turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

6. sayfa - 268 sayfa var BirinciBirinci ... 23456789101656106 ... SonuncuSonuncu
2673 sonuçtan 51 ile 60 arası
    TDW Team-Co Admin as11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Standart Cevap: Motor Sporlari - 2009 Haberleri

Toyota, Panasonic'in, taraflar arasındaki anlaşmasının yenilenmesinden sonra takımın isim sponsoru olmaya devam edeceğini açıkladı.
    Yeni anlaşmayla, Panasonic, Köln merkezli takıma en az 2012 yılına kadar sponsor olmayı sürdürecek.
    Takım patronu Tadaşi Yamaşina bugün yaptığı açıklamada, "Panasonic Corporation ile, özellikle böylesine sert bir ekonomik atmosfere rağmen, isim sponsorluğunu devam ettirmekten dolayı en derin teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Yamaşina, "Takım bu yıl, uzun süredir peşinde koşduğu hedefi, ilk zaferini kazanma hedefini gerçekleştirmek için gayretlerini iki katına çıkaracaktır" dedi.

Bugün yeni aracının lansmanını yapan Toyota, Avrupa'nın emlak devi RE/MAX Europe ile de yeni bir ortaklık anlaşması yaptığını duyurdu.

Anlaşmayla RE/MAW Europe, takımın "Resmi Emlak Hizmetleri Tedarikçisi" oldu.
    Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz.
    -W. Butler-

Ok gibi doğru olsam, yabana atarlar beni,
    Yay gibi eğri olsam; elde tutarlar beni,
    Doğruda aç görmedim; eğride tok,
    Eğri yay elde kalır; menzil alır doğru ok.

Mevlana

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

TF109'un tasarım çalışmaları geçtiğimiz yıl sonuna doğru başladı. Panasonic Toyota Racing'in yeni aracının tasarım görevi, genç bir Japon dizaynıra verildi.
    Toyota Motor Co. için çalışan 25 yaşındaki tasarımcı Atsushi Narita, TF109'un ana yapısı oluşturulduktan sonra son şeklini vermek üzere yeni bir konsept meydana getirdi.

TF109'un üzerindeki taşıdığı organik ve doğal oluklar güç ve birliği temsil ediyor. Aracın üzerindeki kırmızı boyalar, mücadele ruhunu, takım anlayışını vurguluyor. Keskin ve değişken fırça darbelerinin detayları ise, Japon resim sanatının çizimlerinden ilham alıyor. Bu çizgiler de kendine güven ve insan duygusunu yansıtıyor.

TF109'un Özellikleri

Monokok: Döküm karbon fiber ve petekli yapı
    Yakıt tankı: ATL güvenlik hücre sistemi
    Süspansiyon: Karbon fiber kaplama
    Damperler: Penske
    Tekerler: magnezyumla dövülmüş BBS
    Lastikler: Bridgestone Potenza
    Frenler Toyota/Brembo kalınlık ölçer, Brembo ana sliindirler, Hitco materyal (karbon/karbon), Drieksiyon: Toyota güç destekli direksiyon. Toyota/Magneti Marelli cihazlı Toyota karbon fiber direksiyon.
    Sürücü koltuğu: Karbon fiber
    Baskı: Takata
    HANS cihazı: Hubbard-Downing
    Elektronikler: Toyota, Magneti Marelli + McLaren Electronic Systems ECU (FIA kurallarına göre mecburi)
    Vites: 7 + 1 geri
    Uzunluk: 4636 mm
    Yükseklik: 950mm
    Genişlik: 1800mm
    Ağırlık 605kg (kamera ve sürücü dahil)
    RVX-09 Teknik Özellikler
    Silindir: 8
    Kapasitesi 2,398 cc
    Beygir gücü: Yaklaşık 740bhp
    Devir: Maksimum 18.000 rpm.
    Valf Tahriki: Havalı
    Gaz Tahriki: Hidrolik
    Buji: DENSO
    Yakıt: Esso
    Yağlar: Esso
    Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz.
    -W. Butler-

Mevlana

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Ferrari ünlü İtalyan içki firması Martini'yi kaybetti. 2009 sezonunda Ferrari F60 aracında Martini logolarını göremeyeceğiz. 2006 yılından bu yana Ferrari'nin sponsoru olan Martini gelecek sezon İtalyan takıma destek vermeyecek.
    Formula1 de daha önce Alfa Romeo ve Lotus takımları ile çalışan Martini uzun süre sonra Ferrari ile tekrar spora giriş yapmıştı. Hafta başında tanıtılan F60 aracında Martini'nin kırmızı siyah logosu görülmeyince bu sponsorluk sorgulanmaya başlamıştı. Martini Ferrari'ye sponsorluk bedeli olarak yıllık 3 milyon euro ödemekteydi.
    -W. Butler-

Mevlana

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

İngiliz Daily Mail gazetesine göre, merkezi Brackley'de bulunan Honda'nın muhtemel satışı, hükümet soruşturmasına konu olabilecek.
    Gazete, Endüstri ve Ticaret Bakanlığı'ndan, takım CEO'su Nick Fry'ın, aynı zamanda potansiyel alıcılar için hem arabulucu hem de muhtemel alıcı olarak faaliyet gösterebileceği iddialarını araştırması istendi.

Gazete, Honda merkezinin bulunduğu Brackley şehrinin milletvekili Tim Boswell'in, takmı personeli arasındaki çıkar çatışmasından endişe ettiğini söylediğini yazdı.

Haberde, takım içinden bir kaynağa dayanılarak, "Fabrikaki kızgınlık ve hayal kırıklığı inanılmaz seviyede" denildi. Kaynak, "Nick'in aynı anda iki şapka takarak doğru olanı yapıp yapmayacağını merak ediyoruz" diye konuştu.

Melbourne'de piste çıkabilmek için 31 Ocak'a kadar bir alıcı bulmak zorunda olan Honda ise, Fry'ın takım hisselerini satın almayı planlayıp planlamadığı konusunda yorum yapmayı reddetti.
    -W. Butler-

Mevlana

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

F1 patronu Bernie Ecclestone, dün Ferrari'nin Madonna di Campiglio'daki sezon öncesi medya organizasyonuna sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.
    Üzerinde Ferrari logosu bulunan parlak kırmızı bir mont giyen Ecclestone'un organizasyonu ziyareti, son dönemde Ferrari ve FOTA Başkanı Luca di Montezemolo ile kamu önünde yaşanan gerilimi yumuşatma girişimi olarak yorumlandı.

Bununla birlikte 78 yaşındaki Ecclestone, Roma'daki iş toplantıları nedeniyle Madonna di Campiglio'ya gelemeyen Montezemolo ile görüşme niyetinde olmadığında söyledi.

Organizasyonda kızı Tamara, İtalyan televizyonu için çalışan Ecclestone gazetecilere espri yaparak, "Montezemolo'ya aramda hiçbir şey yok. Dürüst olmak gerekirse, benim için cuz bir hafta sonu" diye konuştu.

Ecclestone, eski dünya şampiyonu Jackie Stewart'ın, kendisi hakkındaki eleştirilerinin, "erken bunama" sonucu olduğunu söylerken, diplomatik dilini bir kenara bıraktığını da tekrarladı.
    -W. Butler-

Mevlana

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

F1 patronu Bernie Ecclestone, Toro Rosso'daki başarılı performansının ardından bu yıl Red Bull'da mücadele edecek olan Sebastian Vettel'in çok yakında dünya şampiyonu olacağını söyledi.
    Ecclestone dün Ferrari'nin Madonna di Campiglio'daki organizasyonunda yaptığı açıklamada, "Hepimiz Vettel'in geçtiğimiz yıl neler yaptığını gördük. İnanılmazdı" ifadelerini kullandı.

İtalyan Sky TV'ye konuşan Ecclestone, "Vettel'in şampiyon olduğunu görmek için çok uzun zaman beklemek zorunda kalacağımızı sanmıyorum" dedi.

Geçtiğimiz yıl Felipe Massa'nın Lewis Hamilton'a karşı 1 puanla şampiyonluğu kaçırmasına da değinen Ecclestone, "Felipe'nin 2008'de birşeyler yapacağını umuyordum. Bu yıl için de aynı şeyleri umuyorum" dedi.

Ecclestone, "Lewis'in ise geçen yıl şansı döndü ve şampiyonluğu kazandı. Felipe ise geçen yıl şanssızlık yaşadı, umarım bu sene bunu sene düzelir" dedi.
    -W. Butler-

Mevlana

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Formula 1'de şok istifa!

Formula 1 takımlarından McLaren-Mercedes'de, takım patronu Ron Dennis, görevinden ayrılacağını açıkladı.

Bir süredir takım patronluğunu bırakacağı konuşulan Dennis, bugün yaptığı açıklamada, 1 Mart 2009 tarihinde görevinden ayrılacağını ve yerine vekaleten takımın İcra Kurulu Başkanı Martin Whitmarsh'ın getirileceğini söyledi.

Kararının tamamen kendisine ait olduğunu kaydeden Dennis, ''Takımı Martin'e bırakmanın tam zamanı. Bunu bir istifa gibi düşünmeyin, çünkü bundan sonra takımın diğer organlarında daha da çok çalışacağım'' dedi.

Formula 1'de 2009 sezonu 29 Mart Pazar günü yapılacak Avustralya Grand Prix'siyle start alacak.
    -W. Butler-

Mevlana

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

McLaren takım patronu Ron Dennis, Lewis Hamilton'ın 2008'deki şampiyonluğunun, köklü kural değişikliklerinin olduğu yeni sezon öncesinde, kendilerine bir kazanım sağlamadığını ifade etti.
    Dennis, İngiliz ekibinin, radikal kural değişiklikleri nedeniyle, 2009 aracını hazırlamak için her zamankinden çok daha fazla çalışmak zorunda kaldığını söyledi.

Dennis, "2008 sürücüler klasmanındaki zaferimize rağmen, bu, sezon öncesindeki hazırlıklarda bize herhangi bir kazanım sağlamadı" dedi.

İngiliz teknik adam, "Bir kazanım sözkonusuysa, bu, büyük kural değişikliklerinin yaşandığı bu yeni süreci tam olarak anlamaya yönelik gayretlerimizin, her zamankinden çok daha fazla ve yoğun olmasıdır" diye konuştu.

Teknik düzenlemelerdeki farklılıkların özellikle zorlayıcı olduğunu vurgulayan Dennis, "Fakat takım olarak bu gayretlerimizden gerçekten gurur duyabiliriz. Hepimiz yeni bir sezona başlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

Dennis ayrıca, her zamanki gibi hedeflerinin kazanmak olduğunu ve her iki klasmanda da yeni başarılar elde etmek istediklerini kaydetti.

McLaren F1 CEO'su Martin Whitmarsh ise, köklü değişiklikler nedeniyle gelecek sezon hangi takımın daha başarılı olacağını söylemenin zor olduğunu belirtti.

Yeni kurallar nedeniyle, MP4-24'ün tasarım sürecinde ciddi sıkıntılarla başa çıkmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Whitmarsh, sollamaların kolaylaştırılmasına yönelik oluşturulan çalışma grubunun, F1'i daha heyecanlı ve zevkli bir spor haline getirmeye yardımcı olacağı konusundaki iyimserliğini ifade etti.
    -W. Butler-

Mevlana

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

McLaren, yeni kural değişikliklerine uygun ve aynı zamanda geçtiğimiz seneki şampiyonluk mücadelesinde, selefinin sahip olduğu standartları korumayı hedefleyen MP4-24 aracını bugün tanıttı.
    Takım, 18 aylık gelişim çalışmalarının ardından, oluksuz lastikler ve downforce ayarları gibi köklü kural değişiklikleri nedeniyle yeni paketin hemen her parçasını yeniden gözden geçirmek zorunda kaldı.

Tümüyle yeni monokok yapıdan başlarsak, aracın ön şasi bölümü yükseltilmiş, burun kısmı ise öne doğru alçalarak geliyor. Normalden biraz daha uzunca tasarlanan burnun alt tarafı, burun konisi altında baskıyı azaltmak ve downforce'u artıracak şekilde şekilleniyor. Bu bakımdan R28'in burun tasarımıyla benzerlikler taşıyor.

Daha önceki testlerde gördüğümüz ön kanat tasarımı ise, şu ana kadar tanıtımı yapılan diğer araçlarda olduğundan çok daha kompleks bir yapıya sahip. Ön kanatta iki katlı flap bulunuyor. Ancak burada ilgi çekici olan sadece üst taraftaki flapın hareket ediyor olması. Bilindiği gibi 2009 kurallarına göre hareketli ön kanat parçasına izin veriliyor ve flap direksiyondan sürücü tarafından kontrol ediliyor.

Lansmanda araca basit bir bargeboard takılmış, ön splitterlar ise, bu alandaki aerodinamik kaybı telafi edecek şekilde zekice tasarlanmış bir T şeklinde bir çıkıntı oluşturuyor. Fakat sidepodların, Ferrari ve Toyota'nın yeni araçlarından çok farklı olarak daha büyük olduğu görülüyor. McLaren'ın sidepodları daha uzun fakat ince tutmayı tercih etmesinin sebebi, yeterli soğutma alanına sahip olmak için, arka tekerler ile taban seviyesinde dışa doğru açılan kıvrımlı bölüm çıkışı arasındaki boşluğun optimum kullanılmanı sağlamak. Egzost çıkışları da daha yükseğe ve arkaya yerleştirilmesiyle, F60 ve TF109'dan farklı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Bu bölümdeki hareketli panellerde herhangi bir sıcak hava çıkışı bulunmuyor ancak araç daha sıcak havalarda testlerde başladığında bu durumun değişebileceği ifade ediliyor. Sidepodun arkasına doğru hava akışına yardımcı olmak ve difüzer üzerindeki akışı iyileştirmek için vites kutusu kaportası, aracın arkasında keskin bir V şeklinde birleşiyor. Aracın üst yapısı, kokpit arkasında kalan kompleks bölüm ve balık sırtı tasarımıyla MP4-23'e benziyor.

Arka kanatlara bakacak olursak, flaplarla birleşen kenar plakaları, hava direncini azaltmak maksadıyla yerleştirilen üç slotla MP4-23 konseptinin izlerini taşıyor. Kanatlar yeni kurallar gereği daha dik ve dar olduğu için bu bölgenin işlevselliği kritik önem taşıyor.

Geçen sene başarılı iyileştirilmelerin yapıldığı motor, gerek dayanıklılık süresi, gerekse devir sayısı açısından yeni kurallara göre yeniden gözden geçirildi. KERS cihazını karbon vites kutusuna bağlayan motor, yakıt tankının her zaman bulunduğu mokokokun arkasındaki bölümde bulunuyor.

Geçen sene başarılı iyileştirilmelerin yapıldığı motor, gerek dayanıklılık süresi, gerekse devir sayısı açısından yeni kurallara göre yeniden gözden geçirildi. KERS cihazını karbon vites kutusuna bağlayan motor, yakıt tankının her zaman bulunduğu mokokokun arkasındaki bölümde bulunuyor.

KERS sistemi, motor jeneratöründen gelen gücü depolamak ve kontrol etmek için, araçta bir güç kontrol ünitesi ile bataryaların bulunmasını da gerektiriyor. Bunların sidepodlara yerleştirileceği ve soğutma için de fazladan bir girişin olacağı ifade ediliyor.
    -W. Butler-

Mevlana

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Mercedes Motorsporları Patronu Norbert Haug, Honda'ya motor desteği sağlamak için takıma bir süre vermediklerini, takımın satılmasını bekleyeceklerini açıkladı
    Mercedes'in Honda'ya motor vermek için ne zaman olursa olsun hazır olduğunu söyleyen Haug, şu açıklamaları yaptı;

"Bir süre önce Martin'le (Witmarsh) yakınlaşmaya başlamışlardı ve FOTA görüşmesinde ayrılma kararı açıklandığında herkes bir sorun olduğunu anladı. Onlara yardım edecek biri gerekiyordu ve bu bizden istendi."

"Zaman kesinlikle uygun değilidi, ama biz yapabilirdik. Hala da yapacağız. Yarın, veya gelecek hafta farketmez, ne zaman olursa olsun."

"Şu anda onların durumu hakkında bir bilgim yok. Ama onların işini iyi yaptığını biliyorum. Ross Brawn'ı çok iyi tanıyorum. Onunla iyi bir ilişkimiz var. Melbourne'daki gridde onunla çalışmak heyecanlı olabilir."
    -W. Butler-

Mevlana

6. sayfa - 268 sayfa var BirinciBirinci ... 23456789101656106 ... SonuncuSonuncu