iOS 14 işletim sistemi, WWDC 2020 etkinliğinde ilk duyurulduğu zaman çok konuşulmuş ve hemen beta sürümde yayınlanmıştı. Aradan 7 ay gibi bir süre geçti.
Beta sürüm, yeni güncelleme falan filan derken bu 7 aylık sürede işletim sistemi oturdu. Sunulan yenilikler ise anketlere göre kullanıcılar arasında ilgiyle karşılandı ve sevildi.
Aradan geçen bu 7 aylık süreç içerisinde söz konusu sürümün ne kadar yaygınlaştığı konusunda da bilgileri almaya başladı. En son Şubat ayında sizlerle bir veri paylaşmış ve kullanım oranlarının %80 oranını geçtiğini söylemiştik. Şimdi yeni bir veri daha açıklandı ve son durum duyuruldu.

iOS 14, Uyumlu olan Her 10 Cihazın 9’unda Kurulu

Yapılan çalışmaya göre, en güncel mobil işletim sistemi şu an kullanım oranı açısından lider. iPadOS ile beraber yapılan çalışmayla, kullanım oranının %90 seviyesine ulaştığını gördük. Bu demek oluyor ki iOS 13 yavaş yavaş tarihe karıştı. Uyumlu olan tüm cihazlar içerisinde %90 kullanım oranına ulaşılmış olması, son sürümün benimsendiğini gösteriyor.

Tabii ki burada işler Android işletim sisteminde olduğu gibi ilerlemiyor. Hala Android 10 sürümü almayan modeller var. Apple’ın avantajı kendi ekosisteminde güncellemeleri toplu olarak sunuyor olması. Burada sadece cihaz uyumu önemli oluyor ki zaten cihaz uyumu da uzun süreli bir şekilde devam ediyor.

Mesela yıllar yıllar önce tanıtılan iPhone 7 akıllı telefonlarının iOS 15 almasına kesin gözüyle bakılıyor. Böyle bir strateji izlendiği için de zaten son sürümlerin kullanım oranları her zaman için yüksek çıkıyor. iOS 14 artık %90 kullanım oranı seviyesine ulaşmış durumda. Bundan sonraki için yavaş yavaş iOS 15 işletim sistemini konuşmaya başlayacağız.
iOS 15 sürümüne geçişlerin de çok hızlı olacağını düşünüyorum. Hatta 14 sürümünden bile daha hızlı olma ihtimali var. Çünkü 15 serisinde hem görünüm açısından hem de arka planda çok daha önemli yeniliklerin olacağı söyleniyor. Bunu da yine çok yakın bir zamanda WWDC 2021 etkinliğinde göreceğiz.