Apple, bugün baþlayan WWDC 2023'de iPadOS 17, watchOS 10, macOS 14 ve tvOS 17'yi tanýttý. iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV iþletim sistemlerine birçok yeni özellik geldi.

apple'ýn uzun süredir beklenen geliþtirici konferansý wwdc2023 bugün resmen baþladý. Teknoloji devi, geçtiðimiz dakikalarda gerçekleþtirilen etkinlikte hem donaným hem de yazýlým tarafýnda birçok yeni ürün ve hizmetini bizlerle buluþturdu.
Gerçekleþtirilen etkinlikte iOS17'ye ek olarak iPadOS 17, watchOS 10, macOS 14 ve tvOS 17'de tanýtýldý. ipda Mac, Apple Watch ve Apple TV'nin iþletim sistemlerinin yeni sürümleriyle gelecek tüm özelliklere aþaðýdan ulaþabilirsiniz.
Yepyeni macOS 14 “Sonoma” ile tanýþýn:

15 inç MacBook Air ve yepyeni Mac Pro ile baþlayan etkinlikte Apple bilgisayarlarý çalýþtýran iþletim sistemi macOS’un da yeni sürümü tanýtýldý.
Yeni macOS 14 sürümü, “Sonoma” adýna sahip oldu. Yeni iþletim sistemi sürümü, özellikle oyuncularý sevindiren çok büyük özelliklerle birlikte geliyor. Fakat yenilikler sadece bunlarla sýnýrlý deðil.
Araç takýmlarý Mac bilgisayarlara geliyor:

windows bilgisayarlarda uzun süre bulunup tarihe kavuþan ana ekrandaki araç takýmlarý, artýk Mac bilgisayarlara da geliyor. Yeni macOS 14 Sonoma ile birlikte MacBook kullanýcýlarý, ana ekranlarýna pek çok araç takýmý ekleyebilecek.
Bu araç takýmlarýnýn her biri interaktif araçlar da olabilecek. Bu sayede kullanýcýlar, araç takýmlarý ile klasörlerle etkileþime girebilecek, çok daha esnek kullaným senaryolarýna kavuþacak.
Araç takýmlarý, bilgisayar ile ayný aða baðlý iPhone’lar aracýlýðýyla da eriþilebilir olacak.
Oyunculara özel yenilikler:

Apple, macOS ile birlikte bilgisayarlara “oyun modu” adlý bir özellik daha getirdi. Oyun modu, Mac bilgisayarlarda ses gecikmesini düþürecek, xbox ve playstatýon kontrolcülerinde Bluetooth örnekleme iþlemini iki kat hýzlandýracak.

Ayrýca oyunlarýn Mac’e port edilmesini saðlayacak yeni bir geliþtirici kiti de macOS ile birlikte geldi. Oyunla birlikte gelen en büyük sürpriz ise bu dünyanýn en büyük temsilcilerinden Hideo Kojima’nýn sahneye çýkýþý oldu. Kojima, Death Stranding Director’s Cut’ýn Mac bilgisayarlara geleceðini duyurdu.

Videokonferanslara da iyileþtirmeler geliyor:

macOS 14 ile birlikte video görüþmelerinde de bazý yenilikler bizi karþýlayacak. Yeni "Presenter Overlay" özelliði ile birlikte sunum yapan kullanýcýlar, ekran paylaþýmýný kendi görüntülerinin arkasýna atabilecek. Ayrýca kamera görüntüsü üzerinde AR efektler de yapýlabilecek.
Bu AR efektleri de mimikler ve el hareketleriyle tetiklenebilecek. Örneðin, iki elinizle birlikte baþ parmak yukarý hareketini yaptýðýnýzda ekranda havai fiþekler patlamaya baþlayacak.
Safari tarayýcýsýna gelen yenilikler:

macOS 14 ile birlikte Mac'lerdeki Safari tarayýcýsýnda da önemli deðiþiklikler görülecek. Safari kullanýcýlarý artýk profiller oluþturabilecekler. Bu profillerde iþaretlenen yer imleri de sadece profile özel olacak. Ayrýca tarayýcýya kayýtlý þifreler, aile üyeleriyle paylaþýlabilecek.
iPadOS 14 ile gelecek yenilikler

"Saðlýk Uygulamasý iPad'e geliyor

Apple, uzun süredir beklenen bir özelliðin iPadOS ile geleceðini duyurdu. iphone'larýn sevilen "Saðlýk" uygulamasý iPad'lerde de karþýmýza çýkacak.
Kilit ekraný yenileniyor

Apple, iPadOS 17'ye çok istenen bir özelilðin de geleceðini duyurdu. ÝOS 16'yla tanýtýlan kiþiselleþtirilebilir kilit ekraný özellikleri iPad'e geliyor. Slow motion efektli duvar kaðýtlarý, iyileþtirilmiþ widget'lar ve daha fazlasý yeni iþletim sistemi sürümünde yer alýyor.
iPadOS ile gelen diðer yenilikler:

• PDF dosyalarýndan alýntý alýnabilecek.
  • Siri'ye artýk "Hey" demeden sadece "Siri" diyerek eriþebilme.
  • AirPlay artýk desteklenen televizyonlarda da çalýþacak, iPad ile aralarýnda dosya transferi yapýlabilecek.
  • Haritalar uygulamasý artýk çevrimdýþý kullanýlabilecek.

Apple akýllý saatlere geçelim: Ýþte watchOS 10 ile gelen yenilikler!

Apple'ýn akýllý telefonlarýnýn yeni iþletim sistemi olacak watchOS 10, yeni araç takýmlarýna ev sahipliði yapacak. Bununla birlikte araç takýmlarý, gün boyunca ana iliþkin olduðunu düþündüðü verileri kullanýcýlara sunacak. Takvim bildirimleri, ilaç hatýrlatýcýlarý gibi bilgiler, Watch cihazlarda yer alacak.
Apple TV'nin yeni iþletim sistemi: tvOS 17

Apple televizyonlarýn yeni iþletim sistemi tvOS 17 de önemli yeniliklere sahip. Yenilenen Denetim Merkezi bu yeniliklerin en baþýnda gelirken FaceTime da artýk televizyonlara taþýnýyor. Kullanýcýlar, Apple TV 4K ile FaceTime görüþmeleri yapabilecek. Çaðrýlar, iPhone veya iPad üzerinden baþlatýlacak.
tvOS 17 ile gelen diðer yenilikler ise þu þekilde:

• Dolby Vision 8.1 desteði
  • "Diyalogu Geliþtir" sçeeneði
  • Üçüncü taraf VPN desteði