iPhone 12 alýnýr mý ya da beklemeye deðer bir telefon mu karar veremeyen birçok kullanýcý var. Hele ki hedefinizde yeni bir iPhone modeli varsa, iþte o zaman kararsýz kalabiliyorsunuz.
Kendini kanýtlamýþ ve þu an satýþta olan iPhone 11 modelleri var. Bunun yanýnda henüz ülkemize girmemiþ ama en güncel olan iPhone 12 serisi var. Anlayacaðýnýz kafanýz bir hayli karýþabilir ve kararsýz kalabilirsiniz. Böyle bir kararsýzlýk yaþýyorsanýz, gelin hep beraber bir deðerlendirme yapalým.

iPhone 12 Alýnýr mý?

Soru cevap þeklinde ilerlemeye çalýþacaðým. Ýlk sorumuz tabii ki bu yeni seri alýnýr mý sorusu olacak. Birkaç seridir þuna çok alýþtýk. Telefonlar tanýtýlýyor ama ne tasarým kýsmýnda ne de kamera kýsmýnda çok büyük deðiþiklikler olmuyor. Deðiþiklikler daha sýnýrlý kalýyor hatta tasarým hiç deðiþmiyordu. Peki yeni modelde ne oldu?
Tasarým Deðiþimi

Ýþte iPhone 12 bu monotonluða son veren seri oldu. Önce telefonlarýn tasarýmý deðiþti. Tamam ön yüz ve arka yüz ayný ama, kasa farklý. Daha düz ve bir týk daha ince bir kasa ile düz çerçeveler çok daha þýk bir görüntü sunuyor ve alýþýlmýþlýðýn dýþýna çýkýlmasýný saðlýyor. Beðenirsiniz ya da beðenmezsiniz bu sizin kararýnýz ama bana göre tasarým karar verme konusunda +1 puan olarak haneye yazýlýyor.

Teknik Deðerlendirelim
Ýkinci kýsým teknik olarak telefonlarýn nasýl deðiþtiði. Dedik ya eski serilerde teknik deðiþim çok fazla olsa da kullanýcý bunu pek fark etmiyordu. Yani deðiþim çok iþe yaramýyor gibi gözüküyordu. iPhone 12 bu konuda da fark yaratýyor.
5 nm üretim sürecinden geçen A14 Bionic iþlemci, daha yüksek RAM miktarý ve daha yetenekli ekranlar. Bu kez farký hissedecek þekilde bir deðiþime adým atýlmýþ durumda. Özellikle iþlemcinin kamera üzerinde etkisini net olarak görüyorsunuz.
Bunu ancak kullandýðýnýz zaman anlayacaksýnýz ama gerçek anlamda performans farký var. Daha iyisi olabilirdi ve RAM miktarý biraz daha artýrýlabilirdi ama þu haliyle bile telefonlar tam bir performans serisi olmuþ diyebiliriz. Benim için bu kýsýmda ana donaným çatýsý altýnda toplayabileceðimiz kýsým ve +1 puan da buradan alýnýyor.

Kamera için Ne Diyoruz?
Geçelim bir sonraki kýsma yani kameralara. iPhone 12 alýnýr mý derken herkesin aklýnýn köþesinde bir soru iþareti var. Kameralar deðiþti mi? Artýk telefon daha iyi çekim kalitesi sunuyor mu? Bunu anlamamýz için en iyi yol incelemelere bakmak ve Apple deðerlendirmelerini okumak. Sizin için hazýrladýðýmýz detaylý incelemeye bakarak daha rahat karar verebilirsiniz ama ben bir özet geçeceðim.
iPhone XS ile iPhone 11 arasýnda kamera konusunda çok tatmin edici bir fark yoktu. Evet fark vardý ama tatmin edici bir seviyede deðildi. iPhone 12 serisi öyle deðil. Telefonda öyle 5 kamera yok. Yine 2 kamera var ama bazý yetenekler eklenmiþ ki bunlar kesin bir çizgi ile ayrýlýyor.
%27 oranýnda iyileþtirilmiþ olan gece çekim özelliði, geliþtirilmiþ ekstra geniþ açýlý kamera özelliði, Dolby Vision formatýnda kayýt imkaný, selfie kamerasýnda geliþtirilmiþ gece modu, Portre modlarýnda güncelleme, yeni iþlemci ile görüntü iþleme konusunda çok daha iyi bir seri ve daha fazlasý.
Kameralar artýk daha yetenekli ve iPhone 11 modeline göre fark edilecek düzeyde daha iyi. Bana soracak olursanýz ben kamera kýsmýna da +1 veriyorum ve diðer özelliklere geçiyorum.

Depolama Alaný Bildiðiniz Gibi
iPhone 12 konusunda karar verirken dikkat edeceðiniz bir baþka nokta depolama alaný. Telefonda depolama alanýna önem veriyorsanýz, bu seride sizin için deðiþen bir þey olmayacak.
Yine 64 GB, 128 GB ve 256 GB depolama seçenekleri var. Arttýrýlabilir olan hafýza yine yok. Depolama alaný sizin için önemli ise o zaman burada telefona bir -1 verelim ve devam edelim.
Pil Durumuna Ne Diyoruz?
Bir sonraki kýsým telefonun pil kapasitesi. Pro modelini ayrý tutacaðým. Pro modelinde pil kapasitesi düþüyor. Aslýnda iPhone 12 modelinde de pil kapasitesi düþüyor ve bu iPhone 12 alýnýr mý sorusunun cevabýný olumsuz yönde etkiliyor. Telefonda 2800 mAh civarlarýnda netlik kazanmayan bir batarya kapasitesi var.
Apple batarya süresi için iyi konuþuyor ama artýk bu kapasitelerin artmasý gerekiyor. Biraz daha batarya kapasitesi yükseltilse ve telefonun biraz daha uzun süre dayanmasý saðlansa bu kötü bir adým olmaz. Þimdilik batarya kapasitesi çok tatmin edici deðil.
Pil testlerinden sonra bu kapasite ile nasýl bir performans sunulduðunu göreceðiz ama þimdilik memnun deðiliz. Bunun için pil kýsmýnda da -1 vereceðim. Ama dediðim gibi bu sadece kaðýt üzerinde ezbere verilmiþ olan bir seçim olacak. Ayrýca MagSafe teknolojisini ve hýzlandýrýlmýþ olan kablosuz þarj teknolojisini hesaba katmýyorum.

5G Desteði!
Geçelim bir diðer konuya ki o da 5G desteði. Apple 5G desteði üzerinde çok durdu. Telefonlarý bayaðý bir övdü ve baðlantý hýzlarýnýn maksimum seviyeye çýktýðýný söyledi. Bu güzel bir geliþme ama bizi pek etkilemeyen bir geliþme.
Ülkemizde 5G kullanýmýnýn yaygýnlaþmasý zaman alacaktýr. Bunun için þu an alacaðýnýz telefonun 5G desteklemesi çok bir anlam ifade etmiyor. Bu konuda çekimser kalýyoruz. Nötr oy veriyoruz.
Dayanýklýlýk
Kesinlikle iPhone 12 çok daha dayanýklý olan bir akýllý telefon. Ekranda kullanýlan o seramik kalkan artýsý, telefonu canavara çevirmiþ. Düþme testlerine bakma fýrsatýmýz oldu ve deðerlendirdik.
Býrakýn telefonu 2 metreden düþürmeyi 5 metreden aþaðý býraktýðýnýz zaman, ekrana en ufak bir zarar gelmiyor. Sadece arka kapak kýsmýnda bir çatlama oluþuyor o da yükseklik arttýðý zaman. Telefon dayanýklýlýk konusunda 10 üzerinden 10 alýr. Bunun için biz de +1 puanýmýzý hemen veriyoruz.

Ýþletim Sistemi
Sadece belirtmek için karþýlaþtýrmaya aldýðýmýz bir özellik. Aslýnda bakarsanýz iPhone 8 modeli bile iOS 14 alýyor. Yani iþletim sistemi deðerlendirme dýþýnda kalýyor. Þöyle diyelim bunu saymýyoruz. 🙂
Fiyat Ne Durumda?
Ýþte geldik asýl noktaya. Fiyat belli deðil. iPhone 12 alýnýr mý sorusunu kim sorsa önce fiyat durumunu öðrenmek istiyor. Henüz Apple bunu açýklamadý ama tahminler 9 binin üzerinde rakamlarýn olacaðý yönünde. Burada net bir þey diyemiyoruz ama iPhone 11 modeli ucuz mu derseniz o da deðil.
iPhone 12 Beklemeye Deðer mi?

Þimdi hemen bir deðerlendirme yapalým. Ne puan verdik bakalým.

• Tasarým: +1
  • Teknik özellik: +1
  • Kamera: +1
  • Dayanýklýlýk: +1
  • Depolama Alaný: -1
  • Pil kapasitesi: -1

Puana baktýðýnýz zaman iPhone 12 alýnýr sonucu çýkýyor. Burada belirleyici unsur fiyat ve çýkýþ tarihi. Benim sizlere önerim yeni bir iPhone alacaksanýz ve üst segment düþünüyorsanýz 12 serisini bekleyin. Arada çok büyük fiyat farký olmazsa en yenisini almak bu artýlar düþünüldüðü zaman daha iyi olacak.
Ýkinci bir durum iPhone 11 modelleri bile tercih edilecek olsa, iPhone 12 modelini beklemek lazým. iPhone 12 geldiði zaman, 11 serisinin fiyatlarýnda bir düþüþ yaþanabilir. Bunu unutmamak gerekiyor. Tabii ki bu bizim önerimiz. Yine karar sizin. 🙂