macOS Catalina 10.15.6 Ek Yamasý Yayýnlandý – 2 Önemli Hata Giderildi

macOS iþletim sistemi için bu hafta içerisinde Big Sur sürümünün herkese açýk beta versiyonu yayýnlandý. Beta programýna kayýt olan herkes için Big Sur iþletim sistemini deneme fýrsatý doðdu ve bu sürüme daha fazla yönelme oldu. Fakat diðer taraftan þu an yayýnda oolan en güncel iþletim sistemi macOS Catalina 10.15 için de destek devam ediyor. macOS Catalina 10.15.6 güncellemesi desteðin hala devam ettiðinin bir kanýtý.
Yayýnlanan yeni güncelleme, tespit edilen 2 önemli hata için tamamen çözüm oluþturuyor. Güncellemenin yayýnlanmasýndan sonra giderilen hatalara ve desteklenen cihazlara bakalým.
macOS Catalina 10.15.6 Yeni Yamasý ile Düzelen Sorunlar

Yeni iþletim sistemi sürümüyle beraber düzelen ilk hata, sanallaþtýrma uygulamalarýnda yaþanan hata oldu. Sanallaþtýrma uygulamalarýný alta atýp yeniden ana pencereye çektiðiniz zaman yaþanan performans sorunlarý ve uygulamadan atmaya neden olan hatalar tamamen giderildi. Bunun dýþýnda da sistem uygulamalarýnda yaþanan performans sorunlarý da giderildi.
Ýlk düzenleme, uygulama performanslarýnýn sorunlarýný gidermek oldu. Performans sorunlarýnýn dýþýnda 27 inç 5K ekranlý Retina iMac modelinin ekranýnda da yaþanan sorunlar giderildi. Ekranda renk solmasý sýkýntýsý yaþanýyordu.

Uyku modunu açtýðýnýz zaman, yeniden uyku modundan çýkýþ yaptýðýnýzda ekranýn renklerinin solduðu anlaþýlýyordu. Renklerde bir sýkýntý oluyor ve ekran sanki güç tasarrufuna geçmiþ gibi parlaklýðýný yitiriyordu.
macOS Catalina 10.15.6 yama sürümünün yayýnlanmasýyla beraber bu sorun da ortadan kalktý. Mini düzenlemeler ve iyileþtirmeler de var. Bunlar:

• Yazýlým güncellemesinden sonra bilgisayarýn adýnýn deðiþmesine neden olan hata giderildi.
  • USB farelerin ve diðer USB cihazlarýn baðlantýlarýn da yaþanan sorunlar giderildi.

Güncelleme Alan Cihazlar

• MacBook Air 2012 ve sonrasý
  • MacBook Pro 2012 ve sonrasý
  • Mac mini 2012 ve sonrasý
  • iMac 2012 ve sonrasý
  • iMac Pro
  • Mac Pro 2013 ve sonrasý
  • 12 inç MacBook

Düzenleme sonrasýnda pil konusunda iyileþtirmeler olduðu da yazýlýyor çiziliyor ama bunu konuþmak için çok erken. Testlerle beraber sonucu bekleyelim. Ayný þeyi iOS 13.6.1 için de söyledik.
Not: Daha önce bu sürüm yayýnlanmýþtý. Bu yayýnlanan ayný sürümde ikinci düzenleme yamasý oldu.