Apple’ın bugün düzenlenen etkinliğinde önemli ürünler tanıttı. Beklediğimiz ürünlerin bir çoğu geldi. Gelmeyen ürünler de oldu ama temel modeller tanıtıldı. iPad serisi, yeni Mac modelleri ve yeni Apple TV modelleri derken iOS 14.5 sürümünü unuttuk. Apple ise bu konuda bekleneni vermedi. Bizim beklentimiz yeni işletim sisteminin final sürümünün yayınlanmasıydı. Bu olmadı ve final sürümü gelmedi ama iOS 14.5 RC sürümü yayınlandı.

iOS 14.5 RC Sürümü Tam Olarak Ne Demek Oluyor?

Yeni işletim sistemi sürümü için yayınlanan RC sürüm, açıkçası final sürüm denebilir. RC sürüm, geliştiriciler için yayınlanan final sürümü demek oluyor. Bu sürümün beta sürümden önemli bir farkı var.
Bu sürüm hazırlanmış final sürümü ama sadece geliştiricilere sunulan bir seri. Şu an için sadece geliştiriciler yeni versiyona final haliyle ulaşmış olacak.
RC sürümü sonrasında ise beta dönemi son buluyor. Beta sürüm dönemi artık bitti. Geliştirici sürümünden sonra herkese açık olarak gelecek final versiyon yayınlanacak.

Burada RC sürümü son basamak demek oluyor. Açıkçası Apple’ın RC versiyonunu daha önce sunmasını beklerdik. Öyle ki bu kez daha fazla beta geldi. Ardı ardına birçok beta geldi ve güncelleme dönemi de uzadı.
Fakat artık son geldi desek yeridir. Bundan sonra yapacağımız haber, güncelleme herkes için yayınlanacak haberi olacak. Ayrıca bu söylediğimiz iPadOS işletim sistemi için de geçerli.
Üstelik MacOS işletim sistemi için de geçerli olan bir durum söz konusu. Tüm yeni yazılım güncellemeleri için RC sürüm yayına açıldı. macOS güncellemeleri ve diğerlerini de yakın zamanda göreceğiz.