[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
Windows 11 piyasaya sürüldükten bu yana yaklaþýk iki yýllýk bir zaman dilimi geçti. Microsoft güncellemeler yapmaya, yenilikler getirmeye ve eksikliklere gidermeye devam ediyor. Hatalardan dert yanarak tekrar Windows 10’a geçen kullanýcýlar da var, 11’den memnun olanlar da. Peki kullanýcý sayýsý ne durumda?
[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz], dünyadaki toplam Windows tabanlý iþletim sistemi pazar payýnda %71.64’lük dilimin Windows 10’a ait olduðunu söylüyor. Windows 11 ise sadece %23.61’lik paya sahip. Ýstatistikler Windows 11, 10, 7, 8/8.1 ve XP dahil olmak üzere Microsoft’un son yirmi yýldaki tüm Windows iþletim sistemlerini içermekte. Daha eskiye gidelim. Windows 7 pazarýn %3.34’ü, Windows 8.1 %0.61, Windows 8 %0.35’ini ve Windows XP %0.34’ini oluþturuyor.
Windows 11 þu anda en popüler ikinci Windows sürümü olabilir ki bu normal. Ancak son iþletim sisteminin benimsenme oraný açýkçasý halen düþük. Windows 10, 2015’teki lansmanýndan iki yýl sonra pazar payý açýsýndan %32.84’e yükselmiþti.
Copilot, Android uygulamalar, widget’lar ve tam DirectStorage desteði de dahil olmak üzere Windows 11 daha fazla özelliðe sahip olsa da birçok kiþi hala Windows 10’un eski kullanýcý arayüzünü tercih ediyor. Windows 11’in kötü bir yanýndan bahsedecek olursak, gereksinimler nedeniyle resmi olarak birçok cihaza kurulum yapýlamýyor.
Windows 11’in benimsenme oraný yavaþ olabilir, ancak gelecekte bir noktada kaçýnýlmaz olarak Windows 10’un önüne geçecektir. Bunun yanýnda, þimdiden [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] ile ilgili söylentiler yayýlmaya baþladý bile.