turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

1. sayfa - 4 sayfa var 1234 SonuncuSonuncu
39 sonuçtan 1 ile 10 arası
    TDW Team-Co Admin sonic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    8 Bu Konu icin
    34.657 Toplam

Thumbs up FAQ: Türksat`li Wavefrontier T90 ayarlama

Türksat`li Wavefrontier T90 ayarlama (Westbeam)

Bu Monster canagin ayarlanmasi üzerine cok yazilar yazildi cok tartismalar yapildi... ama su ana kadar elinde iyi bir Ayar aleti olmayan bir kimsenin bu Canagi 100 % ayarlayabilecegini hic sanmiyorum. Elinde profesyonel bir Ayar aleti ve Sabri olmayan arkadaslar en yakin bir Sat Firmasina yaptirmalarini tavsiye ediyorum.
    Ama yinede Board`a hizmet amaciyla bu FAQ`I hazirlamaya karar verdim.

Ayar isinden evvel en önemlisi, bu canagin zemininin iyi hazirlanmasidir. T90 in ne kadar agir oldugunu, takan arkadaslar bilir, birde rüzgarin etkisini düsünürsek alt yapinin ne kadar önemli oldugunu artik siz düsünün.
    Alttaki resimde görüldügü gibi alt yapiyi yaparken ucuz olsun diye su borusu kelepceleri falan asla kullanmayin.
    [

Piyasada cesitli Wavefrontier T90 oldugu icin, bu FAQ in hangisine ait oldugunu gösteren bir resim ekliyorum:

T90 i dogru Montaj yaptiginizi düsünerek hemen ayarlama isine gelmek istiyorum.

Cogu arkadasinda bildigi bu sayfaya girin:
    [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Normalinda Türksat`in sinyali iyi olsaydi ayni assagidaki resimdeki gibi, seyretmek istenilen en sol ve en sagdaki Satelitleri secmek gerekirdi.

**alttaki Türksat ve Eutelsat W3 Satelitlerinin L ve R degerleri simdilik aklinizda kalsin !
    [

Ama biz Türksat`ida mümkün oldugu kadar iyi cekmek istedigimiz icin Satlex`de sectigimiz satelitler biraz farkli olacak.
    Mesela güney Almanya icin bir örnek:

**ve simdi yukaridaki L ve R degerlerini karsilastirin !

Simdi bu nasil oldu diye düsünenler olabilir� cok basit� sifir noktasini Türksata dogru dahada yakinlastirdik.
    Yada söyle anlatmaya calisayim�
    Türksati en yüksek kalitede hangi derecede seyredebiliriz ???�
    �evet 0 da (sifir), yani Türksata bakan LNB 0 a (sifira) ne kadar yakin olursa o kadar Türksati iyi cekebiliriz.

Yukaridada görüldügü gibi, Satlex hesap cetvelini Türksata ayarlamayip 54.8 dereceye ve 7.0 derecenin yerinede Thor`u ayarlayarak Türksattan sinyal alma gücünü böylece kuvvetlendirmis olduk.
    Simdi baziniz diyebilir �ama 7.0 dereceden sinyal kaybettik� � Türksati iyi cekmek istiyorsak artik bir yerden fire vermek mecburiyetindeyiz.
    Ayrica Eutelsat W3 ün Sinyali Türksattan iyi oldugu icin fazla birsey de farketmez.

Simdi bu �SKEW� yani Canagi saga sola yatirma olayini da burda anlatmak isterdim, ama bu ayar isi bulundugunuz yere bagli oldugu icin burda ben ne yazarsam dogru olmaz.

Ama yinede yukaridaki örnegi alarak nasil olabilecegini anlatmaya calisayim:

Yukaridaki örnekteki gibi 0 (sifir) noktasinda Satelit olmadigi icin bizde sifira en yakin vede bulundugumuz bölgeden cekebilecegimiz bir Sateliti seciyoruz, (bu örnekte Astra2/Eurobird) ve Satlex cetvelindeki gibi L 1.3 e bagliyoruz. Receiverimizde tabii istedigimiz Satelitler kayitli ve Astra2/Eurobird den bir kanal seciyoruz... Yada Arabsat 2C (26.2° O) R 0.8 de olabilir.

Resimde görünen X somununu (ikisinide�ikincisi resimde altta kalmis) gevsetiyoruz ve Canagi assagi yada yukariya ve saga sola, ama cok yavas olmak üzere, oynatarak Astra2/Eurobird Satelitinde resim gelesiye kadar ugrasiyoruz :huch8 �
    Receiverin gösterdigi en cok Pegel de X - Z Somunlarini ve boruyu tutan iki vidayida SIKIYORUZ�
    �y� vidalarini tam söküyoruz ve ortada kalan üst üste olan vidalarida gevsetiyoruz (aman tam cikarmayin ha!!).
    SimdiTürksat LNB`sini Satlex cetvelindeki L-15.9 in bulundugu yere takiyoruz ve vidasini hafifden SIKIYORUZ ve Receiverin kablosunu Türksat LNB`sine takiyoruz. (Dikkat !!! Receiver acikken Anten kablosunu söküp takmayin)�
    Simdi Türksattaki herhangi sinyali kuvvetli bir kanala geciyoruz ve Canagi sol tarafa agir agir yatiriyoruz, Satlex cetvelinde 10.36 derece yaziyor ama bu degerler 100% her bölgeye uygun olmadigi biz Receiverimizde en yüksek Sinyali alasiya kadar canagi sola yatiriyoruz.
    *Sinyal kuvveti ve Sinyal Kalitesi birbirine bagli olsa bile, Kalite ayari en son yapilacak ayardir !

Türksattan en iyi Sinyali aldiktan sonra Eutelsat W3 ün LNB`sini cetvelin R-22.0 yazan yerine takip, Receiveri simdi Eutelsat LNB`sine takip bu Satelitteki bir kanali aciyoruz ve Sinyal kalitesini kontrol ediyoruz.
    SKEW ayarinin iyi yada kötü oldugunu, yine cok az canagi sola yada saga yatirarak kontrol ediyoruz. Canagin SKEW ayari degistiginde Eutelsat`in sinyali kuvvetlenirse AZIMUTH:

ayarimiz iyi olmamis demektir, o zaman yine Z somunlarini ve Boruyu tutan vidalari gevsetip canagi komple hafifden saga yada sola (Horizontal) cevirip Türksat ve Eutelsat ayarlarini kontrol ediyoruz, gerekirse X somunlarinida gevsetip tekrar ELEVATION:

ayarini kontrol ediyoruz. Sinyallar tamam ise bütün Somun ve Vidalari iyice SIKIYORUZ ve Receiverin Kalite göstergesi ile LNB ince ayarlarini yapiyoruz�

Alintidir solaris ustaya tsk ler
    Konu sonic tarafından (25.07.2009 Saat 23:23 ) değiştirilmiştir.
    FORUMDA SUNULAN DOSYALAR TEST AMACLIDIR!!!!

TDW FORUMA DESTEK
    ---------------------------------------------------------------------
    **SAMSUNG 46"C6700+40"6500+XTREND ET10000+LG BlurayPlayer+Denon1911+Magnat Supreme 1000 +PS3-120GB-3.55CFW!!!!
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

sevenn (17.01.2017) , RATUS42 (29.11.2016) , lock (22.02.2016) , mesut2999 (28.01.2016) , dijitalci (28.01.2016) , ceylan68 (2.02.2015) , yeni11 (4.07.2014) , bkbkbk (12.09.2011)

Member tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    0 Toplam

Standart Cevap: FAQ: Türksat`li Wavefrontier T90 ayarlama

ustam cok saolasin yarin hemen denicem bunu ama bu ayarlarada DSMART cikar mi sence? yoksa problemi yasanir ? en merak etim o 7 den direk 42 ye ve 42 de dsmartinda cikmasi
    AlıntıAlıntı

Senior Member -=sezo=- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    878 Toplam

D-Smartin cesitli Frekanslari var.
    Bazilari 125 cm antenle bile zor cikiyor.Birde Nerede kaliyorsunuz oda cok önemli.
    T95 anten ile iyi bir ayarla 42°-7° sorunsuz cekiyor.
    BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKI KANDIR.
    TOPRAK EGER UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    0 Toplam

ustam isvicredeyim dsmart aldim daha bakamadim dedinden korkuyorum zar zor 125cm canak alicaz
    oda gereksiz olur yane t90 bu ayarlarla full cekerim turksati?
    AlıntıAlıntı

Senior Member -=sezo=- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    878 Toplam

T95 ile Eastbeam kanallarinin hepisini cekecegini sanmiyorum.
    Discovery,animal planet ve cok bir kac sinema kanalini cekecegini sanmiyorum.
    StarTV,KanalD ve ShowTVyi cekecegini sanmiyorum.
    BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKI KANDIR.
    TOPRAK EGER UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    0 Toplam

merhaba yeniden

canagi 7 13 42 e ayarladim mukemmel cekio ama simdide kafayi yicem 19,2 cikmio digerleri süper
    AlıntıAlıntı

Junior Member ilhannze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    0 Toplam

merhaba bende wavefrontier t90 kullanıyorum ve kendi imkanlarımla yani bir televizyon bir uydu alıcısı ile kurdum biraz uğraştırdı ama deydi doğrusu şimdi sorunsuz olarak türksattan thor dahil aradaki uyduların hepsini seyredebiliyorum mekan eskişehir
    AlıntıAlıntı

Member roney26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1 Bu Konu icin
    4 Toplam

bu cetvel olmadan ayarlama yöntemi olarak ben kendim ,wawefrontieri her zaman schinenin üzerinde LNB yi 0 derecesinin üzerine sabitliyorum ve daha sonra 28 dereceyi buluyorum ,ve en iyi sekilde nasil cekiyorsa öyle ayarliyorum, daha sonra tikir tikir bütün LNBleri sirasiyla takiyorum ve suanda 10 tane takili LNB var bunlar sunlar ( 5,7,9,13,16,19,23,5,28,39,42 ) buldugum bunlar belki dahada fazla bulabillirsiniz ugrasirsaniz ,denedigim sehirler Hamburg civari vede Münih civari aynen bu sekil yapin deneyin göreceksiniz
    AlıntıAlıntı

10. Teşekkür edenler:

sonic (19.11.2010)

Senior Member suatak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    2 Toplam

T90 ile Turksata ayrı anten takmak vasıtası ile Türkiyede randıman alabilir miyiz.
    AlıntıAlıntı

Member derli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    1 Toplam

Alıntı suatak Nickli Üyeden Alıntı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    T90 ile Turksata ayrı anten takmak vasıtası ile Türkiyede randıman alabilir miyiz.
    bu çanağın özelliği zati 11 tane uyduyu üstünde toplamasıdır neden ayrı çanak kurma gereği duyuyorsunuz anlam veremedim?
    tabiki takarsın ayrı bir çanak öylede çalışır kullanabilirsiniz ayrı bir anten..
    ÇANAK ANTEN MONTAJ KURULUM VE AYAR
    DAYZEK MOTOR KURULUM
    BİNA MERKEZİ SİSTEM KURULUM
    WAVEFİELD Torodial T90 Çoklu Çanak Anten KURULUMU

MONTAJCI MURAT
    AlıntıAlıntı

1. sayfa - 4 sayfa var 1234 SonuncuSonuncu