[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Microsoft, Windows 10 21H1 güncellemesini Windows Update kanalı üzerinden yayınladı. Eğer Windows 10 2004 veya daha yeni bir sürümü kullanıyorsanız isteğe bağlı güncellemelerden 21H1’i edinebilirsiniz.

Windows Update aracılığıyla yapmak isteyen kullanıcılar için 21H1’i isteğe bağlı olarak indirmeye an itibarıyla açtı. Kurulumu oldukça basit ve kısa süren bu güncellemeyi yükleyebilmenin tek gereksinimi ise Windows 10 2004 veya daha sonraki sürümleri çalıştıran işletim sistemine sahip olmak. Dilerseniz bu güncellemeyi nasıl yükleyebileceğinizi kısaca anlatalım.
Windows 10 Mayıs 2021 özellik güncellemesini (diğer adıyla 21H1) yüklemek için, Başlat Menüsü > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik’e kısmına ulaşın ve ‘Güncellemeleri kontrol et’ düğmesine tıklayın. Hızlıca gerçekleştirilecek bir kontrolün ardından, İsteğe Bağlı Güncelleştirmeler başlığının altında listelenenWindows 10 21H1 Özellik güncellemesini “Şimdi indir ve yükle” bağlantısına tıklayarak kurulum sürecini başlatabilirsiniz.
Oldukça kısa süren indirme ve yükleme adımlarından sonra 21H1 sürümüne geçmiş olacaksınız. Bu güncelleme bir nevi yeni özellikleri etkinleştirme paketi olduğundan dolayı küçük bir boyuta sahip. Zira geçen aylarda aldığınız güncellemelerle 21H1 sürümü zaten bilgisayarınıza entegre edilmişti. Anahtar görevi gören bu son aşamayla da birlikte tüm yenilikleri devreye almış oldunuz. Diğer taraftan Windows 10 2004’ten daha eski bir versiyonu bilgisayarınızda çalıştırıyorsanız bu güncellemeyi yüklemenin uzun süreceğini de belirtmekte fayda var.
Windows 21H1’in Sunduğu Yeni Özellikler

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], işletim sisteminin yeni bir versiyonu olsa da bünyesinde çok heyecan verici yeni özellikler taşımıyor. Güncelleme, kullanıcılara yönelik olarak hata düzeltme ve performans iyileştirmelerini içermekte. Yeni gelen özellikler ise daha çok iş kullanımlarını ve uzaktan çalışma koşullarını hedefliyor. Bunlar arasında Windows Hello çoklu kamera desteği, Windows Defender uygulama koruma performansı artışı ve WMI Grup İlkesi performansının geliştirilmesi gibi yenilikler mevcut.
Eski Bileşenler Windows 10’dan Kaldırıldı

Microsoft, Windows 10 21H1’in çıkışıyla aşağıdaki özellikleri ve işlevleri işletim sisteminden tamamen kaldırmış durumda.

• XDDM Tabanlı Uzak Ekran Sürücüsü: Masaüstü bağlantılarında kullanılan eski bir sürücü modeliydi. Artık WDDM (Windows Ekran Sürücüsü Modeli) aktif olarak kullanılıyor.
  • Eski Microsoft Edge: Windows 10’da yer alan eski tarayıcı sistemden kaldırıldı. Şimdi Chromium tabanlı Microsoft Edge destekleniyor.

Geliştirilmesi Durdurulan ve İleride Kaldırılması Planlanan Bileşenler;

• Hareketli Kişiselleştirme Meteryalleri: Uzun zamandır Windows işletim sistemlerinde bulunan slayt gösterili arka plan, hareketli duvar kağıtları gibi bileşenler günümüzde tercih edilmiyor.
  • Windows Yönetim Araç Konsolu: WMIC olarak bilinen bu araçlar, Windows 10’da var olan PowerShell komut satırı uygulamasının eski sürümüydü ve bu araca pek de ihtiyaç kalmadı.

Windows 10 21H1 sürümünün yenilikleri bu şekilde. Ayrıca asıl gelmesi beklenen yepyeni özellikler ve fonksiyonların Windows 10 21H2 güncellemesine ile geleceğini belirtelim.