Apple gecesi devam ediyor. Marka önce iPhone modellerini tanıttı. Bu modellerin ardından kutu içeriği kararını açıkladı. Mini HomePod tanıtıldı derken iOS 14 için de önemli bir adım atıldı.İOS 14.1 sürümü yayınlandı.
Hatırlarsanız, iOS 14 yayınlandıktan sonra ilk büyük güncelleme 14.2 olarak başlamıştı. Beta sürümü yayınlanan iOS 14.2 sürümünün final versiyonu yayınlanmadı ama merak edilen 14.1 sürümünü atlanması olmuştu. İlk etapta bunun bir hatadan kaynaklı olduğunu düşündük.
Fakat bugün gördük ki Apple’ın planları başkaymış. Marka çok daha farklı bir amaç için ilk sürümü atlayıp doğrudan güncellemeye ikinci sürümle başlamış. Peki neden dediğinizi duyar gibi oldum ve detaylara geçiyorum.
iOS 14.1 Yenilikleri ve Artıları

iPhone 12 duyurulmasının hemen ardından yeni sürüm geldi çünkü bu sürüm iOS 14 işletim sistemine bir nevi iPhone 12 uyumunu getiriyor. Yeni kamera modları için uyum geliyor. Yeni kamera modlarının dışında HDR destekleri için de yeni düzenlemeler geliyor.
Ayrıca biliyorsunuz ki MagSafe adı verilen kablosuz şarj aksesuarları geldi. Bunlar için de bir düzenleme söz konusu. Bunlar için de çalışma yapıldı. Güncelleme alan mevcut iPhone modelleri için herhangi bir düzenleme olup olmadığı söylenmedi ama analistlere göre pil sorunu konusunda mini bir düzenleme yapılmış ve pil sorunu giderilmiş durumda.

iOS 14.1 güncellemesi için önemli bir detay daha var. Normalde yeni iOS güncellemeleri dünya genelinde yayınlanıyor. Güncellemenin dağıtımı çok uzun sürmüyor. Belli bir süre içerisinde tüm iPhone modelleri güncellemeye kavuşmuş oluyor ama bu kez durum biraz daha farklı oldu. Güncelleme bazı bölgelerde direkt olarak kullanıma açıldı.
Ülkemizde ve birkaç ülke de daha henüz yeni güncellemeyi göremedik. Ama yakın zamanda destekli olan tüm iPhone telefonlarında iOS 14.1 sürümü kullanılmaya başlayacaktır. Bunda kesinlikle bir şüphemiz yok.
Daha çok iPhone 12 odaklı bir güncelleme gibi gözükse de sürüm notlarını iyice inceleyip mevcut modeller için de tam olarak nasıl artılar geldiğine bakacağız. Şimdilik iPhone 12 için çok önemli düzenlemelerin bulunduğu bir sürüm ve muhtemelen yeni telefonlar iOS 14.1 yüklü olarak gelecek. Üzerine güncellemeler yapılacaktır.
Güncelleme: iOS 14.1 güncellemesinin yanlışlıkla herkes için yayınlandığı açıklandı. Güncelleme geri çekildi ve iOS 14.1 Golden Master sürüm olarak sadece geliştiriciler için yayınlandı. Herkes için güncelleme yakın zamanda gelecektir.