) /

Ana Menü - Kayıtlar

Yukarıdaki kayıtlarda kullanıcı dostu olmalı, yine de 2 düzlemli düzeni takip ediyor, kullanıcıya mini zaman çizgileri ve vurgulanan video ile doğrudan bağlantılı eylemler konusunda yardımcı oluyoruz. Seri bağlantılı videolar otomatik olarak gruplanır ve bu gruplanmış klasörü temsil etmek için video küçük resminin üstüne bir "yığın" veya bir tür simge yerleştirilir.

Her neyse, bunlar benim düşüncelerim, bunun gibi bir şey, Enigma'yı çoğu insana% 98 cazip kılacak çünkü bu ultra basit, temiz ve kullanıcı dostu olacak.

YAZAR:Anhar Hussain Miah Devoloper
    Konu Dervis tarafından (9.08.2020 Saat 00:44 ) değiştirilmiştir.
    AlıntıAlıntı

4. Teşekkür edenler:

moonrise (18.08.2020) , selsay58 (9.08.2020) , SABIR39 (9.08.2020)