Apple'ýn 8 beta süreci geçiren yeni iþletim sistemi iOS 14 nihayet final sürümüyle yayýnlandý. Güncellemeyi nasýl edinebileceðiniz ve hangi cihazlarýn desteklendiðini yazýmýzda açýkladýk.

Apple kullanýcýlarýnýn uzun süredir beklediði ve pek çok yeniliði beraberinde getiren iOS 14, sonunda çýkýþ yaptý. Toplamda 8 beta sürecine tabi tutulan yeni güncelleme, sonunda final sürümüne geçmiþ oldu. Ana ekran widget'larý baþta olmak üzere pek çok yeni özelliðe sahip olan iOS 14, yeni iþletim sistemini destekleyen tüm iPhone kullanýcýlarý tarafýndan indirilebilir durumda. Yeni iþletim sistemi hala gelmediyse, güncelleþtirmeyi belirli aralýklarla kontrol edebilirsiniz. Çok fazla kullanýcý olduðu için güncellemenin kademe kademe daðýtýldýðý düþünülüyor.
Hangi cihazlar iOS 14’ü destekliyor

Apple’ýn yeni iþletim sistemi iOS 14’ü destekleyen bir telefona sahip olup olmadýðýnýzý merak ediyorsanýz aþaðýdaki listemize bakabilirsiniz. ÝPhone 6s’e kadar pek çok cihazýn yeni iþletim sistemini desteklemesi, iPhone kullanýcýlarýný fazlasýyla memnun edecek gibi duruyor.

iOS 14 alabilecek iPhone’lar

• iPhone 11
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11 Pro Max
  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone X
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone SE (1. nesil)
  • iPhone SE (2. nesil)
  • iPod touch (7. nesil)

iOS 14’ü telefonuma nasýl indiririm?

Eðer sizler de hemen iOS 14 sürümünü telefonunuza indirmek istiyorsanýz, uygulayacaðýnýz adýmlar çok basit. Bunun için Ayarlar > Genel > Yazýlým Güncelleme menüsüne gidip, buradan yeni güncellemeyi indirebilirsiniz.
iOS 14’le gelen yenilikler

Apple’ýn 2015’te çýkan iPhone 6s’lere bile sunduðu yeni iþletim sistemi pek çok yeniliði beraberinde getiriyor. Bunlar arasýnda en dikkat çekeni ana ekran widget'larý olurken bunun dýþýnda pek çok yenilik de yer aldý. Bunlardan bazýlarý þöyle:

• Resim içinde resim modu eklendi.
  • Siri’ye yeni arayüz eklendi. (Eskisine göre daha doðal konuþmalar veTürkçe için erkek ses seçeneði geldi.)
  • Apple Clips sayesinde uygulamalarý yüklemeden test edebilme özelliði eklendi.
  • Çaðrý geldiðinde telefonu kullanmaya devam edebileceðiniz arayüz eklendi.
  • Uygulama arþivleri eklendi.

Eðer sizler de yeni iþletim sistemine sahip olmak istiyorsanýz, telefonunuzdan güncelleþtirmeleri denetlemeyi unutmayýn.