Parisli Salamon'un işleri tersine tersine gidiyormuş . Amerikadaki **arkadaşı Mison 'a mektup yazıp akıl danışmış .
... Elinde ne var ne yoksa sat Amerikaya gel ' demiş Mison . Salamon neyi varsa satmış .
Tek oda bir dükkanı varmış , ' Her ihtimale karşı bu kalsın ' demiş.
Karısı Rebecca'yı ' Şimdilik' diye Paris'te bırakıp , Amerikanın yolunu tutmuş .
Aylar geçmiş Salamon'dan karısına , nihayet bir
mektup gelmiş .
... Kuzum Rebecca , Çoktandır yazamadım kusura bakma . Benim burda işler çok iyi. Epeyce bir müddet elimdeki parayla ihale kovaladım , Sonunda , Kore savaşından kalma eski don ihalesine girdim . Tanesini bir dolardan alıp , kısalttırdım , 2 dolara malettim ve tanesini 10 dolardan sattım . Buradan kazandığım parayla , bu defa Vietnam savaşından kalan eski yatak ihalesine girdim . Eski yatakların tanesini 5 dolardan aldım , üzerine yeni yüz kaplattım , 10 dolara malettim tanesini 100 dolardan sattım. Kuzum Rebecca, durum şimdi çok iyi , dükkani sat acele yanıma gel '.*
Rebecca cevap yazmış ... *
..... Kuzum Salomon , Sen orada , binlerce yatak ve onbinlerce** donla çok para kazandığını yazıyorsun. Ben burada bir tek yatakla ve de donsuz olarak senden çok kazanıyorum '*