[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Kullanıcılar tarafından merak edilen Android 13 kod adı AOSP kodlarında ortaya çıktı.

Önümüzdeki aydan itibaren kararlı sürümünü dağıtmaya hazırlanan Google, bir yandan da Android 13 işletim sistemi için kollarını sıvamış durumda. Yeni Android sürümü hakkında henüz elle tutulabilir bir şey bulunmuyorken, geride bıraktığımız saatlerde yayınlanan raporlarla birlikte gözler önüne serildi.
Bildiğiniz gibi Google, daha önceki işletim sistemlerinde Oreo, KitKat ve Jelly Bean gibi isimlendirmeleri tercih etmişti. Ancak Android 10 işletim sisteminden sonra bazı değişiklere göre imza atan teknoloji devi, tatlı isimlendirmelerini terk ederek yeni işletim sistemlerini Android 10, Android 11 ve Android 12 gibi sürüm numaralarıyla adlandırmıştı. Aynı şekilde 2022 yılında tanıtılacak olan işletim sisteminin de Android 13 olarak adlandırılmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Fakat Google her ne kadar tatlı isimlendirmelerini terk etmiş olsa da AOSP kodunda keşfedilen bilgilerle birlikte, şirketin Android kod adlarında tatlı isimlerini tercih etmeye devam ettiğini gözlemliyoruz. Bu doğrultuda da, önümüzdeki yıl tanıtılacak olan yeni Android işletim sisteminin Tiramisu kod adına sahip olacağına dikkat çekiliyor.
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Hatırlayacağınız gibi, geçtiğimiz Mayıs ayında lanse edilen Android 12 işletim sistemi Snow Cone kod adıyla sızıntı haberlerine konu olmuştu. Aynı zamanda Android 11 işletim sistemi Red Velvet Cake, Android 10 işletim sistemi de Quince Tart kod adıyla gündeme gelmişti.
Bugüne Kadarki Tüm Android İsimleri

1. Android 1.5: Cupcake
  2. Android 1.6: Donut
  3. Android 2.0: Eclair
  4. Android 2.2: Froyo
  5. Android 2.3: Gingerbread
  6. Android 3.0: Honeycomb
  7. Android 4.0: Ice Cream Sandwich
  8. Android 4.1: Jelly Bean
  9. Android 4.4: KitKat
  10. Android 5.0: Lollipop
  11. Android 6.0: Marshmallow
  12. Android 7.0: Nougat
  13. Android 8.0: Oreo
  14. Android 9: Pie
  15. Android 10: Quince Tart
  16. Android 11: Red Velvet Cake
  17. Android 12: Snow Cone
  18. Android 13: Tiramisu

Android 13 Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Şimdilik Android 13’ün çıkış tarihi hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Ancak, Android 12 işletim sisteminin kararlı sürümünün dağıtılmaya başlanmasının ardından Android 13 ile ilgili daha net bilgiler gün yüzüne çıkacaktır.