Bildiğiniz üzere merakla beklenen Windows 11’in iso yani kurulum dosyası sızdırıldı. Her ne kadar direkt kurulum güvenlik ve daha birçok yönden şu an sakıncalı olsa da sanal makine kullanarak birkaç basit adımla Windows 11 kurabilir ve deneyimleyebilirsiniz. Bu içeriğimizde Windows 11 sanal makine üzerinde nasıl kurulur adım adım inceliyoruz.

“Windows 10X mi çıkacak?” “Microsoft yeni bir Windows yayınlayacak mı?” derken, neredeyse beta sürümü kapıda olan Windows 11’in kurulum dosyası sızdırıldı. Yeni simge değişiklikleri, arayüz tasarımı değişiklikleri ve daha birçok yenilik ile gelen Windows 11’i şu an direkt olarak bilgisayarınıza kurmak sakıncalı olsa da sanal makineler bu noktada yardımımıza yetişiyor.

Piyasadaki en popüler sanal makine programlarından biri olan Virtualbox ile birkaç dakika içerisinde kendi Windows 11 yüklü bilgisayarınızı oluşturabilirsiniz. Tabii bu noktada en azından 4 çekirdekli işlemciye sahip ve 8 GB RAM bulunan bir bilgisayar kullanmanız faydanıza olacaktır. Hazırsanız hep beraber Virtualbox üzerinden sanal makineye Windows 11 nasıl yüklenir? Adım adım yakından inceleyelim.
Başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir nokta var:

Windows 11’i sanal makine üzerinden kurmanın hiçbir zararı yok. Fakat kuruluma başlamadan önce eğer bir AMD işlemci kullanıyorsanız ve daha önce hiç sanal makine kurmamışsanız, yapmanız gereken basit bir işlem bulunuyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS ekranına girin. Advanced Frequency Settings kısmına girin. Buradan Advanced CPU Core Setting kısmından devam edin. Son olarak SVM Mode kısmını Enabled hâline getirin. Bu işlemi yapmamanız takdirde AMD işlemciniz ile sanal makine oluşturamazsanız.
Sanal makine üzerinde Windows 11 nasıl kurulur?

• Adım #1: [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] Virtualbox programını indirin ve programı kurun.
  • Adım #2: Virtualbox’ı çalıştırın ve Yeni butonuna basın.
  • Adım #3: Sanal makinenize istediğiniz adı verin, Sürüm kısmından Windows 10 (64 bit)seçeneğini işaretleyin ve İleri butonuna basın.
  • Adım #4: Sanal makinenize atamak istediğiniz RAM miktarını seçin. (En az 2048 MB önerilir.)
  • Adım #5: Şimdi sanal bir sabit disk oluştur kısmını işaretleyin ve Oluştur butonuna basın.
  • Adım #6: Sabit disk dosyası türü penceresinde VDI kısmını seçin.
  • Adım #7: Fiziksel sabit diskte depolama penceresinde Değişken olarak ayrılan kısmını işaretleyin ve işleme devam edin.
  • Adım #8: Son olarak açılan pencerede Oluştur butonuna tıklayın.
  • Adım #9: Kurduğunuz sanal makineyi seçin ve Ayarlar butonuna basın.
  • Adım #10: Depolama kısmına girin, "Sanal makineniz".vdi kısmını seçin ve Katı-hal sürücüsü (SSD) kısmını işaretleyin.
  • Adım #11: Denetleyici: SATA kısmını seçin ve “Optik sürücü ekler.” butonuna tıklayın.
  • Adım #12: Açılan pencerede Ekle butonuna tıklayın, indirdiğiniz Windows 11 iso dosyasını ekleyin ve Seçin tuşuna basın.
  • Adım #13: Son olarak sanal makinenizi seçin ve Başlat butonuna basın. Windows 11’iniz artık kuruluma hazır.

Adım #1: [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] Virtualbox programını indirin ve programı kurun.

Eğer Windows 10 Enterprise, Pro veya Education sürümlerini kullanmıyorsanız, Microsoft’un sunduğu Hyper-V sanal makine oluşturma programını kullanamıyorsunuz. Bu nedenle ekstradan VirtualBox programını indirip kurulum yapmanız gerekiyor. Klasik program kurulum adımları ile “next-next” yaparak Virtualbox’ı kurabilirsiniz. Giriş kısmında gözünüzden kaçmış ise tekrar hatırlatalım, Windows 11 iso dosyasına [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ulaşabilirsiniz.
Adım #2: Virtualbox’ı çalıştırın ve Yeni butonuna basın.

Virtualbox’ın kurulumu tamamlandıktan sonra programa giriş yapıyoruz. Burada bizi oldukça boş bir menü karşılayacak. Bu menünün üzerinde bulunan Yeni butonuna tıklıyor ve sanal makinemizin özelliklerini belirlemeye geçiyoruz.
Adım #3: Sanal makinenize istediğiniz adı verin, Sürüm kısmından Windows 10 (64 bit) seçeneğini işaretleyin ve İleri butonuna basın.

Windows 11, şu an Virtualbox üzerinde doğal olarak atanmış bir işletim sistemi olmadığı için Windows 10 (64 bit) seçeneğini işaretliyor ve işleme devam ediyoruz.
Adım #4: Sanal makinenize atamak istediğiniz RAM miktarını seçin. (En az 2048 MB önerilir.)

Sanal makinemizi tanımladıktan ve isimlendirdikten sonra bu makinenin kullanacağı RAM miktarını belirliyoruz. Burada en az 2 GB yani 2048 MB RAM seçmeniz gerekiyor. Eğer sisteminizdeki RAM yüksekse 4 GB (4096 MB) seçmeniz daha iyi olacaktır.
Adım #5: Şimdi sanal bir sabit disk oluştur kısmını işaretleyin ve Oluştur butonuna basın.

RAM miktarınızı girdikten sonra Virtualbox size otomatikman normal bir depolama alanı değeri sunacaktır. Ben kurulumda 4 GB RAM kullandığım için Virtualbox 50 GB sanal alan oluşturuyor. Eğer 2 GB ile kurulum yaparsanız program size otomatik 20 GB sanal depolama atayacaktır. Merak etmeyin 20 GB depolama da Windows 11 kurmak için gayet yeterli.
Adım #6: Sabit disk dosyası türü penceresinde VDI kısmını seçin.

Bu kısımlar genellikle Virtualbox tarafından otomatik olarak işaretleniyor. Yine de aksi bir takdirde depolama alanından sonraki pencerede sabit disk dosyası türünü VDI olarak işaretlemeyi unutmayın.
Adım #7: Fiziksel sabit diskte depolama penceresinde Değişken olarak ayrılan kısmını işaretleyin ve işleme devam edin.

Yine bir önceki adımla aynı şekilde bu adımda da farklı bir seçenek işaretli şekilde gelirse, fiziksel sabit diskte depolamayı Değişken olarak işaretleyin ve işleme devam edin.
Adım #8: Son olarak açılan pencerede Oluştur butonuna tıklayın.

Artık bu kısımda yapacağımız işlemlerin sonuna geliyoruz. Her şeyin doğru olduğundan emin olduktan sonra Oluştur butonuna tıklıyoruz ve asıl Windows 11’i yükleyeceğimiz kısma geçiyoruz.
Adım #9: Kurduğunuz sanal makineyi seçin ve Ayarlar butonuna basın.

Windows 11 kurulumunu başlatmadan önce yapacağımız birkaç küçük işlem daha var. Öncelikle yeni oluşturduğumuz sanal makineyi seçiyor ve Ayarlar butonuna tıklıyoruz.
Adım #10: Depolama kısmına girin, "Sanal makineniz".vdi kısmını seçin ve Katı-hal sürücüsü (SSD) kısmını işaretleyin.

Ayarlar kısmına geldikten sonra Depolama kısmına giriyoruz. Burada kurduğumuz sanal makine, ismiyle ve sonundaki vdi ekiyle karşımıza çıkıyor. Sanal makinemizi seçip daha sonra sağdan Katı-hal sürücüsü (SSD) kısmını işaretliyoruz.
Adım #11: Denetleyici: SATA kısmını seçin ve “Optik sürücü ekler.” butonuna tıklayın.

Sanal makinemizin bulunduğu sabit disk listesinin hemen üzerinde Denetleyici: SATA kısmı bulunuyor. Bu kısmı seçtiğimizde ise yanında üzerinde yeşil artı işareti bulunan bir disk imgesi belirecek. Açıklaması “Optik sürücü ekler.” olan bu butona tıklıyoruz.
Adım #12: Açılan pencerede Ekle butonuna tıklayın, indirdiğiniz Windows 11 iso dosyasını ekleyin ve Seçin tuşuna basın.

Bir önceki adımdaki imgeye tıkladıktan sonra açılan pencereden Ekle butonuna basıyoruz. Burada normal Windows dosya gezgini açılacak. İndirdiğimiz Windows 11 iso dosyasını buluyoruz ve seçip Aç butonuna basıyoruz. Bu işlemden sonra son olarak Seçin tuşuna basıyoruz. En son da Tamam’a basıyoruz ve Ayarlar kısmından çıkmış oluyoruz. Buraya kadar yapacağımız ayarlar tamamlanmış durumda.
Adım #13: Son olarak sanal makinenizi seçin ve Başlat butonuna basın. Windows 11’iniz artık kuruluma hazır.

Tüm ayarlarımızı tamamladıktan sonra tekrar soldan oluşturduğumuz sanal makinemizi seçiyor ve Başlat tuşuna basıyoruz. Başlat tuşuna bastıktan sonra klasik Windows kurulum ekranı bizleri karşılıyor. Burada yapacağımız işlem çok basit. Normal Windows kurar gibi yine “next-next” şeklinde ilerleyerek Windows 11’i basitçe kuruyoruz.
ÖNEMLİ NOT: Bu son adımda Başlat tuşuna bastığınızda eğer WHvSetupPartition failed: ERROR_SUCCESS (Last=0xc000000d/87) şeklinde bir hata alırsanız yapmanız gereken işlem çok basit:

• Adım #1: Win + R tuşları ile Çalıştır’ı açın.
  • Adım #2: appwiz.cpl komutunu girin ve Enter’a basın.
  • Adım #3: Açılan pencerede Windows özelliklerini aç veya kapat kısmına tıklayın.
  • Adım #4: Sanal Makine Platformu ve Windows Hiper Yöneticisi Platformu başlıklarının yanındaki işaretleri kaldırın. Yani bunları seçmeyi bırakın.
  • Adım #5: Bu iki özelliği kapattıktan sonra Tamam tuşuna basın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Benim fazladan bilgisayarım var Windows 11’i direkt kuracağım diyorsanız: Rufus ile Windows 11 kurulum USB’si nasıl oluşturulur?

• Adım #1: [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] Rufus programını indirin.
  • Adım #2: Rufus programını çalıştırın. Program USB belleğinizi otomatik seçecektir.
  • Adım #3: Önyükleme seçimi kısmından SEÇ butonuna tıklayın ve indirdiğiniz Windows 11 iso dosyasını seçin.
  • Adım #4: Son olarak Başlat butonuna basın ve işlem tamam.

Rufus üzerinden bir Windows kurulum USB’si oluşturmak gördüğünüz üzere gayet basit. Siz iso dosyanızı yükledikten sonra Rufus gerekli kısımları zaten hâlihazırsa sizin için dolduruyor. Windows 11 UBS belleğiniz hazır olduktan sonra Windows 11’i kurmak istediğiniz bilgisayara takıp klasik Windows kurulum adımlarını takip edebilirsiniz. Eğer daha önce hiç Windows kurulumu yapmadıysanız, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] klasik Windows 10 kurulum adımlarını takip edebilirsiniz, zira Windows 11’de de aynı adımlar uygulanıyor.

Sanal makinede Windows 11 nasıl kurulur? Adım adım anlattığımız içeriğimizin sonuna geldik. Eğer sanal makineye kaynak ayıracak düzeyde bir bilgisayarınız varsa, Windows 11'i sanal makineye gönül rahatlığı ile kurabilirsiniz. [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] Windows 11 iso dosyasını indirebilir ve verdiğimiz adımlar doğrultusunda birkaç dakika içerisinde Windows 11 kurabilirsiniz.