[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Eğitim sektörü ve öğrencileri hedefleyen işletim sistemi, Windows 11’in kırpılmış bir sürümü olacak ve ek yeni özelliklerle çıkış yapabilir.

Microsoft, görünüşe bakılırsa adında yeni bir Windows 11 sürümü hazırladı ve piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu sürüm ilk olarak eğitim için tasarlanmış, uygun bütçeli yeni bir Surface dizüstü bilgisayar söylentisiyle ortaya çıktı.
Windows’un en son sürümü hakkında pek bir şey bilinmiyor olsa da SE’nin sızdırılmış yapıları, Windows 11 piyasaya sürülmesinden aylar önce internet üzerinde paylaşılmıştı. Şu an için yeni eğitim odaklı Surface dizüstü bilgisayarın yanı sıra Windows 11 SE sürümünün 2022 yılında çıkış yapacağı söyleniyor.

Windows 11 SE, özellikle çocuklar için eğitim pazarını hedefleyecek. Genellikle okul dizüstü bilgisayarlarında bulunan düşük kaliteli donanım üzerinde çalışacak ve okul dizüstü bilgisayarlarının uzaktan kontrolü için belirli eğitim özelliklerine sahip olacak.
Bu sürüm perakende pazarda satışa çıkmayabilir. Öyle ki çıksa bile muhtemelen günlük kullanıcılar Windows 11 SE’yi pek tercih etmek istemeyecektir. Windows 11’den hangi özelliklerin kesildiğini ve işletim sisteminin ne kadar kısıtlı olacağını bilmiyoruz. Birkaç ay önce gelen bazı bilgilere göre en azından aşağıdaki işlevler devre dışı bırakılacak:

• Haberler ve İlgi Alanlarını Devre Dışı (Windows Widget’ları)
  • Tam Win32 uygulama desteği (S Modu devre dışı)
  • Microsoft Mağazası varsayılan olarak engelleniyor.
  • Edge/Bing için Ayarlar uygulaması reklamları kaldırıldı ve Telefon entegrasyonu artık çalışmıyor.

Windows 11 SE henüz resmi olarak çıkış yapmadı ve duyurudan önce birçok değişiklik yapılabileceğini hatırlatalım. Görünüşe bakılırsa yeni sürüm Windows 11 Education Edition’ın yerini almayacak, tamamen farklı bir sürüm olarak karşımıza çıkacak.