Huawei HarmonyOS Kullanan Ýlk Telefon Bu Yýl Piyasaya Sunulabilir

Huawei HarmonyOS kullanan ilk telefonun bu yýlýn sonuna doðru piyasaya sunulacaðý iddia ediliyor.

Huawei’nin bir süredir üzerinde çalýþtýðý iþletim sistemi harmonyOS ile ilgili yeni detaylar ortaya çýkmaya devam ediyor. Bu doðrultuda ise paylaþýlan raporlara göre Huawei HarmonyOS kullanan ilk telefon modelinin bu yýlýn sonuna doðru piyasaya sunulmasý bekleniyor.
Bildiðiniz üzere, Huawei Amerika’da kara listeye alýnmýþtý. Yaþanan bu geliþmeyle beraber Android lisansý baþta olmak üzere birçok lisansý iptal edilen Huawei, o dönem kullanýcýlarýný bir hayli tedirgin etmiþti. Yaþanan bu geliþmenin ardýndan B planýna geçiþ yapan Huawei, bildiðiniz gibi bir süredir kendi iþletim sistemini geliþtirdiðini sýk sýk dile getiriyordu.
Bu geliþmenin hemen ardýndan ise Huawei’nin söz konusu iþletim sistemini ne zaman piyasaya sunacaðý ortaya çýktý. Bu kýsýmda ise Huawei’nin kendi iþletim sistemine geçiþ sürecini hýzlandýrdýðýna da özellikle dikkat çekiliyor.

Þimdilik, söz konusu iddialar ile ilgili Huawei cephesinden herhangi bir resmi açýklama yapýlmadý. Ancak þirkete yakýn kaynaklarýn aktardýðý bilgilere göre Huawei’nin böyle bir hamleye imza atmasýnýn en büyük nedeni ise ABD’nin son zamanlarda uyguladýðý aðýr yaptýrým kararlarý olarak karþýmýza çýkýyor.
ABD’nin almýþ olduðu yaptýrým kararlarýndan sonra kendi iþletim sistemini geliþtirmeye odaklanan þirket ise, Android’siz ilk Huawei modelini 2020 yýlý bitmeden piyasaya sunmayý hedefliyor.