Windows 7’nin yazýlýmsal ve güvenlik desteði Microsoft tarafýndan tamamen kesilmiþ durumda. Bu nedenle neredeyse tüm uygulamalar da yavaþ yavaþ desteklerini bu iþletim sistemi sürümünden çekmeye baþladý. Her ne kadar Microsoft tarafýndan sunulan ücretsiz Windows 10 yükseltme teklifinin süresi dolmuþ olsa da Microsoft yine kullanýcýlarýna bir arka kapý açýk býrakmýþ durumda. Windows 10 yükseltmesi nasýl yapýlýr? Adým adým inceliyoruz.

Windows 10’un hâlâ problemleri olsa da Microsoft’un Windows 7 üzerindeki tüm desteði çekmesiyle beraber, Windows 10 birçok kullanýcý için bir tercih hâline gelmeye baþladý. Microsoft, Windows 10 Home iþletim sistemi için 1.300 TL gibi bir fiyat belirlese de eðer resmi Windows 7 veya Windows 8 sürümünesahipseniz hâlâ ücretsiz Windows 10 yükseltmesi yapabileceðiniz bir yöntem bulunuyor.
Bildiðiniz üzere Microsoft 2016 yýlýnýn Haziran ayýnda tüm kullanýcýlara sunduðu ücretsiz Windows 10 yükseltme teklifini sonlandýrmýþtý. Fakat hâlâ resmi Windows 7 ve 8 sahipleri için ücretsiz yükseltme yapabilecekleri bir arka kapý bulunuyor. Gelin ücretsiz Windows 10 yükseltmesi nasýl yapýlýr? Hep beraber yakýndan bakalým.
Ücretsiz Windows 10 yükseltmesi nasýl yapýlýr?

• Adým #1: Buradan Windows 10 indirme sayfasýna ulaþýn.
  • Adým #2: “Download tool now” butonuna týklayýn.
  • Adým #3: Ýndirdiðiniz Windows 10 kurulumu dosyasýný çalýþtýrýn.
  • Adým #4: “Bu bilgisayarý þimdi yükselt” seçeneðini iþaretleyin ve Ýleri tuþuna basýn.
  • Adým #5: Kiþisel dosyalarý ve uygulamalarý sakla seçeneðini iþaretleyin ve Ýleri tuþuna basýn.
  • Adým #6: Yükle butonuna basýn ve Windows 10 yüklemesi baþlayacaktýr.
  • Adým #7: Baþlat menüsünden Ayarlar uygulamasýný açýn.
  • Adým #8: Güncelleþtirme ve Güvenlik menüsüne girin.
  • Adým #9: Etkinleþtirme sekmesine girin ve Windows 10 sürümünü etkinleþtirin.

Adým #1: [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] Windows 10 indirme sayfasýna ulaþýn.

Daha önce belirttiðimiz gibi Microsoft her ne kadar otomatik olarak Windows 10 yükseltmesi teklifini sonlandýrmýþ olsa da bilgisayarlarýmýza temiz kurulum yaparken oldukça sýk kullandýðýmýz Windows 10 kurulum aygýtý bir arka kapýya sahip. Bu yüzden Microsoft’un indirme sayfasýna [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] ulaþarak bu aracý indiriyoruz.
Adým #2: “Download tool now” butonuna týklayýn.

Microsoft’un resmi indirme sayfasýna ulaþtýktan sonra sayfanýn ortasýnda “Download tool now” butonunu göreceksiniz. Bu butona týklýyoruz ve indirme iþlemi otomatik olarak baþlayacaktýr.
Adým #3: Ýndirdiðiniz Windows 10 kurulumu dosyasýný çalýþtýrýn.

Oldukça küçük boyuta sahip olan bu Windows 10 kurulumu dosyasý indikten sonra basit bir þekilde çift týklayarak bu dosyayý çalýþtýrýyoruz. Karþýmýza çýkan kullaným þartlarýný ve bilgilendirmeleri kabul ettikten sonra bir sonraki adýma geçiyoruz.
Adým #4: “Bu bilgisayarý þimdi yükselt” seçeneðini iþaretleyin ve Ýleri tuþuna basýn.

Asýl amacýmýz Windows 7 veya Windows 8 iþletim sistemine sahip bilgisayarýmýza Windows 10 yükseltmesi yapmak olduðu için “Bu bilgisayarý þimdi yükselt” seçeneðini iþaretliyoruz ileri tuþuna basarak iþleme devam ediyoruz. Burada Windows 10 kurulum aracý, Windows 10’u indirmeye baþlayacaktýr. Bu nedenle bu adým biraz uzun sürebilir ve bu esnada bilgisayarýnýzý kullanmaya devam edebilirsiniz.
Adým #5: Kiþisel dosyalarý ve uygulamalarý sakla seçeneðini iþaretleyin ve Ýleri tuþuna basýn.

Bu adýmda Windows 10 yüklerken bilgisayarýnýzda bulunan tüm kiþisel dosyalarýnýzý ve uygulamalarýný kaybetmek istemiyorsanýz saklamayý seçebilirsiniz. Eðer sadece dosyalarý saklamak istiyorsanýz "Yalnýzca kiþisel dosyalarý koru" seçeneðini seçebilir veya en son "Hiçbir þey" seçeneðini seçerek tamamen temiz bir kurulum yapabilirsiniz.
Adým #6: Yükle butonuna basýn ve Windows 10 yüklemesi baþlayacaktýr.

Tüm dosya saklama seçeneklerinizi düzenledikten sonra Windows 10 yüklemesine hazýr hâle geleceksiniz. Son adýmda basitçe yükle butonuna týklayýn ve Windows 10 yüklemesini baþlatýn. Bu iþlem biraz uzun sürecektir ve birkaç kere bilgisayarýnýz otomatik olarak yeniden baþlatýlacaktýr.
Adým #7: Baþlat menüsünden Ayarlar uygulamasýný açýn.

Windows 10 yükseltmesi ve kurulumu tamamlandýktan sonra eðer bir dizüstü bilgisayar kullanýyorsanýz, orijinal Windows iþletim sürümünüz anakarta gömülü olduðu için otomatik olarak Windows 10 sürümünüz aktive olacaktýr. Fakat yine de kontrol etmekte fayda var. Bu nedenle Baþlat menüsünden Ayarlar uygulamasýný açýyoruz.
Adým #8: Güncelleþtirme ve Güvenlik menüsüne girin.

Bir sonraki adým olarak Güncelleþtirme ve Güvenlik menüsüne giriyoruz. Bu menüde aktivasyonu kontrol ettikten sonra varsa bekleyen Windows 10 güncellemelerinizi de yapabilirsiniz.
Adým #9: Etkinleþtirme sekmesine girin ve Windows 10 sürümünü etkinleþtirin.

Güncelleþtirme ve Güvenlik menüsüne girdikten sonra sol tarafýnda uzun bir sekme barý göreceksiniz. Bu barda Etkinleþtirme sekmesine týklayýn ve girin. Eðer daha önce belirttiðimiz gibi bir dizüstü bilgisayar kullanýyorsanýz görseldeki büyük ihtimalle gibi bir görüntüyle karþýlaþacaksýnýz. Eðer Windows 10 aktive olmamýþ ise yapacaðýnýz iþlem çok basit. Ürün anahtarý kýsmýna sahip olduðunuz orijinal Windows 7 veya Windows 8 ürün anahtarýný girmek yeterli olacaktýr.
Özellikle Windows 7’nin desteðinin kesilmesiyle ve Windows 8’in hiç de stabil olmayan bir iþletim sistemi olmasýyla beraber bu ücretsiz Windows 10 yükseltmesi oldukça mantýklý bir seçenek olarak karþýmýza çýkýyor.karþýlaþtýrmaya ulaþabilirsiniz.

Windows 10 yükseltmesi her ne kadar teoride 2016 yýlýnda son bulmuþ olsa da pratikte hâlâ bu yükseltmeyi yapmanýn oldukça kolay bir yöntemi bulunuyor. Buradaki tek zorunluluk ise orijinal bir Windows 7 veya Windows 8 iþletim sistemine sahip olmanýz. Eðer bu iþletim sistemlerine de sahip deðilseniz üçüncü parti satýcýlardan Windows 10’a göre daha düþük fiyata bu iþletim sistemlerini hâlâ satýn alýp direkt olarak Windows 10’a yükseltebilirsiniz.