turk-dreamworld.com Sitesine Hoþgeldiniz.

2. sayfa - 2 sayfa var BirinciBirinci 12
18 sonuçtan 11 ile 18 arasý
    Senior Member serkanguzel - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    2 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Standart Cevap: Kurban Baðýþý Fiyatlarý 2022

Alýntý kral1907 Nickli Üyeden Alýntý [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
    kardesim herkesin dogrusu kendine ama bana göre yalnis düsünüyorsun.
    ben almanyada yasiyorum kestigim kurbani kime dagitacagim hemen hemen burda herkes kesiyor.ben ona oda banami getirecek kurban payini? nede bunun sevabi
    ben lösemi ve sma vakfina gönderiyorum belki bizim verdigimiz yardimlarla bir kisinin hayati kurtulacak.
    Not: yapilan yardim söylenmez ama ben sadece kurbanda yardim yapmiyorum devamli yaparim böyle vakiflara
    Deðerli kardeþim, o yaptýðýn baðýþ, kurban hayrý( kurban baðýþý ) olmaz ! Ama kendi adýnýza bir baðýþ olur.

Kendi adýnýza yaptýðýnýz baðýþýn ise, Allah indinde mutlaka bir deðeri vardýr. Ama bu baðýþý kurban niyetine yapsanýz bile, dinen kurban baðýþý olmaz.

Kurbanýn kendisi de, baðýþý da, bir dini vecibedir... Dinen yerine getirilmesi gereken þekli kurallarý vardýr. Sanýrým siz bu detayý kaçýrdýnýz ?

Nasýl olur bu þekli kurallar, kýsaca yazayým;

Kestirip te hayýr yapacak kiþi, kurbanýnýn baþýnda gidemiyorsa, vekaleti alan kiþi, kurban kesilmeden önce, kimin/kimlerin adýna kesildiðini, kasabýn baþýnda, kasap ta býçaðý vurmadan önce, duyulabilir bir sesle, kimin adýna kesildiðini okumasý ve kurban niyetine dedikten sonra, kasapla birlikte duasýný okuyarak, kurbanýn kesilmesi gerekmektedir.

Yetmez. Vekalet alan kiþi, kaç kiþinin vekaletini aldýysa, kurbanlarýn kaný akýtýldýktan sonra, kesilen kurbanýn/kurbanlarýn namazýný da eda etmesi gerekmektedir.

Yani görülüp anlaþýlacaðý üzere; kurban kesiminin dinen yerine getirilmesi gereken kurallarý vardýr. Bizler kendi kafamýza göre, kurbanýmýzý falanca kuruma/kuruluþa baðýþladýk ve kurban vecibemizi yerine getirdik diyemiyoruz maalesef...

Özetle; bir dini vecibe olarak kurban kesimi ve baðýþýnýn þekli kurallarýna uyulmadan, kurban edasý mümkün deðildir. Þimdilerde millet iþten güçten, kurbanýn bu þekli kurallarýný unuttu. Ya da bu iþlere zaman ayýrmak istemediði için, hayýr kurumuyuz diye ortaya çýkan organizasyonlar, kurbanýn þekli kurallarýný insanlarýn gözünden kaçýrarak, "sen parayý yatýr, gerisini senin adýna biz hallederiz" gibi bir yaklaþýmla, hayýr sahiplerinin adýna kurban keseceklerini söylüyorlar. Ama dinen bu þekilde kurban kesimi de baðýþý da mümkün deðil maalesef...

Kurban kesim zamaný ise ; Kurban bayramýnýn 1 nci, 2nci günü ile 3 ncü günün "ikindi vakit ezaný" okununcaya kadar kesilebilir. 3 ncü günü ikindi vakti geçtikten sonra kesildiyse, o kesilen musmul hayvan kurban olmaz.

Kurban hayrý kabul eden hayýr kurumlarý da, 2 tam gün + yaklaþýk 15 saatlik zaman dilimi içerisinde, vekalet aldýklarý kiþi adýna kurban kesimlerini tamamlamasý gerekmektedir.

Yani hayýr kurumlarýnýn, bu kadar kýsa zaman dilimi içerisinde, vekaletini aldýklarý kiþilerin adýna kurban kestirmediklerini, mezbaha organizasyonlarýndan görüp anlayabiliyoruz. Daha açýk ifadesi ile hayýr kurumlarýnýn onbinlerce, yüzbinlerce kurbaný 2,5 günde kestirip buzhanelere alabilecek bir organizasyonu yoktur. Ne kesebilecek bir organizasyonlarý var, ne de saklayacak buzhaneleri var.

Kurban niyetine girdiyseniz ve kurban baðýþý yapacaksanýz, dini vecibelerini yerine getirmek zorundasýnýz.
    Konu serkanguzel tarafýndan (1.06.2022 Saat 00:06 ) deðiþtirilmiþtir.
    Doðru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanýt veremiyorum.
    Katýlýmcýlarýn yararlanabilmesi için, sorularýmýzý açýk alandan sormaya özen göstermeliyiz.
    Anlayýþýnýz için þimdiden teþekkürler.
    AlýntýAlýntý

2. Teşekkür edenler:

Elvis (2.06.2022) , Dervis (1.06.2022)

0 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Kurban nasýl seçilmeli vs... Üniversite'nin veterineri tarafýndan yapýlan açýklamalar...

Video'yu anlamayanlar, altyazýyý Türkçe'ye çevirip izleyebilir ;
    Konu serkanguzel tarafýndan (7.07.2022 Saat 15:19 ) deðiþtirilmiþtir.
    Doðru bilginin adresi...

Katýlýmcýlarýn yararlanabilmesi için, sorularýmýzý açýk alandan sormaya özen göstermeliyiz.
    AlýntýAlýntý

Senior Member yeerken - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    81 Toplam

kurban þartlarý taþýyan her müslümana vaciptir kesmesi gerekir ,parasýný bagýþ olarak vermek kurban kesilmiyorsa sadece sadaka olur kurban vecibesi kiþinin üzerinden düþmez.Topyekün tüm vakýflarý kötülemek doðru deðil çok iyi çalýþan vakýflarýmýz var HAYDER,ÝDDEF,KEREMDER,DÝYANET VAKFI bunlardan bazýlarý adýnýza kurbaný kesip size videosunu gönderiyorlar Allah herkesin kurbanýný kabul etsin.
    AlýntýAlýntý

0 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Öyle olmuyor iþte... Kurban ibadetinin þekl-i þartlarý var. O þekil þartlarýný yerine getirmeden, vekalet yoluyla kurban kesilmesi doðru deðildir. O þekil þartlarýný yerine getirme görevinin bir bölümü de, vekalet verip te kurban kestiren kiþiye aittir.

Ülkemizde en düzgün hayýr kurumlarý bile, þekil þartlarýný yerine getirmekten uzak kesim yapmaktadýr.

Bu iþler öyle mesajla filan olmaz. 3ncü günü ikindi vaktine kadar kesilip, kesildikten sonra, hayýr sahibine telefonla bildirilmesi lazým. Hayýr sahibi de, namazýný kýlmasý lazým. Hayýr sahibi namazýný kýlmazsa, o kesilen kurban ibadeti yarým kalýr.

özetle; kurban kesiminin þekl-i þartlarý kat'idir. yerine getirilmeden kesilen kurban, kurban olmaz.

Bir diðer konu, kurban kesecek durumu olmayýp ta, kurban etini alan muhtaç kiþi; Allah kabul etsin dedi ve kendisine verilen kurban etini aldý. O kiþi eti piþirip yediðinde, "kurban niyetine" diyerek yemezse, kesilen kurban etinin sevabýný alamaz. Sevabýný almak için, mutlak suretle, kurban niyetine diyerek yemesi lazým.

Daha bunun gibi, kurban ibadetinin daha bir çok þekl-i þartlarý var.

Allah Kurban kesenlerin ibadetini kabul etsin.
    Doðru bilginin adresi...

AlýntýAlýntý

0 Bu Konu icin
    81 Toplam

Alýntý serkanguzel Nickli Üyeden Alýntý [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
    Öyle olmuyor iþte... Kurban ibadetinin þekl-i þartlarý var. O þekil þartlarýný yerine getirmeden, vekalet yoluyla kurban kesilmesi doðru deðildir. O þekil þartlarýný yerine getirme görevinin bir bölümü de, vekalet verip te kurban kestiren kiþiye aittir.

Ülkemizde en düzgün hayýr kurumlarý bile, þekil þartlarýný yerine getirmekten uzak kesim yapmaktadýr.

Bu iþler öyle mesajla filan olmaz. 3ncü günü ikindi vaktine kadar kesilip, kesildikten sonra, hayýr sahibine telefonla bildirilmesi lazým. Hayýr sahibi de, namazýný kýlmasý lazým. Hayýr sahibi namazýný kýlmazsa, o kesilen kurban ibadeti yarým kalýr.

özetle; kurban kesiminin þekl-i þartlarý kat'idir. yerine getirilmeden kesilen kurban, kurban olmaz.

Bir diðer konu, kurban kesecek durumu olmayýp ta, kurban etini alan muhtaç kiþi; Allah kabul etsin dedi ve kendisine verilen kurban etini aldý. O kiþi eti piþirip yediðinde, "kurban niyetine" diyerek yemezse, kesilen kurban etinin sevabýný alamaz. Sevabýný almak için, mutlak suretle, kurban niyetine diyerek yemesi lazým.

Daha bunun gibi, kurban ibadetinin daha bir çok þekl-i þartlarý var.

Allah Kurban kesenlerin ibadetini kabul etsin.
    hocam içinde olduðum için biliyorum siz afaki dýþarýdan bir yorum yapmýþsýnýz.Uygulama siz vekaleti verirsiniz kurbanýnýz kurban kesim zamanýnda ve þartlarýna uygun olarak kesilir size de video ile kanýt olarak sunulur.etleri fakirlere dagýtýlýr .alan kiþinin "kurban niyetine" diyerek yemezse, kesilen kurban etinin sevabýný alamaz. Sevabýný almak için, mutlak suretle, kurban niyetine diyerek yemesi lazým.bunun kaynaðý nedir nereden bu bilgiyi aldýnýz sizin bildiðiniz þartlarý vakýflarda ehli sünnet hocalarýmýz ,alimlerimiz,fetva kurulu var onlar da biliyorlar siz rahat olun.
    AlýntýAlýntý

0 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Alýntý yeerken Nickli Üyeden Alýntý [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
    hocam içinde olduðum için biliyorum siz afaki dýþarýdan bir yorum yapmýþsýnýz.Uygulama siz vekaleti verirsiniz kurbanýnýz kurban kesim zamanýnda ve þartlarýna uygun olarak kesilir size de video ile kanýt olarak sunulur.etleri fakirlere dagýtýlýr .alan kiþinin "kurban niyetine" diyerek yemezse, kesilen kurban etinin sevabýný alamaz. Sevabýný almak için, mutlak suretle, kurban niyetine diyerek yemesi lazým.bunun kaynaðý nedir nereden bu bilgiyi aldýnýz sizin bildiðiniz þartlarý vakýflarda ehli sünnet hocalarýmýz ,alimlerimiz,fetva kurulu var onlar da biliyorlar siz rahat olun.
    Senin ne kadar bu iþin içinde olduðunu bilemem. Ancak fýkýh'a göz atarsan, kurban kesiminin ve etinin tüketilmesi hakkýnda çok daha detaylý bilgilere ulaþabilirsin.

Video'larla bu iþ olmaz. Vekaleti alan kiþinin ve vekaleti veren kiþinin üzerine düþenler var. Vekaleti kim aldýysa, yukarýda mesajlarýmda açýkladýðým üzere, býçaðý vurduktan sonra, namazýný eda etmesi lazým. Ayrýca vekaleti veren kiþinin de, kesim haberini aldýðýnýda, namazýný eda etmesi lazým. Bu detaylarý fýkýh'ta bulabilirsin.

Ne kadar yeni teknolojik iþ varsa, adýnýza kurban kesiyoruz. Video'sunu da gönderiyoruz diye, insanlarýn dini duygularýný sömürüyorlar.

Vekaleti alan kiþinin de bir kapasitesi var. Yani fiilen ilgilenebileceði bir kurban sayýsý var. Yani bir kiþi yüzlerce kiþinin kurbanýna vekalet edemez. Neden vekalet edemez ? Çünkü kurban ibadetinin þekl-i kurallarýný yerine getirmeye vakti yetmez de ondan... Vekalet eden herhangi bir 10 tane, hadi çok hýzlý hareket etti, en fazla 20 adet kurbanýn kesimine vekalet edebilir. Zaten bu iþin süresi; 2 gün + takribi 15 saat civarýdýr.( 3ncü gündeki 15 saatlik süre ise, yaz kýþ durumuna göre azalýr ya da artabilir. )

Özetle; fýkýh'a bakarsan, kurban ibadetinin çok incelikleri olduðunu idrak edebilirsin.
    Doðru bilginin adresi...

AlýntýAlýntý

0 Bu Konu icin
    81 Toplam

Alýntý serkanguzel Nickli Üyeden Alýntý [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
    Senin ne kadar bu iþin içinde olduðunu bilemem. Ancak fýkýh'a göz atarsan, kurban kesiminin ve etinin tüketilmesi hakkýnda çok daha detaylý bilgilere ulaþabilirsin.

Video'larla bu iþ olmaz. Vekaleti alan kiþinin ve vekaleti veren kiþinin üzerine düþenler var. Vekaleti kim aldýysa, yukarýda mesajlarýmda açýkladýðým üzere, býçaðý vurduktan sonra, namazýný eda etmesi lazým. Ayrýca vekaleti veren kiþinin de, kesim haberini aldýðýnýda, namazýný eda etmesi lazým. Bu detaylarý fýkýh'ta bulabilirsin.

Ne kadar yeni teknolojik iþ varsa, adýnýza kurban kesiyoruz. Video'sunu da gönderiyoruz diye, insanlarýn dini duygularýný sömürüyorlar.

Vekaleti alan kiþinin de bir kapasitesi var. Yani fiilen ilgilenebileceði bir kurban sayýsý var. Yani bir kiþi yüzlerce kiþinin kurbanýna vekalet edemez. Neden vekalet edemez ? Çünkü kurban ibadetinin þekl-i kurallarýný yerine getirmeye vakti yetmez de ondan... Vekalet eden herhangi bir 10 tane, hadi çok hýzlý hareket etti, en fazla 20 adet kurbanýn kesimine vekalet edebilir. Zaten bu iþin süresi; 2 gün + takribi 15 saat civarýdýr.( 3ncü gündeki 15 saatlik süre ise, yaz kýþ durumuna göre azalýr ya da artabilir. )

Özetle; fýkýh'a bakarsan, kurban ibadetinin çok incelikleri olduðunu idrak edebilirsin.
    hocam vakýflarda iþleyiþ þöyle vekalet verenlerin adlarý okunur onlar adýna vekil olarak kesen kiþi alýr kabul eder kesim yapar,vekalet iþini yapan her kesim bölgesin çok insan var bir kiþi deðil yani diyelim ki gana da bir beldede 30 hayvan kesilecek orada olan baþka diðer beldede olan ayrý kiþiler ve para almadan gönüllülük esasýna göre çalýþýyorlar.sizin sömürü dediðinize biz Allah rýzasý için hizmet yapýyoruz diyoruz bilmeden herkesi zan altýnda býrakmak yanlýþtýr bu þekilde düþünürseniz hiç bir hayýr hizmetini yapamayýz hep kandýrma hep sömürü denir yazýk olur. kurban için namaz farz yada vacip deðildir isteyen kýlar kýlmayana bir þey lazým gelmez.fýkha bakmak araþtýrmak güzel incelikleri öðrenmek güzel ama yanlýþ olan sadece ben biliyorum diðerleri hiç bir þey bilmiyor diye düþünmektir.
    AlýntýAlýntý

1 Bu Konu icin
    4.476 Toplam

Alýntý yeerken Nickli Üyeden Alýntý [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
    hocam vakýflarda iþleyiþ þöyle vekalet verenlerin adlarý okunur onlar adýna vekil olarak kesen kiþi alýr kabul eder kesim yapar,vekalet iþini yapan her kesim bölgesin çok insan var bir kiþi deðil yani diyelim ki gana da bir beldede 30 hayvan kesilecek orada olan baþka diðer beldede olan ayrý kiþiler ve para almadan gönüllülük esasýna göre çalýþýyorlar.sizin sömürü dediðinize biz Allah rýzasý için hizmet yapýyoruz diyoruz bilmeden herkesi zan altýnda býrakmak yanlýþtýr bu þekilde düþünürseniz hiç bir hayýr hizmetini yapamayýz hep kandýrma hep sömürü denir yazýk olur. kurban için namaz farz yada vacip deðildir isteyen kýlar kýlmayana bir þey lazým gelmez.fýkha bakmak araþtýrmak güzel incelikleri öðrenmek güzel ama yanlýþ olan sadece ben biliyorum diðerleri hiç bir þey bilmiyor diye düþünmektir.
    Ýyi de, fýkýh'a bak deyince, her þeyi ben biliyorum demek olmuyor. Yani ibadetin uygulama þeklini hafife almak yerine, "aç kitaba bak" demek, konuyu tartýþmamak demektir.

Ben sizinle tartýþacak olsaydým, "kurban niyetine" sözü için fýkýh'a bak demez, açýklamalar yapardým.

Yine de biraz açýklama yapayým. Mesela;

Namaza durmadan önce, niyet edersin. Vakit namazýna, cuma namazýna, bayram namazýna, cenaze namazýna diye niyet edersin.

Hacca giderken niyet edersin. Mikat sýnýrýna varýnca, kýyafetini deðiþtirip, hac ibadetini yapmaya diye tekrar niyet alýrsýn.

Zekat verirken, zekatýma binaen diye yine niyet edersin.

Yani dinen bu konular bu kadar sarih iken; sevabýný almak için, "kurban niyetine" diyerek yeme hususu nerede yazýyor diye sorarsan, tartýþmaya hiç girmeden, fýkýh'a bak derim.

Yani bu konular o kadar sarih ki, ben biliyorum dememe hiç gerek yok. Yani kat'i bilgilerdir. Bilgiler kat'i ve sarih olunca, inanmak istemezcesine sorana fýkýh'a bak denir.

Kurban kesimine gelince; büyük hayýr kurumlarýnýn, kiþilerin tek tek adýný okuyarak kurban kestirdiðine inanmýyorum. Ne kiþilerin tek tek adýný okuyabilirler, ne de býçak vurulduktan sonra, vekaleti alan kiþi namazýný eda edebilir. Bu iþlerin hepsi, hepi topu 2,5 günde tamamlanmak zorunda... Türkiye'deki organizasyonlarýna bakýnca, büyük hayýr kurumlarýnýn, 2,5 günde, o kadar kurbaný kestirmeye kapasiteleri yok. Kapasiteleri olmadýðý gibi yeterli organizasyon yapýlarý da yok. Nereden biliyorum. Ben gittim, yerinde bizzat baþýnda durdum ve nasýl kurban kestiklerine müþahit oldum.

Bu konu baþlýðýnda önceki sayfada mesajý olan, @derviþ arkadaþýmýzýn mesajýný okursanýz, benim tespitlerimi o da yapmýþ ve bu ibadeti usulüne uygun yapan vakfa kestirdiðini belirtmiþti.

Yani özetle; ezbere konuþmak yerine, büyük hayýr kurumlarýnýn kurbaný nasýl kestirdiklerini yerinde bizzat gidip görmenin tavsiye ederim.

Ayrýca yazdýklarýmla hayýr kurumlarýný zan altýnda býrakmýyorum. Benim belirttiðim husus; kurban ibadetinin þekil þartlarý var. O þekil þartlarýný yerine getirmeden, kesilen kurban kurban olmaz diyorum. Ben de gidip gördüm. Þekil þartlarý yerine getirilmiyor. Önce fýkhý okuyun, sonra gidip yerinde bizzat görün.

Hazýr yerin gelmiþken, canlýlar içinde kurbanýn hiyerarþik statüsüne de deðineyim.

Hiyerarþik sýralama þöyle ; Mal( hayvan ) - Kurban - Ýnsan

Neden böyle bir sýralama var ? Bu sorunun yanýtý için de, kurban edilen fakat býçaðýn iþlemediði Ýsmail Peygamberin durumuna bakmak gerekmektedir. Yani kesilecek musmul hayvan için "kurban" statüsü, ancak 2,5 gün içinde kesilirse, o mal kurbandýr. Yoksa kurban olmaz. Yani kurban þartlarýný taþýyan mal, koskoca 365( hicri 355 gün ) gün içinde, sadece 2,5 gün içinde kesilirse, kurban statüsü kazanabilir.

Süresi içinde kesilen mal, artýk mal deðil kurbandýr. Allah-ü Teala o mala kurban statüsü verdiði için, o kurbanýn ruhu, kýyamet gününde bile, kurban statüsü ile anýlacaktýr.

Konuyu epeyce detaylandýrdým ama bu konunun incelikleri çok fazla. Yarýn kesim zamanýna kadar vaktin var. Araþtýrýrsan ibadetini saðlam bir þekilde yerine getirmiþ olursun.

Bu ülkenin Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý var ama iþ insanlarýn hayrý olunca, kurban kesiminde; vekaleti alan ve veren kiþinin vazifelerine deðinilmiyor. Neden ? Ýnsanlar para olarak baðýþ yapsýn da, þekl-i kurallarý tam olarak yerine getirilmese de olur diyerek kulak arkasý ediliyor.

Her neyse... Ben yazacaklarýmý yazdým. Gerisi kurban kesmeye niyetlenenlerin bileceði iþtir.

Allah herkesin kurbanýný kabul etsin. Herkesin kurban bayramýný þimdiden kutlarým.
    Doðru bilginin adresi...

AlýntýAlýntý

10. Teşekkür edenler:

Dervis (9.07.2022)

2. sayfa - 2 sayfa var BirinciBirinci 12