Apple, macOS Big Sur için üçüncü Public Beta sürümünü yayınladı.

Apple, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] günü tanıtmış olduğu macOS Big Sur güncellemesinin testlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz hafta da Public Beta 2 güncellemesini yayınlayan Apple, bugün ise kullanıcıların karşısına macOS Big Sur Public Beta 3 güncellemesi ile çıkıyor. Peki, yeni Mac sürümüyle beraber kullanıcılara ne gibi özellikler sunuluyor? Gelin, bu özelliklere yakından göz atalım.
Yeni güncellemeyle birlikte daha önceden iOS işletim sisteminde gördüğümüz Kontrol Merkezi‘ni Mac’e taşınıyor. Bu sayede kullanıcılar Denetim Merkezi üzerinden klavye parlaklığı, ekran parlaklığı, ses seviyesi ve Wi-Fi bağlantısı gibi temel özellikleri bu kısımdan kontrol edebiliyorlar.
Bunun haricinde güncellenmiş bir Bildirim Merkezi’ni de kullanıcılara sunan Apple, bu kısımdaysa yeniden tasarlanmış Araç Takımları sistemini de kullanıcılara sunuyor. Böylelikle bildirimleri uygulamaya göre gruplandıran şirket, aynı zamanda söz konusu Araç Takımları’nın özelleştirilmesine de olanak sağlıyor.
Safari internet tarayıcısı da Big Sur ile birçok güncelleme alıyor. Bunlar arasında iCloud Anahtar Zinciri işlevi, güncellenmiş uygulama uzantıları ve gelişmiş gizlilik seçenekleri yer alıyor. Başlangıç Sayfası için arka plan seçimi, bütünleşik çeviri ve yeni sekme yönetimi de yenilikler arasında.
Mac için Mesajlar uygulaması da yenilenerek satır için fotoğraf seçici ve Memoji özelliklerine kavuşuyor. Apple Harita da Mac Catalyst sayesinde modernleştirilmiş ve iOS ile aynı kod tabanına geçiş yapmış durumda. Mac Catalyst yerel ekran ölçekleme ve güncellenmiş kontrol ile yeni özellikler kazanıyor. Bu da uygulamaların platforma daha iyi uyum sağlaması anlamına geliyor.
macOS Big Sur Güncellemesi Alan Modeller

• 2013 ve sonrası MacBook Air modelleri
  • 2013 ve sonrası MacBook Pro modelleri
  • 2014 ve sonrası iMac modelleri
  • 2015 ve sonrası MacBook Pro modelelri
  • 2017 ve sonrası iMac Pro modelleri

macOS Big Sur Beta Nasıl İndirilir?

1. Adım: Mac’iniz üzerinden [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] tıklayın.
  2. Adım: Daha sonrasında karşınıza çıkan ekrandan Sign In bölümünden Apple Kimliği’niz ile giriş yapın.
  3. Adım: Giriş yaptıktan sonra hemen ekranın sağ üst köşesinde yer alan Enroll Your Devices seçeneğine tıklayın.
  4. Adım: Enroll Your Devices seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan ”Download the macOS Public Beta Access Utility’‘ seçeneğine tıklayın. Buradan uygulamayı Mac’inize indirin ve yükleyin
  5. Adım: Uygulamayı yükledikten sonra güncellemeler Mac’iniz üzerinde otomatik olarak kontrol edilecektir. Denetleme işlemi tamamlandıktan sonraysa macOS Big Sur Public Beta sürümü cihazınıza otomatik olarak indirilecektir.