turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    Senior Member kyoto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    2 Bu Konu icin
    139 Toplam

Standart FDISK nasıl yapılır[RESİMLİ]

FDISK Nasıl Kullanılır?
    Önce asagidaki rapid linkinden baslangic disketimizi olusturuyoruz

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Sabit diskini mümkün olan en düşük ücrete bölümlemek isteyenler için en iyi seçenek bir DOS uygulaması olan FDISK’dir. Ancak bu programı kullanmak için önce sabit diskiniz üzerinde bulunan tüm verileri bir CD-Rom veya bant sürücü üzerine kesinlikle yedeklemelisiniz. Fdisk varolan verileri uyarmadan siler. Eğer bilgisayarınızda herhangi bir işletim sistemi yüklü değilse Fdisk’i düşünmeden kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda kurulu bir Windows sistemi mevcutsa verileriniz kaybolabilir.Başlangıç disketimizi disket sürücümüze yerleştiriyoruz ve bilgisayarımızı çalıştırıyoruz. Biraz yükleme yapıldıktan sonra karşımıza gelecek olan mönüden "CD-ROM desteği olmadan başlat" seçeneğini işaretleyip "Enter" liyoruz

Kısa bir süre sonra ekranda sadece "A:>" komut satırını göreceğiz."Fdisk" yazıp enter tuşuna basıyoruz

Bu yazını kısaltılmışı şu : "Diskinizi FAT32 olarak formatalayacaksanız E tuşuna, FAT16 olarak formatlayacaksanız H tuşuna basınız.". Biz diskimizi FAT32 olarak formatlayacağız. FAT16 ile hem 2,1 Gb'dan daha büyük bölümleri desteklemez, hemde dosyaları FAT32'ye göre daha savurgan kullanır. Burayı "E" tuşuna basarak, ingilizce ise " Y " tuşuna basıyorsunuz ve Enter diyorsunuz.

Karşımıza bir menü daha çıkacak ... "1." seçeneği seçip bekliyoruz.Yani "DOS bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur" seçeneğini.

Sürücü bütünlüğünün doğrulanması gösterge 100%'e vardığında bitecek.

Menüler birbiri ardına geliyor ekrandaki 3 seçenekten birini seçmek için yine "1" tuşuna basıyoruz.Bu da "Birinci DOS bölümü oluştur" seçeneğidir.

Bu komutun ardından ekrana gelen durum göstergesinde sürücü bütünlüğünün tamamlanmasını bekleyip bitiminde ;

gelen "Kullanılabilecek en fazla alanı ayırmak ve bölümü etkin yapmak istiyor musunuz?" sorusuna "H" cevabını veriyoruz. Çünkü harddiskimizi birden fazla alana ayıracağız. C:, D: gibi. (Eğer tüm alanın C: sürücüsünde olmasını istiyorsak E tuşuna basıyoruz ve işimiz burada bitiyor.)

Sürücü bütünlüğünün tamamlanmasını bekleyip,

ayırmak istediğiniz alanın genişliğini verip Enter'e basıyoruz.Ben burada "%50 lik bir bölümleme seçtim. İsterseniz buraya MB cinsinden de bir rakam girebilirsiniz. %'lik birim girmeniz şart değil.

Böylece sabit diskimizin C: bölümünü oluşturmada ilk adımı atmış olduk

Dostluk Her zaman Kazanır
    Lakin
    Şüpe insanı eritip kurutur
    Benim Hakkımda Ne düşünürseniz ALLAH size iki katını versin

Forum Kullanma kılavuzu Resimli anlatım

AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

zago (1.08.2015) , necati26 (30.07.2014)

Senior Member kyoto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    1 Bu Konu icin
    139 Toplam

Standart Cevap: FDISK nasıl yapılır[RESİMLİ]

Escape tuşuna basarak Fdisk ana menüsüne gelip 2'yi seçerek "C:" bölümünü "Etkin Bölüm" olarak atayacağız.
    [img]http://www.pc-kopat.com/images/dersler/donanim/fdisk12.jpg[img]
    Şimdi karşımıza gelen mönüde "1" yazıp "Enter" tuşuna basın.

Evet. Sonunda C: bölümünü hazırladık

Şimdi yine Escape tuşu ile ana mönüye dönüp 1. seçeneği olan "DOS bölümü veya mantıksal DOS sürücüsü oluştur" u seçiyoruz,

Şimdi açılan menüde de "Uzatılmış bölümü oluştur" yani 2. seçeneği seçerek HD'imizin D: bölümünü oluşturmak için Fdiske devam ediyoruz.

Burada ilk ayırdığınız bölümden sonra kalan kısmın boyutu 2. bölüm olarak oluşturulmak üzere "Default" olarak geldiğinden bize düşen "Enter" tuşuna basmaktır.

Uzatılmış disk bölümü de böylece yaratıldı.

Ama bölüm ismi tanımlamadan bu diskleri kullanamazsınız."Uzatılmış bölümü oluştur" devam etmek için Escape'e bastığımızda sürücü bütünlüğü doğrulanmaya başlayacak ve sonra,

Fdisk menüsü karşınıza mantıksal sürücüleri yaratabileceğiniz seçenekler ekranını görüntüleyecektir. Bu ikinci bölüm içerisinde birden çok sürücü yaratabiliriz (Yani E, F, G,... gibi). 2'den çok partisyon oluşturmak istiyorsak buraya tıklayın. Sabit diskimizi 2 partisyona bölmek istiyorsak size tavsiyem bu ekranda görünen "Default" olarak gelen (maksimum) boyutu kullanmanızdır.Bana 2 disk bölümü yeterli olduğundan ben tüm boyutu mantıksal sürücü olarak atıyorum.

Böylelikle sabit diskimizin D: bölümünüde oluşturmuş olduk

İşlem tamamlandığında bize önerilen yeniden başlatma önergesine uyarak PC'mizi yeniden başlatıyoruz.

Şimdi diskimizi kullanılabilir hale getirip biçimlendirmek için bölümlerimizin herbirini ayrı ayrı "Format"lıyoruz.

Format C: bittik sonra isterseniz D: Alaninida formatlayabilirsiniz

Şimdi işletim sisteminizi kurabilirsiniz.

Dostluk Her zaman Kazanır
    Lakin
    Şüpe insanı eritip kurutur
    Benim Hakkımda Ne düşünürseniz ALLAH size iki katını versin

Forum Kullanma kılavuzu Resimli anlatım

AlıntıAlıntı

4. Teşekkür edenler:

necati26 (11.08.2014)