Palm nedir ?
Palm bir firmanın ve bu firmanın piyasaya sürdüğü bir yazılım platformuna verilen addır .
Palm firması 1996 yılında piyasaya çıkardığı Palmpilot adlı pda ve bu cihazda kullandığı PalmOS
işletim sistemiyle pda tanımının hayatımıza yerleşmesini sağladı.
Bugün halen PalmOS işletim sistemini kullanan pda lar Palm olarak anılmakta ve neredeyse
Pda ile ayrı bir kavram olarak anılmaktadır.

PDA nedir ?
Personel Digital Assistant (Kişisel Sayısal Yardımcı)
Avuç içi bilgisayar dediğimiz makinelerin tümüne verilen genel addır.
İlk pda ler çoğumuzun yakından tanıdığı data banklar idi Apple firmasının 1993 yılında piyasaya çıkardığı
Messagepad adlı ürün ve aynı yıllarda Casio firmasının 1 Mb bellekli Cassiopea adlı data bankı ile Pda kavramı hayatımıza girmeye başladı.
Ancak esas patlama 1996 yılında Palm firmasının piyasaya sürdüğü Palmpilot adlı ürün ile gerçekleşti
Palm in bu ilk ürünü kullandığı PalmOS işletim sistemiyle PDA kavramına bir yazılım standardı getirdi.
Kısa sürede takip eden ürünler ile pda ler çılgınlık halinde dünyaya yayıldı.
Bugün pda dediğimizde çok çeşitli marka donanım ve işletim sistemi bulunmaktadır.
Gelişen multimedia ve internet ihtiyaçları bu çeşitliliğin sürekli artmasını sağlamaktadır.

PDA lar da kullanılan işletim sistemleri nelerdir?
Bu gün PDA dediğimizde ilk aklımıza gelen işletim sistemi MSPocet Windows yada PalmOS olsada
Aslında bu cihazlar için çok farklı işletim sistemi alternatifleri mevcut.
Geos , Symbian , PalmOS , MSpocet , BE , Linux
Bugün bir pda alırken kullanım amacımızı tam olarak belirlememiz büyük önem taşımakta
Gelişen cep telefonu pazarı ve symbian işletim sisteminin cep telefonlarında yaygın kullanımı
Pek çok kişi için pda kavramının gereksiz görünmesine nede olmakta hatta pek çok yerde pdaler ile cep telefonları kıyaslanmakta .
Eğer evde yada ofiste hazırladığınız bir Excel tablosu ile gün içinde işlem yapmak istiyorsanız yada
Bir veri tabanını gün içindede sürekli çalıştırmak istiyorsanız . ve hatta otobüste giderken web sayfanızı düzenlemek ihtiyacı duyuyorsanız . sizin bir pda a ihtiyacınız var
Her ne kadar PalmOS aşırı kolay kullanımı ve basit sistem ihtiyaçları ile gözde olsa da bugün bir ofis dosyasını tam anlamıyla işletme yönetme ve yaygın web uygulamalarını çalıştırmak lüksü yani pda ile cep telefonu arasındaki farkı yaratan özellik sadece MS pocket Windows ve Linux işletim sistemi kullanan pda lerde .
Ayrıca gelişmiş donanım özellikleri sayesinde pocketpclere farklı işletim sistemleri kurulması da mümkün
(BSD � Linux �BE �hatta windows 95 ve 98)

Pda alacağım Palm mi Pocketpc mi
?
İşte burada en temel sorunlar baş gösteriyor
1 - Bütçemiz ne kadar?
2 - Kullanım amacımız ne?
Yukarıda işletim sistemlerinde belirttiğimiz gibi bugün belli işlemlerin yapılabilmesi için pocketpclere muhtaç durumdayız . ancak bu cihazların çok yüksek sistem ihtiyaçları donanım çeşitliliği ve yüksek fiyatları var
Palmlerde ise düşük işlemci hızları düşük sistem ihtiyaçları ve sonuç olarak çok uzun batarya ömrü
Ve uzun süredir geliştirilen bir platform olmanın getirdiği geniş yazılım imkanları
Eğer ben bu aleti her noktasına kadar kurcalayıp hayatımın vazgeçilmezi yapacağım diyorsanız tavsiyem
Bir Pocetpc sahibi olmanızdan yana

PDAlarla kullana bileceğimiz donanımlar
Bu konuda özellikle ppc lerde sınırsız imkana sahipsiniz
Gsm /gprs kitlerinden GPS ler ve Harita yönetim cihazlarına temel olarak normal bir bilgisayarda kullandığımız
her donanımı kullanma lüksüne sahibiz (ipaq lara hdd monte edenler dahi var )
hatta ppc lerimizin robot olup ortalıkta gezinmesi için yapılmış bacak tekerlek vb robotic kitler dahi mevcut.
umarım aklınızda kalan birkaç soruya cevap olabilmişimdir.

internetten alintidir.